"Účast je daleko větší, než jsme očekávali," řekl Tenzin Dhargyal, člen volební komise. A volit šli skutečně všichni. Uprchlíci z Tibetu, buddhističtí mniši i Tibeťané, kteří už zakořenili v Indii.
Šestačtyřicetičlenné Shromáždění zástupců tibetského lidu sídlí v severoindické Dharamsale. V místě, kam emigroval nejvyšší tibetský duchovní vůdce dalajlama v roce 1959 po neúspěšném povstání proti čínské vládě ve Lhase.
Jednodenní volby se konají v 53 volebních místech nejen v Indii, ale také v Bhútánu, Nepálu, Evropě a Severní Americe.
Tibeťané si vybírají v závěrečném kole z 80 kandidátů na členy parlamentu, kteří podporují dalajlamovu kampaň za větší autonomii Tibetu, momentálně pod čínskou nadvládou, a také podruhé v historii svého ministerského předsedu. "Kalon tripa" se poprvé volil v roce 2001.
Z celkového počtu zhruba 100 000 Tibeťanů žijících v exilu bylo k volbám zaregistrováno více než 82 000 lidí. "Je to skvělé vidět u voleb tolik lidí. Myslím, že se situace mění k lepšímu. Lidé se teď daleko více zajímají o volby," řekl poslanec Dawa Tsering, když odvolil ve volebním okrsku Mcleod Ganj v Dharamsale.
Více mladých vzdělaných lidí
Volební kampaň před letošními volbami byla ostřejší než v minulých letech. Tibetští mladí požadují, aby se do parlamentu dostalo více mladých, lépe vzdělaných lidí.
"V parlamentu sedí poslanci, kteří tam už jsou deset patnáct let. Potřebujeme v parlamentu více vzdělaných mladých lidí. Je čas, abychom převzali zodpovědnost," řekl Tenzin Tsundue, mladý aktivista a spisovatel.
Parlament byl založen v roce 1962 a v roce 1990 byl rozšířen. Současným premiérem je Samdong Rinpoče, mnich, který vyučoval po tři desetiletí buddhistickou filozofii v indickém svatém městě Váránasi. Očekává se, že bude znovu zvolen.
Samdong Rinpoče je věrným zastáncem dalajlamovy "střední cesty" v jednání s Čínou. Dalajlama zdůrazňuje, že Tibeťané potřebují vlastní vládu, ale ne nezávislost. "Mám jen jeden požadavek: vlastní vládu a opravdovou autonomii pro všechny Tibeťany," řekl například minulý měsíc.
Poslední kolo volby premiéra se uskuteční 3. června, výsledky parlamentních voleb se očekávají na začátku dubna.