Dalajlama je dobrým přítelem a naší inspirací, řekl Obama

ČTK ČTK
5. 2. 2015 17:18
Tibetský duchovní vůdce se zúčastnil každoroční ranní modlitby ve Washingtonu. Obama se s ním ale před svým projevem osobně nesešel.
Dalajlama na návštěvě ve Washingtonu.
Dalajlama na návštěvě ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Washington - Tibetský duchovní vůdce dalajlama je inspirací toho, jak podporovat svobodu a vyjadřovat soucit.

Na každoroční ranní modlitbě ve Washingtonu to ve čtvrtek prohlásil americký prezident Barack Obama.

Dalajlama v Praze.
Dalajlama v Praze. | Foto: Ondřej Besperát / Forum 2000

Události, která je setkáním politických, obchodních i kulturních představitelů, se zúčastnil i dalajlama, Obama se s ním ale před svým projevem osobně nesešel.

Proti jakékoli schůzce s dalajlamou se podle agentury Reuters důrazně vyslovil Peking, který v této souvislosti varoval před zhoršením čínsko-amerických vztahů.

O svobodě vyznání

Obama označil dalajlamu sedícího v publiku za "dobrého přítele" a velký příklad toho, co znamená soucit. Řekl také, že exilový tibetský vůdce je "naší inspirací k podpoře svobody a důstojnosti všech lidských bytostí".

Tématem Obamova projevu byl význam svobody vyznání. Šéf Bílého domu ostře kritizoval radikální hnutí Islámský stát (IS), které ovládá rozsáhlé oblasti v Sýrii a v Iráku. IS podle něj není ničím jiným než "brutálním a krutým kultem smrti", který jménem náboženství provádí "nepopsatelné barbarské činy".

Před začátkem ranní modlitby se Obama s dalajlamou pozdravili pouze na dálku. Americký prezident mu zamával a poté ho pozdravil tradičním sepětím dlaní a pokloněním hlavy.

Čína dalajlamu obviňuje, že se snaží s pomocí násilných metod dosáhnout nezávislosti Tibetu.

Sám dalajlama naopak tvrdí, že usiluje pouze o skutečnou autonomii pro Tibet, a popírá, že by schvaloval jakékoli násilné prostředky. Dalajlama po nezdařeném povstání proti čínské vládě v roce 1959 uprchl z Tibetu do Indie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy