Perry se dostal do čela republikánských kandidátů

Reuters Reuters, Václav Viták
25. 8. 2011 19:23
Texaský guvernér předhonil v průzkumech Mitta Romneyho
Perry salutuje voličům v Iowě, kde vedl kampaň předminulý týden.
Perry salutuje voličům v Iowě, kde vedl kampaň předminulý týden. | Foto: Reuters

Washington - Texaský guvernér Rick Perry se probojoval ve dvou průzkumech veřejného mínění do čela republikánských kandidátů na prezidenta a odsunul dosavadního favorita Mitta Romneyho na druhé místo.

Podle průzkumu Gallupova ústavu by Perryho nyní volilo 29 procent republikánů nebo nezávislých voličů přiklánějících se k republikánské politice. Pro Romneyho, který zatím ve všech celonárodních průzkumech vedl, by hlasovalo jen 17 procent.

Na třetím místě je texaský kongresman Ron Paul se 13 procenty, minnesotská kongresmanka Michele Bachmanová obsadila čtvrté místo s 10 procenty.

Podnikatel Herman Cain, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, někdejší senátor za Pennsylvánii Rick Santorum a bývalý guvernér Utahu Jon Huntsman jsou hluboko v poli poražených.

Preference žádného z nich nedosáhly ani pěti procent. Z této čtveřice na chvostu má nejvíce Cain, pro kterého by hlasovala 4 procenta dotázaných.

Perry jasně vede nad Romneym i v druhém průzkumu veřejného mínění, provedeném organizací Public Policy Polling.

I tyto výsledky byly stejně jako v případě Gallupova ústavu zveřejněny ve středu a pro Perryho by podle nich hlasovalo 33 procent respondentů, Romney by dostal dvacet procent, Bachmannová 16.

Žádný ze zbývajících pěti kandidátů se nedostal v tomto průzkumu nad deset procent.

Romney kvůli Perrymu hází přes palubu ekologii

Mitt Romney se snažil na pro něj nepříznivý výsledek ve středu ve státě New Hampshire okamžitě reagovat prohlášením, že nezavede limity na emise oxidu uhličitého, bude-li zvolen.

Mnoho republikánských voličů nevěří, že příčinou globálního oteplování je lidská činnost, a patří k nim především ti, u kterých je pravděpodobnější, že budou hlasovat v primárních volbách.

Na to hraje texaský guvernér Rick Perry, který do boje o republikánskou nominaci na prezidenta vstoupil teprve 13. srpna.

Romney (vpravo) na kampani v Iowě pekl voličům steaky.
Romney (vpravo) na kampani v Iowě pekl voličům steaky. | Foto: Reuters

Perry vedl volební kampaň v New Hampshire už minulý týden a hned se nechal slyšet, že globální oteplování je "teorie, která stále nebyla dokázána", a že vědecká bádání, která se tímto problémem zabývají, jsou "zpolitizovaná".

Romney ještě v červnu - druhý den poté, co zahájil svůj druhý pokus získat republikánskou nominaci na prezidenta - prohlašoval, že jako lidé do jisté míry přispíváme ke změnám globálního klimatu.

V té době také vyzýval k redukci emisí skleníkových plynů a dalších průmyslových polutantů.

Ve středu však už zdůrazňoval, že jeho prioritou bude vyvázání Spojených států ze závislosti na dovozu ropy a plynu z Blízkého východu a nikoli omezení emisí skleníkových plynů.

Romney chce více využívat domácí energetické zdroje včetně jaderné energie a zemního plynu, které by USA "přivedly k energetické nezávislosti, jejímž vedlejším produktem by bylo snížení emisí oxidu uhličitého."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy