Texaský kovboj Perry se dere za republikánskou nominací

Václav Viták
8. 9. 2011 15:40
Texaský guvernér zastínil v Simi Valley ostatní účastníky republikánské debaty
Tři největší republikánští rivalové - Bachmannová, Romney, Perry.
Tři největší republikánští rivalové - Bachmannová, Romney, Perry. | Foto: Reuters

Simi Valley, Kalifornie - Texaský guvernér Rick Perry obstál v debatě republikánských prezidentských kandidátů v kalifornském Simi Valley a ze všech ostatních účastníků - s výjimkou Mitta Romneyho - učinil pouhé statisty.

Od srpna, kdy oznámil, že bude usilovat o nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu, se Perry debaty účastnil poprvé.

Okamžitě se pustil do svého největšího rivala, bývalého massachusettského guvernéra Romneyho, kvůli jeho názorům na zdravotní péči a na způsob, jak řešit vysokou nezaměstnanost v USA.

Oba muži svými slovními přestřelkami debatu opanovali. Michele Bachmannová, považovaná mezi republikány za třetího nejsilnějšího kandidáta na prezidenta, byla tentokrát odsouzena jen do role diváka.

Minnesotská kongresmanka se podle pozorovatelů "úplně vytratila z pódia". Bachmannová přitom potřebovala zabodovat, texaský guvernér se totiž zaměřuje na stejnou voličskou skupinu - konzervativní republikány, odmítající silnou federální vládu.

Bachmannové se už kvůli sporům, jak čelit náporu Perryho, rozpadl její realizační tým.

Hluboký konzervativec, nebo texaský kovboj?

Průběh debaty v Prezidentské knihovně Ronalda Reagana, republikánského prezidenta, který je často označován za architekta konečného vítězství USA ve studené válce, naznačil, že boj o republikánskou nominaci se stává záležitostí dvou mužů - Perryho a Romneyho.

Perry dostál své pověsti Texasana, který si nebere servítky. Prohlásil například, že prezident Obama je "ubohý lhář, pokud si myslí, že hranice s Mexikem je nyní lépe zabezpečená".

Texaský guvernér je znám svými ostře konzervativními názory a útoky na federální vládu ve Washingtonu i na zastánce teorie globálního oteplování. Je také zásadním odpůrcem interrupcí a sňatků mezi homosexuály.

Perryho názory jsou mnohdy skutečně radikální. Federální daň z příjmu považuje za "rozhodující mezník na cestě k otroctví". Američtí skauti čelí podle jeho názoru útokům "radikálního homosexuálního hnutí".

Tento jednašedesátiletý Texasan si také myslí, že senátoři by měli být vybíráni parlamentem, a nikoli voleni lidmi. Social Security, důchodový program pro seniory, je podle něj produktem Nového údělu, během něhož si Washington za Velké krize koncem 30. let 20. století uzurpoval neoprávněně velkou moc.

Řadu těchto názorů Perry ventiloval ve dvou knihách, které napsal. První se jmenuje "Fed Up! Our Fight to Save America from Washington" (Máme toho dost! Náš boj za záchranu Ameriky před Washingtonem).

Druhá nese název "On My Honor: Why the American Values of the Boy Scouts are Worth Fighting For" (Na mou čest: Proč stojí za to bojovat za hodnoty amerických skautů).

V ní hájí skautské hnutí před všemi, kdo jej kritizují za to, že zakazuje homosexuálům členství ve svých řadách.

Především Texasan

Perry přitom začínal jako demokrat a v roce 1988 dokonce řídil v Texasu prezidentskou kampaň pozdějšího Clintonova viceprezidenta Alberta Gora. V roce 1989 ale "vyměnil kabát" a od té doby je zapáleným konzervativcem a republikánem.

Právě to je jeden z důvodů, proč je v řadách demokratů mimořádně nepopulární.

Nancy Reaganová čeká na účastníky debaty v kopii Oválné pracovny v Knihovně Ronalda Reagana.
Nancy Reaganová čeká na účastníky debaty v kopii Oválné pracovny v Knihovně Ronalda Reagana. | Foto: Reuters

Od roku 2000 je texaským guvernérem a jako takový se o devět let později postaral o celonárodní rozruch, když otevřeně zvažoval vystoupení svého státu z americké unie.

Naznačil tehdy, že Texasané by se tak mohli rozhodnout, pokud by "Washington dál ohrnoval nos nad americkým lidem".

Perry už před Obamou za velké federální výdaje ostře kritizoval i republikánského prezidenta George Bushe mladšího, svého předchůdce v křesle texaského guvernéra.

Perryho mluvčí Mark Miner se teď snaží názory z Perryho knih a jeho výroky bagatelizovat a označuje je za "pohled zpět, nikoli za cestu kupředu".

Když však Perry v srpnu v Iowě dostal přímou otázku, zda si stojí za svými názory, odpověděl, že by ve svých knihách "nic nevzal zpátky".

Rick Perry při své kampani sází na to, že je velmi úspěšným, nejdéle sloužícím texaským guvernérem a že se z Texasu pod jeho vedením stal ekonomicky nejzdatnější stát americké unie, který prosperuje i v době hospodářského útlumu v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy