Peking - Všechny buddhistické kláštery v Tibetu musejí mít vyvěšené čínské vlajky, musejí mít telefonické spojení a také čítárnu s novinami.
Podle agentury AFP to ve středu uvedl nejvyšší představitel čínské komunistické strany v Tibetu.
Rovněž řekl, že mniši a mnišky budou hodnoceni, zda jsou dostatečně vlastenečtí. Jak takové hodnocení bude probíhat, neupřesnil.
"Vládnoucí Komunistická strana Číny prohloubí hodnotící aktivity, aby zajistila příkladné, harmonické fungování klášterů a také vlastenecké, zákonů dbalé mnichy a mnišky," napsal místní stranický šéf Čchen Čchüan-kuo v Lidovém deníku (Žen-min ž'-pao).
"Cílem této iniciativy je, aby mniši a mnišky pocítili laskavost a péči strany a vlády," dodal Čchen.
Podle Čchena úřady také nechají vybudovat nové silnice, aby těsněji propojily odlehlé buddhistické kláštery s ostatními částmi Tibetu. Plánována je prý i kampaň, která umožní většímu počtu mnichů "poučit se o vlastenectví".
Mnozí Tibeťané obviňují centrální vládu v Pekingu z náboženského a kulturního útlaku. Od roku 2009 se na protest proti represím ze strany čínské vlády upálilo více než 130 Tibeťanů.
Peking ale zmíněná obvinění vytrvale odmítá a prohlašuje, že výrazně přispívá k modernizaci a rozvoji tohoto regionu.
Šéf komunistické strany v Tibetu Čchen je známý svými radikálními prohlášeními již z dřívějška. V roce 2013 kupříkladu prohlásil, že dohlédne na to, aby "hlas tibetského duchovního vůdce dalajlamy nebyl slyšet na jediném místě v oblasti".
Nositel Nobelovy ceny za mír dalajlama uprchl z Tibetu po nezdařeném povstání v roce 1959 a od té doby žije v indickém exilu.