Topolánkova esemeska? Reuters se za fotku s ní neomluví

Pavel Vondra
28. 1. 2009 16:50
Topolánkovo soukromí jsme nenarušili, tvrdí Reuters
Snímek Topolánkovy ruky s mobilem, pořízený během summitu o plynovodu Nabucco.
Snímek Topolánkovy ruky s mobilem, pořízený během summitu o plynovodu Nabucco. | Foto: Reuters

Praha - Agentura Reuters se nedomnívá, že by jakkoli narušila soukromí českého premiéra, když se rozhodla zveřejnit fotografii, na níž je zřetelně vidět displej jeho mobilního telefonu s částí textové zprávy.

Šlo o esemesku, kterou Mirek Topolánek obdržel od náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara během politických jednání o výstavbě plynovodu Nabucco v Budapešti. Píše v ní o schůzce s kancléřem prezidenta a stanovisku Václava Klause k jednání s Ruskem.

Snímek pořídil maďarský fotograf a agentura jej zařadila do svého obrazového servisu, který využívají média a další organizace i jednotlivci na celém světě.

Na případ v úterý jako první upozornila redakce Aktuálně.cz. O vyjádření požádala obratem i zástupce Reuters, získala jej však až dnes.

"Jelikož premiér České republiky je veřejně činná osoba a nacházel se na veřejném místě před zraky ostatních, nedomníváme se, že zveřejnění dané fotografie představovalo narušení soukromí," uvádí se v prohlášení, které Aktuálně.cz obdrželo z newyorského ústředí společnosti Thomson Reuters.

Bez Blackberry ani ránu (Barack Obama)
Bez Blackberry ani ránu (Barack Obama) | Foto: Reuters

"Snímek jsme zařadili do servisu pro ilustrování trendu, kterým je rostoucí využívání telefonů Blackberry mezi světovými státníky, zejména poté, co se v této souvislosti veřejně probíral případ prezidenta Obamy," píše se dále v prohlášení.

Nový prezident USA minulý týden rozčeřil vody, když se i přes naléhání svých bezpečnostních poradců rozhodl ponechat si toto zařízení pro komunikaci se svým okolím. Stane se tak vůbec prvním americkým prezidentem, jemuž bude přímo v Bílém domě dovoleno používat nejen soukromý mobilní telefon, ale i soukromý e-mail.

Společnost Thomson Reuters, která vznikla loni v dubnu sloučením mediálních gigantů Thomson a Reuters, je jednou z největších mediálních organizací na světě. Zaměstnává přibližně 50 tisíc lidí v 93 zemích světa.

 

Právě se děje

Další zprávy