"Hora zabiják" má další oběť. Francouzku z Himálaje vysvobodil vrtulník, Polák se pomoci nedočkal

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 1. 2018 9:18
Polský horolezec spolu s francouzskou kolegyní uvázli na deváté nejvyšší hoře světa Nanga Parbat.
Horolezec Tomasz Mackiewicz.
Horolezec Tomasz Mackiewicz. | Foto: Reuters

Islámábád - Na deváté nejvyšší hoře světa Nanga Parbat v Pákistánu se o víkendu odehrálo velké drama. Na vrcholu vysokém 8126 metrů uvázli minulý týden dva horolezci.

Nanga Parbat.
Nanga Parbat. | Foto: wikimedia

Francouzku Elisabeth Revolovou v noci na neděli našel elitní tým horolezců z Polska. Její polský kolega Tomasz Mackiewicz s ní ale v té době na svahu nebyl. A zachránci se proto ocitli před těžkou volbou - pokračovat v pátrání po Mackiewiczovi, nebo dopravit do bezpečí francouzskou horolezkyni.

"Záchrana Tomasze bohužel není možná - kvůli počasí a nadmořské výšce by životy záchranářů byly vystaveny extrémnímu nebezpečí. Je to strašné a bolestné rozhodnutí. Jsme hluboce zarmouceni. Všechny naše myšlenky jsou s Tomkovou rodinou a přáteli. Pláčeme," citoval list The Guardian Ludovika Giambiasiho, kamaráda Revolové.

Cesta na vrchol Nanga Parbat pro Revolovou a Mackiewicze skončila v pátek ve výšce 7400 metrů. Na místě foukal studený vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu, který srazil teplotu na minus 62 stupňů Celsia.

Polský horolezec měl už tehdy omrzliny a trpěl sněžnou slepotou. Francouzka, která také měla omrzliny prstů, mu pomohla slézt dolů několik stovek metrů a pak postavila stan. Potom se vydala do nižší polohy, odkud zavolala pomoc přes satelitní telefon.

Složitá operace

Jejich přátelé a kolegové horolezci zahájili záchranu. Britská podnikatelka Masha Gordonová vytvořila webovou stránku, která usnadnila koordinaci záchranné akce.

Do akce se zapojila i pákistánská armáda. Její vrtulník vyzvedl čtyřčlennou skupinu polských horolezců, kteří se právě pokoušeli zdolat druhou nejvyšší horu světa K2, a převezl je do základního tábora ve výšce 4800 metrů.

Horolezci Adam Bielicki a Denis Urubko se v sobotu večer vydali ze základního tábora směrem nahoru. Obloha byla v té době jasná, takže šlo ve výstupu pokračovat. Dva armádní vrtulníky mezitím kroužily kolem hory a snažily se najít ztracené horolezce.

Šahíd Sardar z pákistánské armády řekl v sobotu agentuře Reuters, že piloti zahlédli Revolovou, ale museli se vrátit. "Doufáme, že se do zítřka k Revolové dostaneme. Nemáme ale žádný kontakt s polským horolezcem. Je to velmi složitá záchranná operace," dodal Sardar.

Mezitím tisíce lidí přispěly do fondu přes webovou stránku, kterou zřídila Gordonová. Mnozí z nich také sledovali postup záchranářů prostřednictvím GPS signálu a sociálních médií.

Naděje se rozplynuly

Kolem třetí hodiny v noci místního času oznámila Gordonová, že Bielecki a Urubko našli Francouzku Revolovou. "Pláčeme štěstím," komentovala to Gordonová.

Denis Urubko, Elisabeth Revolová a Adam Bielecki.
Denis Urubko, Elisabeth Revolová a Adam Bielecki. | Foto: Reuters

Naděje, že se záchrany dočká i polský horolezec Mackiewicz, se rozplynuly během následující hodiny, kdy kamarád Revolové Giambiasi na Facebooku napsal, že pro pětici horolezců letí vrtulník, který na místo vyslala polská ambasáda.

Revolovou dopravil vrtulník do nemocnice v Islámábádu s těžkými omrzlinami, není ale v ohrožení života.

Nanga Parbat má přezdívku "hora zabiják" kvůli množství životů, které si v průběhu let vyžádala. Podle listu The New York Times zde zemřelo více než 60 lidí. Například loni v červnu zahynuli pod lavinou španělský a argentinský horolezec.

V zimě se horu podařilo zdolat zatím pouhým třem horolezcům - Španělovi Alexu Txikonovi, Simonu Morovi z Itálie a Pákistánci Alímu Sadparovi. Na vrchol společně vystoupili v únoru před dvěma lety.

Tomasz Mackiewicz se o zimní výstup na tento himálajský vrchol neúspěšně pokoušel šestkrát. Jeho sedmý pokus skončil tragicky.

 

Právě se děje

Další zprávy