Dnnešní dění okolo útoku v Manchesteru můžete sledovat v novém online přenosu zde.
Manchesterský atentátník Salman Abedi čtyři dny před útokem navštívil Německo. Uvedla to televize Sky News s odkazem na německé zpravodajské služby.
Britové se zlobí na Američany kvůli únikům tajných informací okolo vyšetřování útoku v Manchesteru. Přestali je proto s nimi sdílet, uvedla stanice BBC.
Podle agentury AFP i zaznělo, že tyto úniky ohrožují samotné vyšetřování.
Sestra hlavního podezřelého z bombového útoku v Manchesteru uvedla, že její bratr zřejmě "chtěl odplatu" za americké útoky v Sýrii.
Jomana Abediová popsala svého staršího bratra Salmana jako hodného člověka, u kterého by nikdy nečekala takovou krutost. "Myslím, že viděl všude umírat muslimské děti, a tak chtěl odplatu," dodala pro Wall Street Journal osmnáctiletá dívka.
Policie na twitteru oznámila, že v souvislosti s útokem v Manchesteru byli zadrženi další dva muži, ve vazbě je tak už osm lidí.
Na podporu rodin obětí a zraněných při útoku vznikl v Británii peněžní fond, do kterého dobrovolníci dosud poslali přes dva miliony liber (61 milionů Kč).
Britská policie propustila ženu, kterou zadržela při středeční večerní razii v severní části Manchesteru. Ve vazbě tak zůstává šest osob.
Kongresman McCaul rovněž prohlásil, že použitá nálož je typická pro teroristy. Upřesnil, že jako výbušnina byl použit triaceton triperoxid (TATP), se kterým atentátníci udeřili i v listopadu 2015 v Paříži či v březnu 2016 v Bruselu.
Americký kongresman Mike McCaul je přesvědčen, že výbušnina použitá při pondělním teroristickém útoku v Manchesteru vykazuje jistou úroveň propracovanosti, z čehož lze usuzovat, že výrobce nálože podstoupil výcvik v zahraničí. McCaul je stejně jako britští vyšetřovatelé přesvědčen o tom, že sebevražedný atentátník, který zabil sebe a 22 dalších lidí, nebyl žádným vlkem samotářem. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu AP. "Je tady síť, buňka inspirovaná (teroristickým hnutím) Islámský stát," řekl republikán McCaul, který předsedá výboru Sněmovny reprezentantů pro záležitosti vnitřní bezpečnosti.
Britská policie zadržela už sedm lidí, jako poslední skončil ve vazbě blíže neupřesněný muž, který byl dopaden ve středoanglickém Nuneatonu. "V rámci vyšetřování bylo zadrženo šest mužů a jedna žena, zůstávají ve vazbě a jsou vyslýcháni," uvedla v prohlášení policie. Deník The Independent s odvoláním na své zdroje napsal, že při raziích bezpečnostní jednotky našly také výbušniny, které mohly posloužit k dalším atentátům.
ČTVRTEK 25. KVĚTNA
Britská premiérka Theresa Mayová se kvůli situaci v zemi chystá zkrátit svou účast na dvoudenním summitu skupiny velkých světových ekonomik G7 v Itálii jen na úvodní den, tedy na pátek. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V Británii nyní platí nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky, který hrozbu atentátů hodnotí jako bezprostřední.
Salman Abedi, považovaný za pachatele teroristického útoku v Manchesteru, se nehlásil k radikálnímu výkladu islámu a ani k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters to dnes prohlásil Salmanův otec Ramadan, kterého policie zadržela v Libyi. Uvedl rovněž, že rodina o Salmanově cestě do Británie nevěděla, neboť jim řekl, že se vydává na náboženskou pouť do Mekky. "Mluvil jsem s ním před pěti dny… nepozoroval jsme nic špatného, všechno bylo normální," řekl.
V tom, že Salman nebyl členem IS, který se k atentátu přihlásil, si je Ramadan jistý. "Nebyl členem žádné organizace," uvedl v rozhovoru, během kterého ho podle Reuters zadržela libyjská protiteroristická jednotka. "Rodina je nyní zmatená, protože Salman tuto ideologii nezastával, k této víře se nehlásil," dodal s tím, že rodina teroristický útok vůči civilistům a nevinným lidem odsuzuje.
Britská policie dál pátrá po možných komplicích pachatele pondělního teroristického útoku v Manchesteru, který zabil 22 lidí a sám zahynul. Zejména hledá osobu, která nálož sestrojila. Britská policie dnes zadržela jednu ženu a čtyři muže, v Libyi pak policie podle všeho zatkla mladšího bratra pravděpodobného útočníka a také jeho otce. Již v úterý policie zadržela 23letého muže, kterého média označují za Ismaila Abediho, jehož bratr Salman Abedi je považován za atentátníka.
V souvislosti s útokem byla večer zatčena v bytovém domě v Blackley na severu Manchesteru další osoba, podle místních médií jde o ženu.
Vděčnost za projevy soustrasti a kondolence od české veřejnosti dnes vyjádřila britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová. V rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas uvedla, že reakce Čechů na pondělní útok teroristů na koncertě v severoanglickém Manchesteru ji dojala. Řada lidí vyjádřila svou soustrast už v úterý položením květin nebo svíček u budovy britské ambasády v Praze. Dnes na velvyslanectví přicházeli vpisovat vzkazy do kondolenční knihy.
"Dostali jsme spoustu vzkazů s vyjádřením podpory a solidarity ze všech koutů země. Lidé přišli k ambasádě a nechali tu květiny a svíčky," uvedla Thompsonová. Mimořádný pocit v ní vyvolalo také nasvícení Petřínské rozhledny v barvách britské vlajky, kterým svou solidaritu v úterý večer projevilo město Praha. "Byli jsme tou rekcí velmi dojatí," řekla velvyslankyně.
Bomba použitá při teroristickém útoku v Manchesteru byla velmi pečlivě složená a obsahovala silnou nálož. Na uniklých snímcích z vyšetřování, které dnes zveřejnil deník The New York Times, jsou zbytky modrého batohu, který mohl být použit k přepravě výbušniny, a pravděpodobná rozbuška, již podle vyšetřovatelů pachatel zřejmě držel ve své levé ruce.
Na snímcích jsou také ukázány matice a šrouby, které rozmetal výbuch do okolí, stejně jako zbytky 12voltové baterie, která by mohla být zdrojem energie roznětky.
Zpěvačka Ariana Grande, na jejímž koncertě se v pondělí odpálil sebevražedný atentátník, přerušila své turné. Všechna vystoupení do 5. června, včetně dvou koncertů v londýnské O2 areně, jsou zrušena. Informovalo o tom její vydavatelství Republic Records.
Třiadvacetiletá zpěvačka, která je po atentátu v pořádku, na twitteru v úterý napsala, že je "zlomená" a že nemá slov. Mezi fanoušky Grandeové patří hlavně děti a teenageři, kteří jsou mezi mrtvými a zraněnými. ABC News uvedla, že zpěvaččina matka Joan Grandeová po výbuchu odvedla mnoho fanoušků do zákulisí.
Podle libyjských bezpečnostních složek znal bratr "všechny podrobnosti" plánovaného sebevražedného atentátu.
Hashema Abediho libyjská protiteroristická jednotka dopadla už v úterý večer pro podezření z kontaktů s radikálním Islámským státem (IS).
Polská premiérka Beata Szydlová, dva dny po atentátu v Manchesteru, prohlásila, že Polsko se v žádném případě nenechá vydírat a nepřistoupí na "šílenství bruselských elit", které chtějí zemi vnutit povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Opozice naopak kritizovala premiérku, že se stává "polskou Marine Le Penovou", tedy krajní nacionalistkou.
