Turistům vstup zakázán. Thajsko uzavře celý ostrov, jednu z nejoblíbenějších destinací v zemi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 5. 2016 14:28
Thajská vláda se rozhodla učinit velmi neobvyklý krok. Ve snaze uchránit přírodní prostředí před návalem turistů uzavře jednu z nejoblíbenějších destinací v zemi. Ostrov Ko Tačaj v národním parku v provincii Phang Nga bude na dobu neurčitou pro všechny návštěvníky zcela uzavřen. Každoročně přeplněná pláž si odpočine od turistů a moře od potápěčů. Úřady si od toho slibují postupnou obnovu ohroženého životního prostředí.
Pláž na ostrově Ko Tačai.
Pláž na ostrově Ko Tačai. | Foto: Mu Ko Similan National Park of Thailand

Bangkok - Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na světě se turistům uzavře. Na thajský ostrov Ko Tačaj, který je vyhlášeným rájem potápěčů, se už žádný cestovatel nedostane.

Úřady se rozhodly panenskou přírodu před návalem turistů uchránit a celý ostrov uzavřít, napsal místní list Bangkog Post.

Jak dlouho opatření bude platit, ale nepíše. Rozhodnutí zamezit přílivu návštěvníků prozatím platí na dobu neurčitou.

Ko Tačaj je součást souostroví Similand v provincii Phang Nga a nalézá se na území národního parku.

Mnoho thajských ostrovů je každý rok z bezpečnostních důvodů uzavřeno během monzunové sezony, která trvá zhruba od května do října. Potápěčský ráj Ko Tačaj se však v polovině letošního října turistům už nezpřístupní.

Do Thajska míří každoročně desítky milionů turistů, což představuje pro místní přírodu značnou zátěž. Destinaci, populární nejen mezi batůžkáři, navíc navštěvuje stále více například čínských turistů.

Přeplněný ostrov

Britský list The Guardian uvádí, že v loňském roce přijelo do Thajska téměř 30 milionů turistů. Vláda předpokládá, že letos číslo ještě stoupne. Tyto vyhlídky vítá, protože cestovní ruch v současnosti tvoří 10 procent HDP.

Pravdou ale je, že už i samotní turisté si na přeplnění ostrova Ko Tačaj stěžují na cestovatelských portálech. Vždyť tamní média uvádějí, že pláž na ostrově dokáže pojmout zhruba 70 lidí. Uprostřed sezony se ale počet turistů někdy vyšplhá až na 1000.

"Pláž je přeplněná stánky s jídlem a výletními loděmi. To způsobuje, že situace na ostrově se rychle zhoršuje. Pokud ho neuzavřeme nyní, ztratíme Ko Tačaj navždy," řekl thajskému deníku ředitel odboru národních parků Tunya Netithammakul.

Díky své kráse ostrov láká nejen potápěče a zahraniční turisty, ale také místní obyvatele, kteří na jeho plážích tráví dovolenou.

Uzavření ostrova má uchránit přírodní zdroje a zmírnit dopady turismu na životní prostředí. "Musíme ho uzavřít, abychom umožnili obnovu životního prostředí na ostrově i v moři ještě předtím, než jeho poškození bude nenapravitelné."

Ostrov tak dostane šanci zotavit se ze zátěže, kterou pro něj turistický ruch představuje. Ostatní ostrovy se nicméně na konci monzunové sezony normálně otevřou.

Uzavření Ko Tačaj ohlásily úřady pět měsíců předem, a proto nyní vyzývají všechny, kdo se na podzim chystají navštívit Thajsko, aby si dali pozor na podvody cestovních kanceláří, které budou zájezdy na ostrov pořádat.

Český fotograf Stanislav Krupař se s partou svých ruských kamarádů vydal na 17denní cestu po zamrzlém jezeře Bajkal (1. díl putování). | Video: Stanislav Krupař
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy