Paříž - Francouzsko-německý tandem, tradičně táhnoucí Evropskou unii, začíná v novém složení. Francois Hollande složil dopoledne prezidentskou přísahu a krátce poté zamíří do Berlína na schůzku s Angelou Merkelovou.
Jeho předchůzce, Nicolas Sarkozy, byl oblíbenec Merkelové a v názorech na většinu problémů Evropské unie a eurozóny si Francouz a Němka rozuměli. Teď to bude horší. Ještě se nepotkali, ale ze svých prohlášení už vědí, že spolu například v otázce fiskálního paktu Evropské unie nesouhlasí.
Hollandovi ve vyjednaném paktu rozpočtové odpovědnosti chybí prorůstová opatření. Sám chce doma ekonomiku rozhýbat masivními výdaji.
Merkelová změnu paktu odmítá, vyrovnané rozpočty a boj proti dalšímu zadlužování vidí jako klíčové prvky k záchraně eurozóny.
Mluvčí francouzských socialistů Benoit Hamon řekl v neděli televizi France 3: "Německo nemůže být jediným, kdo rozhoduje o osudu Evropy, a to na základě německých zájmů."
A dodal: "Chceme, aby bylo každému jasné a aby to paní Merkelová slyšela, že považujeme za nutné smlouvu změnit. Jinak nebude ratifikována."
Merkelová to ovšem odmítá.
"Jsem toho názoru, že fiskální pakt není k dispozici. Byl projednán, podepsán 25 státy, Řecko a Portugalsko ho ratifikovaly... Nemyslím si, že bychom v Evropě po každých volbách, ať už v malých, nebo velkých státech, měli všechno, co bylo předtím uzavřeno, znovu dávat k dispozici. To bychom nemohli v Evropě dál pracovat," řekla.
Po takových vyjádřeních bude asi jak pro jednoho, tak pro druhého politicky složité přistoupit na požadavek druhé strany. Komentátor prestižního německého týdeníku Der Spiegel Roland Nelles ale soudí, že nějaký zásadní rozkol není v zájmu nikoho, a proto k němu ani nedojde.
"Hollande bude pro Merkelovou velmi problematickým partnerem, ale totéž bude i ona pro něj. On chce program ekonomických stimulů, ona rozpočtovou disciplínu. Pokud jsou dost moudří, dohodnou se na nějakém kompromisu, který jim umožní zachovat tvář před domácím obecenstvem," soudí komentátor.
Mimochodem, když píšeme, že se dosud nepotkali, je tomu skutečně tak. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, dosud spolu nikdy nehovořili z očí do očí. Hollande dosud nikdy nebyl ani ministrem, takže ve vysoké politice se neměli kdy a kde potkat, a schůzku před volbami německá kancléřka odmítla.
Sám fakt, že celkem otevřeně podporovala Sarkozyho, jí asi nynější jednání s Hollandem moc neulehčí.
Český premiér Petr Nečas dal po francouzských volbách najevo, že postoj Merkelové je mu mnohem bližší než názory Hollanda, takže tentokrát asi Berlín může počítat s podporou Prahy.
"Pokusy povzbudit ekonomický růst za cenu prohloubení rozpočtových schodků a dluhů by byl krokem zpět a mohl by v blízké budoucnosti ohrozit fungování nejen eurozóny, ale i celé Evropské unie," uvedl Nečas k francouzským volbám.