Spojené státy obvykle hájí židovský stát před mezinárodní kritikou a jsou jeho hlavním dodavatelem zbraní a finanční pomoci.
Tentokrát se však Bushova administrativa rozhodla Izrael veřejně zkritizovat. S odvoláním na své zdroje v Kongresu to napsal list New York Times.
Kontroverzní munice pocházela s USA
Část tříštivých pum, které dopadly na Libanon během loňské měsíc trvající války mezi izraelskou armádou a hnutím Hizballáh, pocházela z USA.
Americké zákony ale nepovolují, aby se tato munice používala v obydlených oblastech, kde může zasáhnout civilisty.
Použití těchto pum tak podle amerického ministerstva zahraničí lze interpretovat jako porušení dohody mezi židovským státem a USA, i když žádný oficiální verdikt zatím nepadl.
Izrael se hájí tím, že na bombardování předem libanonské obyvatelstvo upozornil shazováním letáků a dal všem šanci, aby ostřelovanou oblast včas opustili.
Není jasné, jak Kongres se zprávou Bílého domu naloží. Podle New York Times je možné, že zakáže prodej tříštivých pum Izraeli.
Spory kvůli Číně
Poslední velká roztržka v jinak pevném spojenectví mezi oběma zeměmi se odehrála v roce 2000.
USA se postavily proti plánovanému prodeji izraelského radarového systému Phalcon za miliardu dolarů Číně s tím, že by to ohrozilo dalšího amerického spojence: Tchaj-wan.
Poté, co Kongres pohrozil, že omezí nebo dokonce přeruší židovskému státu finanční pomoc, izraelská vláda od prodeje upustila.
Častější spory panovaly mezi USA a Izraelem v osmdesátých letech minulého století, když tehdejší americký prezident Ronald Reagan ostře kritizoval izraelskou invazi do Libanonu v roce 1982.
Američané a Izraelci se v minulosti také neshodovali v otázce výstavby židovských osad na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Američané se snažili stavby osad omezit.