"Polsko se nesmíří s žádným vydíráním od Evropské unie, nebudeme se podílet na šílenství bruselských elit," řekla šéfka konzervativní vlády během parlamentní rozpravy, předcházející marnému pokusu menšinové opozice o odvolání ministra obrany. Szydlová obvinila liberální opozici, že se snaží Polsko zničit tím, že podporuje migrační politiku EU.
Otce údajného sebevražedného atentátníka z Manchesteru zadržela v Tripolisu tamější protiteroristická jednotka, informuje Reuters.
Libyjské úřady údajně zadržely v metropoli Tripolisu mladšího bratra pravděpodobného pachatele pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru, napsala agentura Reuters.
Podle BBC byl zadržen pátý člověk ve spojitosti s pondělím útokem. Podle informací policie měl zadržený u sebe balíček nespecifikovaného obsahu. Podezřelý byl zatčen na manchesterském předměstí Wigan. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy.
Ve čtvrtek v 11 hodin (12 hodin SELČ) se bude po celé Británii držet minuta ticha za oběti teroristického útoku v Manchesteru.
Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:
Během dne se v Británii objevilo mnoho falešných poplachů. Evakuovala se například budova v Manchesteru, ve které sídlí jeden z kanálů BBC. Nebo oblast na manchesterském letišti, kam auta odváží cestující před odletem.
Podle agentury AP otec muže, který byl britskými úřady označen za vysoce pravděpodobného pachatele útoku, tvrdí, že jeho syn Salman Abedi je nevinný. Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj ale agentuře řekl, že otec Ramadan Abedi byl údajně členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť Al-Káida.
Britská policie je přesvědčena o tom, že za pondělní teroristický útok v Manchesteru je odpovědná celá skupina lidí. Nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po dalších komplicích. Informoval o tom šéf manchesterské policie Ian Hopkins.
"Je naprosto jasné, že jde o síť," prohlásil činitel v přímém televizním přenosu v souvislosti s vyšetřováním celého případu.
Otec údajného sebevražedného atentátníka z Manchesteru býval kdysi členem Al-Káidy v Libyi. Infomaci s odkazem na bývalého libyjského bezpečnostního úředníka přinesla agentura AP.
Novináři z Boston Globe poslali svým kolegům v Manchesteru občerstvení, aby nápor událostí vydrželi…
The @BostonGlobe sent us pizza to keep us going. Thanks friends. pic.twitter.com/kVH0TXddz9
— Manchester News MEN (@MENnewsdesk) May 24, 2017
Nacionalistická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) dnes oznámila, že ve čtvrtek obnoví předvolební kampaň, kterou britské strany v úterý přerušily kvůli teroristickému útoku v Manchesteru.
UKIP se chystá představit svůj předvolební program.
Spekulace, že britská policie pátrá po možném výrobci výbušniny z pondělního útoku, potvrdil agentuře Reuters i nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.
"Otázkou je, jestli jednal útočník sám, anebo byl součástí sítě, která chtěla zabíjet. Na to se momentálně soustředí vyšetřování," uvedl.
Podle stanice BBC je jednou z obětí manchesterského útoku i policistka, která právě nebyla ve službě. Její manžel je momentálně v kritickém stavu a jejich dvě děti jsou také zraněné.
Americká stanice NBC s odvoláním na zdroje z amerických tajných služeb také uvádí, že atentátníka policisté identifikovali podle platební karty v kapse.
Razie v centru Manchesteru stále pokračuje. Twitter plní fotografie z ulice Granby Row. Policie potvrdila, že prohlídka souvisí s pondělním teroristickým útokem.
Podle obyvatelky domu byl nejprve slyšet požární alarm. "Sešla jsem dolů ke vchodovým dveřím a místo hasičů jsem narazila na ozbrojené policisty se samopaly a v maskách," popsala listu Manchester Evening News.
Outside flats in Manchester City centre where searches are being carried out in connection to arena bombing. pic.twitter.com/7XJ6fRYRe1
— Jamie Grierson (@JamieGrierson) May 24, 2017
Příbuzní hlavního podezřelého z atentátu varovali už v minulosti bezpečnostní složky, že je "nebezpečný". Uvedla to stanice NBC s odvoláním na zdroj z amerických tajných služeb.
