Turistům vstup zakázán. Thajsko uzavře celý ostrov, jednu z nejoblíbenějších destinací v zemi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 5. 2016 14:28
Thajská vláda se rozhodla učinit velmi neobvyklý krok. Ve snaze uchránit přírodní prostředí před návalem turistů uzavře jednu z nejoblíbenějších destinací v zemi. Ostrov Ko Tačaj v národním parku v provincii Phang Nga bude na dobu neurčitou pro všechny návštěvníky zcela uzavřen. Každoročně přeplněná pláž si odpočine od turistů a moře od potápěčů. Úřady si od toho slibují postupnou obnovu ohroženého životního prostředí.
Pláž na ostrově Ko Tačai.
Pláž na ostrově Ko Tačai. | Foto: Mu Ko Similan National Park of Thailand

Bangkok - Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na světě se turistům uzavře. Na thajský ostrov Ko Tačaj, který je vyhlášeným rájem potápěčů, se už žádný cestovatel nedostane.

Úřady se rozhodly panenskou přírodu před návalem turistů uchránit a celý ostrov uzavřít, napsal místní list Bangkog Post.

Jak dlouho opatření bude platit, ale nepíše. Rozhodnutí zamezit přílivu návštěvníků prozatím platí na dobu neurčitou.

Ko Tačaj je součást souostroví Similand v provincii Phang Nga a nalézá se na území národního parku.

Mnoho thajských ostrovů je každý rok z bezpečnostních důvodů uzavřeno během monzunové sezony, která trvá zhruba od května do října. Potápěčský ráj Ko Tačaj se však v polovině letošního října turistům už nezpřístupní.

Do Thajska míří každoročně desítky milionů turistů, což představuje pro místní přírodu značnou zátěž. Destinaci, populární nejen mezi batůžkáři, navíc navštěvuje stále více například čínských turistů.

Přeplněný ostrov

Britský list The Guardian uvádí, že v loňském roce přijelo do Thajska téměř 30 milionů turistů. Vláda předpokládá, že letos číslo ještě stoupne. Tyto vyhlídky vítá, protože cestovní ruch v současnosti tvoří 10 procent HDP.

Pravdou ale je, že už i samotní turisté si na přeplnění ostrova Ko Tačaj stěžují na cestovatelských portálech. Vždyť tamní média uvádějí, že pláž na ostrově dokáže pojmout zhruba 70 lidí. Uprostřed sezony se ale počet turistů někdy vyšplhá až na 1000.

"Pláž je přeplněná stánky s jídlem a výletními loděmi. To způsobuje, že situace na ostrově se rychle zhoršuje. Pokud ho neuzavřeme nyní, ztratíme Ko Tačaj navždy," řekl thajskému deníku ředitel odboru národních parků Tunya Netithammakul.

Díky své kráse ostrov láká nejen potápěče a zahraniční turisty, ale také místní obyvatele, kteří na jeho plážích tráví dovolenou.

Uzavření ostrova má uchránit přírodní zdroje a zmírnit dopady turismu na životní prostředí. "Musíme ho uzavřít, abychom umožnili obnovu životního prostředí na ostrově i v moři ještě předtím, než jeho poškození bude nenapravitelné."

Ostrov tak dostane šanci zotavit se ze zátěže, kterou pro něj turistický ruch představuje. Ostatní ostrovy se nicméně na konci monzunové sezony normálně otevřou.

Uzavření Ko Tačaj ohlásily úřady pět měsíců předem, a proto nyní vyzývají všechny, kdo se na podzim chystají navštívit Thajsko, aby si dali pozor na podvody cestovních kanceláří, které budou zájezdy na ostrov pořádat.

Český fotograf Stanislav Krupař se s partou svých ruských kamarádů vydal na 17denní cestu po zamrzlém jezeře Bajkal (1. díl putování). | Video: Stanislav Krupař
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy