Tisíce lidí v Hongkongu protestovaly proti zadržení knihkupců. Chraňme svobodu slova, skandovaly

ČTK ČTK
18. 6. 2016 16:18
Přes čtyři tisíce lidí protestovaly v Hongkongu kvůli pětici zadržených knihkupců. Obchod, pro který pracovali, prodával skandální knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.
Protestů se účastnil také Lam Wing-keetento, který tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě.
Protestů se účastnil také Lam Wing-keetento, který tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. | Foto: Reuters

Hongkong - Více než čtyři tisíce lidí se v Hongkongu zúčastnily pochodu na protest proti zadržení pěti tamních knihkupců čínskými úřady. Obchod, pro který pracovali, prodával skandální knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

"Chraňme svobodu tisku a svobodu slova," skandovali podle Reuters účastníci pochodu. Požadovali rovněž propuštění posledního z pětice knihkupců, který nadále zůstává ve vazbě v Číně. Dotyčný, uváděný jako Gui Minhai, má i švédské občanství.

V pátek se zhruba stovka aktivistů zúčastnila protestního pochodu k čínskému styčnému úřadu v Hongkongu. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s tím, co nazývají "přeshraničními únosy". Podle aktivistů byl jeden knihkupec unesen do Číny z Hongkongu a další z Thajska.

Podle oficiálních prohlášení neučinily čínské orgány činné v trestním řízení nic nezákonného.

Dva z propuštěných knihkupců se ve svých verzích o zadržení jednoho z nich rozcházejí. Lam Wing-kee tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. Jeho kolegu Leeho Bo, který je rovněž držitelem britského pasu, ale prý unesly úřady pevninské Číny z Hongkongu. Lee ale uvedl, že o tom, jak se dostal do Číny, s Lamem nikdy nehovořil.

 

Právě se děje

Další zprávy