A US intel official tells @nbcnews members of bomber's family warned sec officials about him in past, that he was “dangerous.”
— Richard Engel (@RichardEngel) May 24, 2017
Jeden z manchesterských tatérů nabízí vytetování včelky - tradičního symbolu města. Tetování stojí 50 liber a peníze půjdou rodinám obětí. "Dělnická včelka" se stala symbolem Manchesteru v dobách průmyslové revoluce.
Tattoo artists in Manchester offering bee tattoos to raise money for attack victims. In City Hall as symbol of city pic.twitter.com/8L7y2bO9gW
— Martha Kearney (@Marthakearney) May 24, 2017
Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) schválila minutu ticha během dnešního finále Evropské ligy ve Stockholmu. Fotbalisté budou mít na rukách černé pásky. V zápase se utkají kluby Manchester United a Ajax Amsterodam.
UEFA has agreed to a minute's silence and black armbands during the Europa League final in respect of the terrible events in Manchester.
— Manchester United (@ManUtd) May 23, 2017
Fotbalisté britského klubu Chelsea zrušili kvůli útoku v Manchesteru tradiční pochod vítězů Premier League v Londýně. Podle klubu by to bylo nevhodné.
Burnageská chlapecká akademie v Manchesteru potvrdila, že na ní studoval hlavní podezřelý z pondělního útoku Salman Abedi. Konkrétně šlo o roky 2009 až 2011.
"Protože policejní vyšetřování pokračuje, jsme si jisti, že média pochopí, že v zájmu veřejnosti už nic dalšího k této věci neuvedeme," napsala škola ve svém oficiálním vyjádření.
Objevují se zprávy o nejrůznějších domovních prohlídkách. V tomto případě provedla policie razii přímo v centru Manchesteru. Zda souvisí s pondělním útokem, není jasné.
Armed raid at my building on Granby Row in #Manchester city centre. Rumour of flat 39 pic.twitter.com/5mbnIHBOYe
— Louise Bolotin (@louisebolotin) May 24, 2017
V Británii je vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, a to tzv. kritický. Do ulic vyrazí na hlídky i armáda. V první vlně to je 984 vojáků.
Manchesterská policie uvedla, že zná totožnost všech 22 obětí útoku. Rodiny pouze desíti z nich se však zatím veřejně vyjádřily.
Nejvražednější útoky ve Velké Británii za posledních 50 let.
The #Manchester attack is one of the 5 deadliest attacks in the UK in the last 50 years https://t.co/QrEzm2Lnn3 pic.twitter.com/r3kK0UxHjD
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 24, 2017
Někteří britští experti se domnívají, že tyto excesy by mohly Londýn vést k větší ostražitosti a menší ochotě sdílet s Američany tajné informace.
"Z téhle administrativy unikají informace…Británie a Izrael jsou (pro USA) zřejmě dva nejdůležitější zpravodajské zdroje. A teď zvažují, jestli přijdou k újmě pokaždé, když budou informace sdílet. To vás vede k tomu, že budete přemýšlet o každé jednotlivé informaci," citoval The Guardian amerického bezpečnostního analytika Thomase Sandersona.
Jméno dvaadvacetiletého Abediho zveřejnily jako první americké televizní stanice CBS News a NBC, ještě před nimi však televize ABC s odkazem na předního činitele bezpečnostních složek uvedla, že šlo o sebevražedný útok. Poté se s odvoláním na nejmenované americké činitele přidaly i agentury AP a Reuters.
Vyzrazení jména pravděpodobného pachatele manchesterského útoku Salmana Abediho vrhá podle kritiků další stín na důvěryhodnost amerických bezpečnostních úřadů, o níž se diskutuje v posledních týdnech.
Zřejmý nediskrétní přístup amerických bezpečnostních činitelů, kteří podle médií identitu atentátníka prozradili, může Londýn vést k menší ochotě sdílet citlivé zpravodajské informace, napsal list The Guardian.
V atriu sídla Evropské rady drželi minutu ticha za oběti útoku v Manchesteru.
Minute of silence by EU staff for victims of Manchester Attack. Europe stands by UK in fight against terrorism, always. #WeStandTogether pic.twitter.com/BZbCjvMwU9
— Donald Tusk (@eucopresident) May 24, 2017
Napříč britskými médii se objevují spekulace, že po Manchesteru se možná pohybuje výrobce bomby, která vybuchla v pondělí večer v Manchesteru. Opírají se hlavně o tvrzení britské ministryně vnitra, že sebevražedný atentátník zřejmě nebyl sám.
#manchesterattack Bomber thought to have been a 'mule' using device built by someone else. More Govt announcements expected today.
— Frank Gardner (@FrankRGardner) May 24, 2017
Poblíž Buckinghamského paláce v Londýně zatkli muže s nožem, informuje list Manchester Evening News. Scotland Yard však vyloučil, že by incident souvisel s terorismem.
Britská ministryně Amber Ruddová se zlobí na své americké kolegy. Vadí jí americké úniky informací o vyšetřování útoku v Manchesteru. Podle ní jsou "otravné" a už k nim nikdy nesmí dojít. Jde například o včerejšek, kdy američtí představitelé poměrně brzy po útoku řekli stanici CNN, že šlo o sebevražedný atentát.
Ruddová zároveň dodala, že úniky ale neohrozily samotné vyšetřování.
Podle britského Scotland Yardu pomůže britská armáda s ostrahou Buckinghamského a Westminsterského paláce. Vojáci budou hlídat taky ambasády v Londýně.
Na ulici Aston Avenue na jihu Manchesteru proběhla ve středu policejní razie, hlásí místní obyvatelé. Policie se však nevyjádřila, zda prohlídka souvisí s vyšetřováním pondělního útoku.
VIDEO - Police at the scene on Aston Street Manchester @MENnewsdesk @AlexandraRucki @chrisslaterMEN pic.twitter.com/02LxN4f75W
— Vincent Cole MEN (@vincent_cole) May 24, 2017
Tři osoby byly na jihu Manchesteru zatčeny v souvislosti s pondělním útokem.
Už deset jmen obětí je známo. Posledním je devětadvacetiletý Martyn Hett. Podle jeho kamaráda byl Martyn na pondělním koncertu a od té doby ho nikdo neviděl. Pravděpodobně se těsně před útokem zvedl ze svého místa a šel si pro pití.
Škola v Salfordu v Manchesteru, na které údajně studoval hlavní podezřelý z pondělního útoku Salman Abedi. "Je děsivé dozvědět se, že chodil na stejnou školu jako my," řekl serveru The Guardian jeden ze studentů.
Salford Business School where it is understood arena bomber Salman Abedi studied before dropping out two years into his course. pic.twitter.com/AqbcKHopAU
— Jamie Grierson (@JamieGrierson) May 24, 2017
Teroristická organizace Islámský stát, která se přihlásila k pondělnímu útoku v Manchesteru, mezitím hlásí i svůj první sebevražedný atentát v Somálsku. Připisuje si úterní útok ve městě Bosasso, který si vyžádal pět mrtvých, napsala agentura AFP.
Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:
Na náměstí Sv. Anny v Manchesteru lidé během včerejška i dneška pokládali květiny.
What incredible solidarity we as #mancunians have shown. #StAnnsSq #Manchester #UnitedweStand pic.twitter.com/ozdOam1D73
— Katie Butler (@KatieButlerMEN) May 24, 2017
Francouzský prezident Emmanuel Macron mezitím plánuje prodloužit výjimečný stav v zemi až do 1. listopadu. Francie zároveň chystá nová bezpečnostní opatření a zákony.
Některá místa v Manchesteru budou i dnes uzavřena. Jde například o ulice nedaleko stanice Victoria Station, která je poblíž místa pondělního útoku.
Britská ministryně vnitra potvrdila informaci médií, že hlavní podezřelý Salman Abedi byl zřejmě nedávno na návštěvě Libye, vlasti jeho rodičů.
Podle jejího francouzského kolegy Gérarda Collomba byl Abedi před útokem taky v Sýrii.
"Nyní víme jen to, co nám řekli britští vyšetřovatelé: Jistý britský občan, libyjského původu, který se náhle zradikalizoval po cestě do Libye a pak zřejmě do Sýrie, se rozhodl spáchat tento atentát," řekl Collomb stanici BFMTV.
Jak vypadají titulní strany novin?
Manchester attack: front pages from around the world https://t.co/uaw2xRHWsI
— The Guardian (@guardian) May 24, 2017
Podle zdrojů České televize z ministerstva zahraničí není mezi oběťmi útoku v Manchesteru žádný český občan.
V britských ulicích bude hlídkovat až 3800 vojáků, oznámila ministryně vnitra.
Nejvyšší stupeň ohrožení bude v Británii platit jen dočasně. Televizi Sky News to řekla ministryně vnitra Amber Ruddová. Stupeň ohrožení se podle ní z kritického sníží tehdy, až bude jasné, že vyšetřování atentátu v Manchesteru "už není aktivní".
"NATO i Evropská unie mají jen omezené možnosti, jak bojovat proti terorismu. Hlavní roli budou i nadále hrát jednotlivé členské státy. Ty ale mezi sebou často nechtějí sdílet informace nutné k boji proti teroristům," píší redaktoři Daniel Anýž a Ondřej Houska v HN.
Některá britská média, včetně serveru The Guardian nebo bulvárního listu The Sun, zveřejnila fotografii údajného útočníka Salmana Abediho. Není ale stále potvrzeno, že na snímku je opravdu on, ani to, že to byl skutečně skutečně Abedi, kdo se odpálil po pondělním koncertu v Manchesteru. Policie ho ale považuje za hlavního a pravděpodobného podezřelého.
LATEST: Home Secretary confirms intelligence services knew of #Manchester attacker 'up to a point' https://t.co/xareCJzbKj pic.twitter.com/tNproFQbpx
— The Sun (@TheSun) May 24, 2017
Francouzi stáhli na Elysejském paláci, sídle prezidentů, vlajku na půl žerdi. Stejně tak i Němci na několika svých institucích.
Dvacet lidí zůstává po útoku v kritickém stavu, uvedli zdravotníci. Jde o úrazy důležitých orgánů, některým prý hrozí ztráta končetin.
Ministryně Ruddová v rozhovoru pro stanici BBC taky řekla, že pravděpodobný útočník Salman Abedi s největší pravděpodobností nejednal sám.
Britská ministryně vnitra Amber Ruddová potvrdila, že Salman Abedi byl znám bezpečnostním složkám ještě před samotným útokem.
"Lidé uvidí v centru Manchesteru více policistů dnes i během dalších dní. Hlídat budou na klíčových místech po celé oblasti," uvedl zástupce policejního prezidenta Ian Pilling.
Mezi oběťmi útoku v Manchesteru jsou také dva Poláci. Potvrdilo to polské ministerstvo zahraničí. Jeden další Polák je zraněný a musel podstoupit operaci.
"Rodiče přišli po koncertu (do manchesterské arény), aby vyzvedli své dcery, a bohužel máme informaci, že jsou mrtví," řekl ministr zahraničí rádiu RMF FM. "Děti jsou v bezpečí," dodal.
Podle britského listu The Independent navštívil Salman Abedi nedávno Libyi, vlast svých rodičů. Policie nyní prověřuje, jestli byl 22letý hlavní podezřelý napojen na pobočku teroristické organizace Islámský stát působící v této severoafrické zemi.
Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům, kteří do Británie přišli jako uprchlíci ve snaze uniknout režimu někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.
Dění v Manchesteru jsme sledovali i včera. Připomenout si ho můžete zde:
Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:
Dobré ráno z redakce Aktuálně.cz.
Dění okolo teroristického útoku v Manchesteru budeme i dnes sledovat v on-line reportáži.