Hořkosladká dohoda o klimatu. Čína a Indie prosadily, že svět uhlí ještě nezavrhne

Jana Václavíková Dominika Perlínová ČTK Jana Václavíková, Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2021 21:00
Představitelé téměř 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami.
Andrej Babiš na klimatické konferenci COP26.
Andrej Babiš na klimatické konferenci COP26. | Foto: Reuters

Babiš kritizoval evropský klimatický balíček

Na konferenci promluvil i dosluhující český premiér Andrej Babiš (ANO), který kritizoval evropský klimatický balíček. Označil ho za evropskou zelenou sebevraždu, píše ČTK. "Evropská unie nemůže dosáhnout ničeho bez zapojení největších znečišťovatelů, jako jsou Čína a Spojené státy americké," řekl. "Čína v podstatě oznámila, že nejen že nebude snižovat emise, ale do konce roku 2030 je bude navyšovat, otevírá nové hnědouhelné elektrárny a mluví o závazku někde v roce 2060," doplnil.

Babišova projevu si všimla i mezinárodní aktivistická síť Climate Action Network (CAN), která mu udělila anticenu "fosilie dne". Podle nich jeho projev připomínal projev popírače klimatických změn. "Když český předseda vlády Andrej Babiš využil fórum světových lídrů na COP26 k tomu, aby zelenou dohodu EU označil nikoli za 'dohodu, nýbrž ideologii', vypadalo to, jako by si akci v Glasgow spletl s konferencí popíračů klimatických změn," uvedla organizace. Cenu dostalo i Česko za snahu vyhnout se klimatické odpovědnosti. 

"Potíž s klimatickými aktivisty je, že kohokoli, kdo vystoupí s názorem, který se jim nelíbí, automaticky nálepkují jako popírače. Tím dokazují, ze nechtějí vést diskusi. Kdyby si totiž můj projev přečetli, tak by nemohli přijít s takovým tvrzením," reagoval na to Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy