Thajští vojáci zůstávají na území Kambodže. Přituhuje

pav
16. 7. 2008 10:40
Spor o chrám zařazený na seznam UNESCO se vyhrocuje
Chrám Preah Vihear. I díky své exponované poloze v pohoří Dangrek zpatří k nejobdivovanějším památkám z dob bývalé Khmérské říše
Chrám Preah Vihear. I díky své exponované poloze v pohoří Dangrek zpatří k nejobdivovanějším památkám z dob bývalé Khmérské říše | Foto: Reuters

Bangkok/Phnompenh - Ve starém teritoriálním sporu mezi Thajskem a Kambodžou, který oživl v důsledku čerstvého rozhodnutí UNESCO zařadit starobylý chrám na sporné hranici na Seznam světového dědictví, se začíná řinčet zbraněmi.

Den poté, co kambodžské úřady upozornily na průnik asi čtyř desítek ozbrojených příslušníků thajské pohraniční stráže k chrámu Preah Vihear v pohoří Dangrek na kambodžské straně hranice, se počet "invazních jednotek" dále rozrostl na zhruba dvě stě lidí. Není jasné, zda všichni z nich jsou ozbrojeni.

Podle velitele místního oddílu kambodžské pohraniční stráže, plukovníka Senga Vuthyho, je situace napjatá, byť zatím nedošlo ke konfrontaci: "Jak kambodžské, tak thajské síly mají neustále prst na spoušti," cituje plukovníka agentura AP.

Zhruba 900 civilistů, kteří žijí v těsné blízkosti bezmála tisíc let starého chrámu z dob Khmérské říše, podle plukovníka opustilo své domovy a přesunulo se na bezpečnější místo.

V Thajsku se v souvislosti se sporem kolem chrámu vzedmula vlna nacionalistických vášní
V Thajsku se v souvislosti se sporem kolem chrámu vzedmula vlna nacionalistických vášní | Foto: Reuters

Thajská oficiální místa sice odmítají, že by šlo o vpád na cizí území a tvrdí, že jde o legitimní ochranu státní suverenity, vysoce postavený zdroj v tahjské armádě, který si vzhledem k citlivosti situace nepřál být jmenován, ale agentuře AP potvrdil, že thajské jednotky jsou na území, o něž obě země vedou teritoriální spor. 

Zápis na Seznam světového dědictví

Příchodu thajské ozbrojené skupiny předcházelo v úterý ráno zatčení tří neozbrojených thajských občanů, mezi nimiž byl jeden buddhistický mnich. 

Trojice, která byla ještě během úterka vyhoštěna, neuposlechla varování kambodžských vojáků a překročila hranici ve zjevné snaze protestovat proti rozhodnutí Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), jež minulý týden zapsala chrám na prestižní Seznam světového dědictví jako kambodžskou památku.

Spor o to, komu památka a území kolem ní patří, vedl před 50 lety k přerušení diplomatických vztahů mezi Bangkokem a Phnompenhem. Mezinárodní soudní dvůr v roce 1962 rozhodl ve prospěch Kambodže, Thajsko se ale s verdiktem nikdy nesmířilo.

Thajský premiér Samak Sundaravej má starosti. Eskalace sporu o Preah Vihear je jen jednou z pohrom, které se na něj v posledních týdnech navalily
Thajský premiér Samak Sundaravej má starosti. Eskalace sporu o Preah Vihear je jen jednou z pohrom, které se na něj v posledních týdnech navalily | Foto: Reuters

Loni a předloni také thajští zástupci v UNESCO zablokovovali snahy svých kambodžských kolegů o zápis chrámu Preah Vihear (v Thajsku známém coby Phra Viharn) na Seznam světového dědictví.

Letos nicméně thajská vláda signalizovala Phnompenhu ochotu ustoupit, dokud se pobouřená opozice neobrátila na soud, který rozhodl, že vláda neměla ve věci postupovat bez předchozí konzultace s parlamentem.

Thajský ministr zahraničí Noppadon Pattama kvůli tomu minulý týden složil funkci a okolnosti v květnu uzavřené dohody mezi oběma stranami hodlá prošetřit i thajská protikorupční komise.

Čtěte více: Thajský šéf diplomacie končí. Mají ho za vlastizrádce

V případě, že by shledala na straně vlády pochybení, hrozila by kabinetu premiéra Samaka Sundaraveje vynucená demise.

 

Právě se děje

Další zprávy