Thunbergová kritizovala přeplněné vlaky v Německu. Jela první třídou, tvrdí dráhy

ČTK ČTK
15. 12. 2019 15:49
Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka Greta Thunbergová, která 14. prosince na svém twitterovém účtu zveřejnila fotografii, jak se po měsících na cestách vrací do vlasti. Posteskla si totiž, že jsou vlaky přeplněné. DB přitom informovaly, že dívka přinejmenším část své cesty přes Německo absolvovala usazená v oddělení první třídy.
Foto: Reuters

Thunbergová na snímku sedí na podlaze rychlíku obklopená zavazadly. "Cestuji narvanými vlaky přes Německo," napsala na Twitteru 16letá aktivistka. "Deutsche Bahn - i když jsem ateista, modlím se za tebe," vzkázal dívce jeden z uživatelů v diskusi pod fotkou. "Očekávej zpoždění," upozornil ji někdo jiný.

Německý železniční dopravce ale dnes kontroval upozorněním, že mladá Švédka přinejmenším část své cesty v rychlíku ICE 74 strávila na sedadle první třídy. Naprosté pohodlí podle DB měla na trati mezi Kasselem a Hamburkem poté, co jí průvodčí pomohl se usadit na rezervované místo.

"Milá Greto, děkujeme, že nás železničáře podporuješ v boji proti klimatickým změnám!… Ještě hezčí by ale bylo, kdybys dodala i zprávu o tom, jak přátelsky a povolaně tě náš tým dokázal usadit na tvé místo v první třídě," napsala firma na Twitteru.

"Můj vlak z Basileje byl odstaven mimo provoz, tak jsem musela vystřídat dva různé vlaky, ve kterých jsem seděla na zemi. Po zastávce v Göttingenu jsem už ale měla místo k sezení, takže v tom vůbec nevidím problém. Naopak jsem za přeplněné vlaky ráda, protože to potvrzuje, že poptávka po železniční dopravě je vysoká," uvedla Thunbergová o den později svůj původní příspěvek na pravou míru.

V uplynulých měsících aktivistka dvakrát na plachetnici přeplula Atlantik, v posledních dnech byla na mezinárodní klimatické konferenci v Madridu a zúčastnila se studentského protestu za lepší ochranu životního prostředí v italském Turíně. Školačka, která stála za vznikem hnutí Fridays for future, odmítá cestovat letadlem kvůli emisím znečišťujícím ovzduší.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy