Tisíce lidí v Hongkongu protestovaly proti zadržení knihkupců. Chraňme svobodu slova, skandovaly

ČTK ČTK
18. 6. 2016 16:18
Přes čtyři tisíce lidí protestovaly v Hongkongu kvůli pětici zadržených knihkupců. Obchod, pro který pracovali, prodával skandální knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.
Protestů se účastnil také Lam Wing-keetento, který tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě.
Protestů se účastnil také Lam Wing-keetento, který tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. | Foto: Reuters

Hongkong - Více než čtyři tisíce lidí se v Hongkongu zúčastnily pochodu na protest proti zadržení pěti tamních knihkupců čínskými úřady. Obchod, pro který pracovali, prodával skandální knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

"Chraňme svobodu tisku a svobodu slova," skandovali podle Reuters účastníci pochodu. Požadovali rovněž propuštění posledního z pětice knihkupců, který nadále zůstává ve vazbě v Číně. Dotyčný, uváděný jako Gui Minhai, má i švédské občanství.

V pátek se zhruba stovka aktivistů zúčastnila protestního pochodu k čínskému styčnému úřadu v Hongkongu. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s tím, co nazývají "přeshraničními únosy". Podle aktivistů byl jeden knihkupec unesen do Číny z Hongkongu a další z Thajska.

Podle oficiálních prohlášení neučinily čínské orgány činné v trestním řízení nic nezákonného.

Dva z propuštěných knihkupců se ve svých verzích o zadržení jednoho z nich rozcházejí. Lam Wing-kee tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. Jeho kolegu Leeho Bo, který je rovněž držitelem britského pasu, ale prý unesly úřady pevninské Číny z Hongkongu. Lee ale uvedl, že o tom, jak se dostal do Číny, s Lamem nikdy nehovořil.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy