Tisíce lidí protestovaly v ulicích Peru. Vadí jim, že vězněný exprezident dostal milost

ČTK ČTK
26. 12. 2017 18:06
Alberto Fujimori si odpykával pětadvacetiletý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski.
"Vrah. Zloděj." Protestující nesou transparenty proti milosti exprezidentovi Fujimorimu.
"Vrah. Zloděj." Protestující nesou transparenty proti milosti exprezidentovi Fujimorimu. | Foto: ČTK

Lima - Tisíce Peruánců v pondělí protestovaly proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, který si odpykával pětadvacetiletý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci.

Protestující nesou transparenty s fotkami obětí.
Protestující nesou transparenty s fotkami obětí. | Foto: ČTK

Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski. Bývalý autoritářský vůdce Fujimori požádal v úterý Peruánce o odpuštění.

Kritici tohoto kroku považují milost pro Fujimoriho za součást zákulisní dohody, jejímž cílem bylo uchránit Kuczynského před sesazením kvůli obviněním z korupce. Tři dny před udělením milosti totiž prezident přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi, napsala agentura Reuters.

Kuczynského vláda ale popřela, že by takovýto výměnný obchod nabídla.

Devětasedmdesátiletý Fujimori je nyní ve vážném stavu v nemocnici. Podle Kuczynského trpí "progresivní, degenerativní a neléčitelnou nemocí". Ve zveřejněném videu exprezident z nemocničního lůžka poděkoval Kuczynskému a "z celého srdce" požádal Peruánce o odpuštění.

Přiznal, že část svého národa zklamal. Šlo tak o první Fujimoriho výslovnou omluvu směrem k obyvatelům Peru.

Demonstrací proti milosti Fujimorimu se v celé zemi podle Reuters zúčastnilo asi pět tisíc lidí. Nesli transparenty s exprezidentovými portréty a nápisy jako "vrah" a "zloděj".

Kuczynski poté v televizním projevu k národu vyzval ke snahám o usmíření a "obrácení stránky". Demonstranti by se podle něj neměli nechat strhávat "negativními emocemi zděděnými z minulosti".

Fujimori stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití pětadvaceti lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Fujimori byl u zrodu strany Fuerza Popular, kterou nyní vede jeho dcera Keiko. Ta loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.

Podívejte se na poděkování Fujimoriho z nemocničního lůžka za milost

 

Právě se děje

Další zprávy