Mimořádná zpráva

Thajci slaví nového krále. Respektují ho ale méně než jeho otce, má pověst rozmařilého playboye

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
1. 12. 2016 16:36
Novým thajským králem byl prohlášen Mahá Vatčirálongkón, 64letý syn zesnulého, masově oblíbeného krále Rámy IX. Ani zdaleka se mu ale nedostává takové úcty, jakou disponoval jeho otec, který pro mnohé Thajce představoval záruku stability v době častých politických turbulencí. V zemi má spíše pověst playboye opředeného skandály a užívajícího si rozmařilého života v Evropě. Vatčirálongkón sice formálně převzal trůn, korunován ale bude nejdříve až příští rok. Poté, co skončí smuteční období po smrti bývalého krále.
Mahá Vatčirálongkón.
Mahá Vatčirálongkón. | Foto: Reuters

Bangkok – "Ať žije král." Tímto provoláním členové thajského parlamentu v úterý uznali nástupnictví Mahá Vatčirálongkóna. A ve čtvrtek byl čtyřiašedesátiletý korunní princ formálně prohlášen králem. Nebude to ale mít jednoduché.

Mahá Vatčirálongkón.
Mahá Vatčirálongkón. | Foto: Reuters

Na trůně totiž nahradí svého otce, Thajci široce uznávaného a oblíbeného krále Pchúmipchona Adundéta, známého coby Ráma IX.

Ten zemřel letos v říjnu ve věku 88 let, zemi vládl sedm desetiletí a pro její obyvatele byl zárukou stability v době řady vojenských převratů a politických turbulencí. Zemřel coby nejdéle vládnoucí monarcha na světě. Není proto divu, že absolutní většina Thajců jiného krále nikdy ani nezažila.

Jeho jediný syn Vatčirálongkón má oproti tomu v zemi spíše pověst playboye opředeného skandály a užívajícího si rozmařilého života v Evropě.

Právě tato jeho reputace podle The New York Times přispěla ke spekulacím, že armáda svým – dosud posledním – vojenským převratem v roce 2014 chtěla utužit svoji moc, aby tak státu zajistila klidnější zvládnutí výměny na trůně.

Skandály, o nichž se nesmí mluvit

Zvěsti o princově bujarém životě mezi Thajci bujely jen pod pokličkou, veřejně se o nich nemluví. V zemi je totiž zakázáno hanobení členů královské rodiny. Přesto se v minulosti dokonce spekulovalo o tom, že král si nakonec namísto korunního prince za svého nástupce vybere princeznu Sirindhorn, která by se tak stala první thajskou panovnicí. To se ale nestalo.

Místo toho byl tento týden v Thajsku spuštěn proces jmenování nového krále – Rámy X. Kvalifikovaný vojenský pilot přijal pozvání parlamentu k audienci a přistoupil na nabídku k převzetí trůnu.

Do té doby korunní princ a následník jedné z nejbohatších monarchií na světě se na veřejnosti od smrti svého otce moc neobjevoval a o jeho plánech se Thajci dozvídali skrze parlament. Ten v minulých týdnech informoval, že Vatčirálongkón požádal o posunutí oficiálního převzetí moci, aby on – i všichni obyvatelé Thajska – mohli řádně truchlit za jeho zesnulého otce. Budou na to mít celý rok. Ke korunovaci pak podle místní tradice může dojít až ve chvíli, kdy budou ostatky jeho otce zpopelněny.

Excentrický následník trůnu

Jednou z největších výtek thajského lidu vůči novému králi je to, že většinu svého dospělého života strávil v cizině. Převážně v Německu, kde na soukromé škole studuje i jeho syn a kde si on sám užíval luxusního života obklopen honosnými vilami a drahými auty.

Vatčirálongkón má za sebou tři bouřlivé a velmi sledované rozvody. Jeho první žena pocházela taktéž z královské rodiny – opustil ji pro svou druhou manželku, ambiciózní herečku, se kterou má pět potomků. Rodina jeho třetí exmanželky je pak zapletena do velkého korupčního skandálu, někteří její blízcí příbuzní dokonce skončili ve vězení za zločiny proti monarchii.

Na oblibě novému králi nepřidávají ani fotografie a videa, které tu a tam pronikly na veřejnost.

Před několika lety Thajskem otřáslo video z rodinné oslavy, uspořádané pro princova psa. Na videu se objevila i polonahá Vatčirálongkónova třetí – tehdy ještě – manželka. Pes Foo Foo, který se mimochodem honosil i vojenskou hodností, zemřel vloni. Smuteční ceremonie trvaly několik dní.

Letošní snímek z mnichovského letiště pak odhalil Vatčirálongkónův skrytý excentrický styl. Na fotografii je oblečen do ultrakrátkého tílka, které nedokáže zakrýt rozsáhlá tetování. Zřejmě falešná.

Dokáže být nad věcí?

Vatčirálongkónovy skandály ale nejsou pouze úsměvné. Řada Thajců například věří, že budoucí král udržuje vazby na Tchaksina Šinavatru. Bývalého thajského premiéra a jednoho z nejbohatších Thajců, který byl odstaven od moci pučem v roce 2006 a nyní čelí obvinění z korupce.

Někteří Thajci se tak obávají, že nový král nedokáže udržovat nezávislý postoj, jako se o to po celá desetiletí snažil jeho otec. To je přitom v napjaté politické situaci, která v zemi vládne, obzvláště důležité. Thajsko je rozděleno na obdivovatele starého monarchistického pořádku a příznivce už zmíněného někdejšího premiéra Šinavatry.

Role thajského krále je velmi omezená, zejména pak od vojenského puče v roce 2014, kdy moc převzali generálové v čele s novým premiérem Prajuthem Čan-očou.

 

Právě se děje

Další zprávy