Tisíce lidí v Hongkongu protestovaly proti zadržení knihkupců. Chraňme svobodu slova, skandovaly

ČTK ČTK
18. 6. 2016 16:18
Přes čtyři tisíce lidí protestovaly v Hongkongu kvůli pětici zadržených knihkupců. Obchod, pro který pracovali, prodával skandální knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.
Protestů se účastnil také Lam Wing-keetento, který tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě.
Protestů se účastnil také Lam Wing-keetento, který tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. | Foto: Reuters

Hongkong - Více než čtyři tisíce lidí se v Hongkongu zúčastnily pochodu na protest proti zadržení pěti tamních knihkupců čínskými úřady. Obchod, pro který pracovali, prodával skandální knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

"Chraňme svobodu tisku a svobodu slova," skandovali podle Reuters účastníci pochodu. Požadovali rovněž propuštění posledního z pětice knihkupců, který nadále zůstává ve vazbě v Číně. Dotyčný, uváděný jako Gui Minhai, má i švédské občanství.

V pátek se zhruba stovka aktivistů zúčastnila protestního pochodu k čínskému styčnému úřadu v Hongkongu. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s tím, co nazývají "přeshraničními únosy". Podle aktivistů byl jeden knihkupec unesen do Číny z Hongkongu a další z Thajska.

Podle oficiálních prohlášení neučinily čínské orgány činné v trestním řízení nic nezákonného.

Dva z propuštěných knihkupců se ve svých verzích o zadržení jednoho z nich rozcházejí. Lam Wing-kee tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. Jeho kolegu Leeho Bo, který je rovněž držitelem britského pasu, ale prý unesly úřady pevninské Číny z Hongkongu. Lee ale uvedl, že o tom, jak se dostal do Číny, s Lamem nikdy nehovořil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy