Záběry, které pobouřily Brity. Čistička do moře dva dny vypouštěla splašky z toalet

pru pru
27. 10. 2021 14:05
Britský fotograf Chris Pearsall před několika dny z dronu natáčel přístav Langstone na jihu Anglie. Jeho záběry odhalily, jak přilehlá čistírna odpadních vod nelegálně vypouští do moře nezředěné splašky. Ty podle fotografa vytékaly do zálivu nejméně 49 hodin. Za tu dobu na moři vytvořily rozlehlou hnědou skvrnu.
Video: Associated Press

Nekalé jednání čističky Budds Farm na jihu Anglie vyvolalo rozsáhlou kritiku mezi britskou veřejností i biology. Ti varují před tím, že společně s nezředěnými splašky se do moří vypouští i velké množství škodlivých chemikálií.

"Všechny chemické látky, od kterých se snažíme držet naše děti dál, protože jsou toxické, se přesně tady vypouští. A stejně tak toxické mohou být i pro veškerý mořský život," uvedl pro britský server BBC mořský biolog Alex Ford.

Budds Farm, která je největší čističkou v oblasti jižní Anglie, zpracovává splašky od více než 410 tisíc obyvatel a projde jí až 109 milionů litrů odpadních vod denně. Už v minulosti byla obviněna z jejich nelegálního vypouštění. Naposledy dostala kvůli svému protizákonnému jednání v červenci tohoto roku pokutu 90 milionů liber (v přepočtu 2,7 miliardy korun).

"Když jsem letěl s dronem nad vodou, nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl," uvedl pro BBC fotograf Pearsall. "Lidé na sociálních sítích byli v údivu, v jakém rozsahu se toto v zemi děje. A dochází k tomu neustále podél našich břehů. A to zkrátka musí přestat," dodal fotograf.

Incident s čističkou Budds Farm totiž není jediným případem nelegálního vypouštění splašků do britských vodních toků. Podle BBC se podobné případy staly v loňském roce po celé zemi až 400tisíckrát.

Zacházení se surovými odpadními vodami je v poslední době důležitým tématem i mezi britskými poslanci. Ochránci přírody je před několika dny kritizovali za zamítnutí zákona, který měl zavést nová pravidla pro vodovodní společnosti a zabránit tomu, aby se nezředěné odpadní vody dostávaly do britských moří a řek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy