Británie má nejvyšší stupeň ohrožení, premiérka Mayová se obává dalšího útoku

Živě
Během koncertu americké zpěvačky Ariany Grande v britském Manchesteru došlo v pondělí po půl jedenácté večer místního času k výbuchu. Podle agentury Reuters zemřelo 22 lidí, dalších 120 je zraněno. Policie uvedla, že útočil sebevražedný atentátník, hlavním podezřelým je 22letý Salman Abedi. Premiérka Theresa Mayová mluví o "děsivém teroristickém útoku". Mezi návštěvníky akce bylo mnoho rodičů s dětmi. Svědci na sociálních sítích mluví o explozi v době, kdy se řada lidí již přesouvala k východu. K detonaci došlo na veřejně přístupném místě v blízkosti pokladen. Policie vyzvala místní obyvatele, aby se oblasti vyhnuli. K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát.
Hlasitější zvuk jsem nikdy neslyšel, tvrdil o explozi svědek teroristického útoku na koncertě Ariany Grande v severoanglickém Manchesteru. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
8:47

Mezi oběťmi teroristického útoku v Manchesteru jsou také nejméně dva Poláci. Smrt polského páru potvrdil ministr zahraničí Witold Waszczykowski. "Rodiče přišli po koncertu (do manchesterské arény), aby vyzvedli své dcery a bohužel máme informaci, že jsou mrtví," řekl ministr soukromému rádiu RMF FM. "Děti jsou v bezpečí," dodal. Jeden Polák, který rovněž přišel do haly vyzvednout své dítě, utrpěl zranění a musel se podrobit operaci. Jeho život ale není v ohrožení, řekl ministr.

8:14

Po teroristickém útoku v Manchesteru je už známa totožnost sedmi obětí. Jsou mezi nimi i dívky ve věku osm, patnáct a osmnáct let. Celkem při útoku zahynulo 22 lidí včetně pachatele.

Nejmladší obětí je osmiletá Saffie Roussosová, jejíž fotografie se jako symbol masakru objevila na titulní stránce dnešního vydání řady britských novin. Mezi potvrzenými oběťmi je také patnáctiletá Olivia Campbellová. Její fotografie, kterou zveřejnila její matka ve snaze najít po atentátu svou dceru, byla od úterního rána hojně sdílena na sociálních sítích. Obětí útoku se stala také osmnáctiletá Georgina Callanderová, osmadvacetiletý John Atkinson a dvaatřicetiletá Kelly Brewsterová. Při atentátu zahynuly také Alison Howeová a Lise Leesová, které ve vstupní hale manchesterské arény, kde k sebevražednému útoku došlo, čekaly na příchod svých patnáctiletých dcer z koncertu.

7:53

Americká zpěvačka Ariana Grande, na jejímž koncertě v Manchesteru zabil v sebevražedný atentátník 22 lidí, se vrátila do Spojených států. Zda bude pokračovat ve svém turné, zatím není jasné. Grande vystupovala v Manchesteru v rámci evropské části turné, při němž propaguje své třetí album Dangerous Woman. V příštích týdnech se měla Grandeová představit také v Londýně, Belgii, Polsku, Německu, Švýcarsku a Francii.

7:26

Protiteroristická policie zadržela v úterý večer na londýnském letišti Stansted 37letého muže, který čelí podezření, že mířil do Sýrie s cílem páchat teroristické činy. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Ten zdůraznil, že zatčení nesouvisí s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru. Muž byl zadržen ve chvíli, kdy se chystal nastoupit do letadla, které letělo do Turecka.

7:02

Věřící z mešity na manchesterském předměstí Didsbury uvedli, že Abediho otec mešitu dříve pravidelně navštěvoval, nyní ale žije - stejně jako Abediho sestra - v Libyi. Odjeli tam prý hned po revoluci z roku 2011, při níž byl zabit diktátor Kaddáfí. Je možné, že bratři mezi oběma zeměmi od té doby cestovali.

7:00

Salfordská univerzita sídlící nedaleko Manchesteru potvrdila, že Abedi byl jejím žákem. Nejmenovaný student školy deníku The Times řekl, že Abedi se nedávno vrátil z Libye. List připomněl, že v Libyi fungují tábory, v nichž je možné absolvovat teroristický výcvik. "Před třemi týdny odjel do Libye a před pár dny se vrátil," prohlásil student. Krátce před útokem prý přijel Abedi do Manchesteru vlakem z Londýna.

6:57

Islámský stát, který se hlásí k téměř všem velkým teroristickým útokům z poslední doby na Západě, přijal odpovědnost i za atentát v Manchesteru. Televize CNN citovala britského vyšetřovatele, podle něhož zatím nebyl objeven jediný důkaz, který by o napojení Abediho na Islámský stát svědčil.

6:53

Salman Abedi, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku v Manchesteru, v nedávné době navštívil vlast svých rodičů Libyi. Napsal to dnes list The Independent. Bezpečnostní složky nyní prověřují, zda byl 22letý Abedi napojen na pobočku teroristické organizace Islámský stát působící v Libyi.

6:30

Co jsou klíčové otázky, které teď musí zodpovědět kriminalisté vyšetřující útok v Manchesteru? Podle analytika CNN Petera Bergera jsou to tyto: Kde byla vyrobena použitá bomba? Jaké chemikálie byly při její výrobě použity? A jak se útočník naučil bombu sestrojit?

6:14

V ulicích Manchesteru již byli rozmístěni příslušníci speciálních sil, kteří jsou připraveni se v případě potřeby zapojit do pronásledování Abediho kompliců. Podle policie může být mezi unikajícími teroristy i výrobce bomby, jíž sebevrah zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Podle expertů bylo výbušné zařízení odpálené na koncertě tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo použil bombu sestrojenou technikem, jenž zatím nebyl dopaden.

6:08

V rámci nejvyššího stupně ohrožení Británie, který pozdě večer ohlásila premiérka Theresa Mayová, bude v ulicích měst rozmístěno až pět tisíc vojáků. Vojáci mají nahradit policisty například i při ochraně sportovních akcí či koncertů.

Středa 24. května

23:08

Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:

 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Policie potvrdila, že útočníkem v Manchesteru byl pravděpodobně 22letý Salman Abedi.
 • Pachatel podle všeho žil přímo z Manchesteru. Zřejmě se narodil libyjským rodičům, kteří do Velké Británie uprchli před režimem Muammara Kaddáfího.
 • Policie má podle některých zpráv k dispozici video záznam zachycující útočníka i samotnou explozi před manchesterskou arénou.
 • Během atentátu sám útočník podle všeho zemřel. Do akce ale mohlo být zapojeno více lidí.
 • K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
 • Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Nejméně jednoho člověka také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
 • Británie zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický, tedy nejvyšší možný. Místní policii bude v zajišťování bezpečnosti pomáhat podle potřeby armáda.
22:59

Kritický - tedy nejvyšší - stupeň ohrožení už Britové v minulosti několikrát zažili. Poprvé v roce 2006, když byl odhalen plán na odstranění letadel letících přes Atlantik. Podruhé o rok později, když se čekal útok na noční klub v Londýně, připomněl server The Guardian.

22:50

Místa, jako je parlament, by odteď namísto policie měla střežit armáda.

22:50

Po dalším bezpečnostním setkání znovu vystoupila britská premiérka Theresa Mayová.

Podle ní není možné ignorovat možnost, že za útokem v Manchesteru stojí víc lidí, než přímo sám pachatel.

Nebezpečí dalších útoků je podle premiérky bezprostřední. Stupeň ohrožení Británie zvyšuje na "kritickou úroveň".

Kabinet také vyhověl žádosti policistů o posily z řad armády.

Vojáci by odteď mohli asistovat při řadě veřejných akcí.

Theresa Mayová svolala všeobecné volby na 8. června
Theresa Mayová svolala všeobecné volby na 8. června | Foto: Asociated Press
21:41

Britská libra po teroristickém útoku zpočátku oslabovala k euru, dolaru i jenu, nakonec však její ztráty nebyly výrazné. Podle analytiků měl atentát v Manchesteru také jen malý přímý dopad na akcie.

21:40

Ohledně těchto pietních aktů se už také na internetu vyrojily uštěpačné poznámky, že při množícím se počtu teroristických činů volí metropole úsporné varianty solidarity, tedy zhasnutí světel, oproti pracnějšímu výběru národních barev.

21:30

Berlín tentokrát nebude mezi evropskými metropolemi, kteréo půlnoci zhasnou světla na významných stavbách nebo je naopak na znamení solidarity nechají ozářit v národních barvách země, kterou zasáhl teroristický útok.

21:13

Policie objíždí manchesterské mešity, aby se ujistila, že se nestanou terčem útoků.

20:50

Některé evropské metropole zhasnou dnes o půlnoci světla ozařující jejich nejznámější památky, aby tak uctily 22 obětí pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru. Ve tmě se například ocitne pařížská Eiffelova věž nebo římské Koloseum.

20:22

Policie má zřejmě k dispozici video záznam zachycující útočníka před manchesterskou arénou. Podle informací serveru The Guardian ukazuje, že exploze byla úmyslná a že pachatel měl výbušné zařízení nejspíš schované v batohu. Pravděpodobně se jednalo o podomácku vyrobenou bombu.

Útočník měl u sebe údajně i průkaz totožnosti. Muž, o kterém hovoří policie - tedy Salman Abedi - se podle serveru narodil libyjským rodičům, kteří do Velké Británie uprchli před režimem Muammara Kaddáfího.

20:00

Snímek ze smutečního setkání v Manchesteru.

Vigílie v Manchesteru.
Vigílie v Manchesteru. | Foto: Reuters
19:53

List Manchester Evening News vybral už přes půl milionu liber pro pozůstalé.

19:44

Manchesterský starosta Eddy Newman předtím řekl, že obyvatelé města si navždy oběti atentátu zapamatují a budou čelit teroristům spoluprací na budování soudržné a přitom rozmanité společnosti. "Nás je mnoho, jich je málo," zdůraznil Newman.

19:40

Na náměstí svatého Alberta v Manchesteru se dnes večer k pietní akci za oběti pondělního teroristického útoku shromáždily tisíce lidí.

Lidé přišli s květinami a někteří přinesli narychlo vytištěná hesla se srdcem hlásající: "Miluji MCR (Manchester)". Početná je přítomnost policejních sil a novinářů.

Zhruba 20 minut po 18:00 místního času drželi přítomní minutu ticha za oběti.

19:24

Na vigílii v Manchesteru dorazily tisíce lidí.

19:15

Smuteční setkání na náměstí v Manchesteru.

19:15

"Mohu potvrdit, že mužem podezřelým z včerejšího večerního krutého útoku, je 22letý Salman Abedi. Nicméně dosud nebyl formálně identifikován," uvedl dnes v podvečer manchesterský policejní šéf Ian Hopkins.

19:10

Abedi, který je podle policie pravděpodobným útočníkem z Manchesteru, měl zřejmě kořeny v Libyi, tvrdí zatím nepotvrzené zprávy.

18:44

Jméno Salman Abedi se už v médiích objevilo, ale věk byl udán jako 23 let. Dále se spekuluje o tom, že pachatel měl britské občanství nebo se přinejmenším v Británii narodil.

Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém provedlo dnes policejní komando zásah. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.

18:35

Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:

 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Policie potvrdila, že útočníkem v Manchesteru byl zřejmě 22letý Salman Abedi. Nejspíš pocházel přímo z Manchesteru.
 • Během atentátu zřejmě sám útočník zemřel. Policie ale zatím neuvedla, zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace.
 • K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
 • Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi. Pohřešují se však dva Poláci.
 • Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Několik lidí také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
18:25

Policie potvrdila, že z útoku v Manchesteru podezírá 22letého Salmana Abediho. S odkazem na policejního šéfkonstábla to uvedl server The Guardian.

18:09

Britská premiérka Theresa Mayová podepsala kondolenční knihu.

18:08

Skupina Tak That, která měla tento týden třikrát vystoupit v zasažené hale v Manchesteru, odložila koncerty na neurčito.

17:57

Podle dvou nejmenovaných amerických zdrojů, které cituje agentura Reuters, Abedi do Manchesteru přicestoval vlakem z Londýna.

17:54

Pachatelem pondělního teroristického útoku v Manchesteru byl podle některých médií 23letý Salman Abedi. Kromě americké zpravodajské televize CBS News stejnou informaci následně přinesla agentura AP s odvoláním na americké úřední zdroje.

Již dříve informoval na twitteru zpravodaj BBC, že pachatel byl Brit nebo původem z Británie. Upozornil ale, že úřady to ještě oficiálně nepotvrdily.

17:51

List Manchester Evening News vybral už přes 360 tisíc liber pro pozůstalé, píše BBC.

17:42

Zpěvačka Ariana Grande, po jejímž vystoupení došlo v Manchesteru k útoku, odložila ostatní koncerty v rámci svého turné. Uvedl to server CNN.

Foto: ČTK
17:31

Policie děkuje všem, kteří k sobě vzali několik dětí po včerejším výbuchu - včetně hotelů blízkých hale Manchester Arena. Podle policistů už v hotelích nejsou žádné osamělé děti bez rodiny.

17:10

Royal Children's Hospital v Manchesteru ošetřuje také 12 dětí zraněných po včerejším útoku. Na Twitteru děkuje lidem a firmám, kteří poslali krabice s jídlem pro postižené rodiny. Děti v nich najdou i chipsy a popcorn.

17:02

Americká televizní stanice CBS tvrdí, že pachatelem teroristického útoku v Manchesteru je 23letý Salman Abedi, který byl údajně britským úřadům znám již před útokem. Zpráva je to nicméně nepotvrzená.

Britská policie od rána apelovala na obyvatele, aby v rámci plynulého policejního vyšetřování nesdíleli žádné spekulace o útočníkovi.

16:59

Policie potvrdila identitu třetí oběti. Byl jí 26letý John Atkinson z města Radcliffe, které leží na sever od Manchesteru.

16:54

 …

 

16:36

Teroristický útok v Manchesteru si vyžádal téměř 120 zraněných. S odkazem na záchranné služby to uvedl list Manchester Evening News.

Záchranáři včera v noci po výbuchu ošetřili 60 raněných. Kromě nich muselo být do nemocnice odvezeno dalších 59 lidí. Mnoho z nich - včetně dětí - bojují s vážnými zraněními.

16:27

V důsledku teroristického útoku se dnes britské politické strany dohodly, že pozastaví kampaň před parlamentními volbami, které se konají 8. června. Není to úplně neobvyklá situace, předvolební kampaň už byla v historii pozastavena několikrát.

V loňském roce byla po vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové pozastavena kampaň před referendem o setrvání v Evropské unii.

V roce 2005 politické strany pozastavily kampaň po smrti papeže Jana Pavla II.

A v roce 1997, když zemřela princezna Diana, byla zase pozastavena kampaň před skotským referendem, ve kterém si obyvatelé odhlasovali vznik samostatného skotského parlamentu.

16:22

Lidé na místě útoku v Manchesteru pokládají květiny.

Foto: Reuters
16:16

Britská metropole Londýn chystá v souvislosti s teroristickou hrozbou bezpečnostní opatření při konání následujících letních událostí.

Policie bude hlídkovat na všech klíčových místech v Londýně. Zvláštní navýšení jednotek je plánováno pro fotbalový stadion ve Wembley a rugbyový stadion Twickenham.

16:10

Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:

 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. Podle britské premiérky Theresy Mayové zná identitu útočníka.
 • Během atentátu zřejmě sám útočník zemřel. Policie ale zatím neví, zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace.
 • K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
 • Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi. Pohřešují se však dva Poláci.
 • Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Několik lidí také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
16:05

Skotský parlament držel minutu ticha za oběti útoku v Manchesteru.

16:01

Pietní akce za oběti včerejšího teroristického útoku se bude konat dnes mezi šestou a sedmou hodinou místního času (17. - 18. hod středoevropského času) na Albert Square před radnicí Manchesteru.

15:55

Spojené státy zatím nemají informace, které by potvrdily, že za útokem v Manchesteru stojí skutečně tzv. Islámský stát (IS). Uvedl to šéf amerických tajných služeb Dan Coats.

Islámský stát se často přihlašuje k teroristickým útokům v Evropě - přestože někdy jsou útočníci pouze radikály, kteří s idejemi IS sympatizují, aniž by byli na organizaci napojeni.

15:50

Koncertní hala Manchester Arena, kde se konal včerejší koncert, vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje soustrast rodinám obětí teroristického útoku. "Pomáháme policii, jak nejlépe umíme," uvádí  a vyzdvihuje pohotovost bezpečnostních složek.

15:48

Lidé, kteří byli v pondělí na koncertu Ariany Grande, mluví o nedostatečných bezpečnostních opatřeních. "Vůbec nekontrolovali tašky, neviděla jsem, že by někomu tašku zkontrolovali," řekla stanici Sky News Dawn Waddyová, která na koncert přišla s dcerou Holly.

15:43

Obchodní centrum Arndale je po evakuaci již celé znovu otevřené.

15:16

"Naše společnost je silnější než vaše nenávist," vzkázal v odpoledním prohlášení teroristům šéf německých sociálních demokratů a jejich kandidát na post kancléře Martin Schulz. Teroristé podle něj neuspějí ve snaze narušovat otevřenou a tolerantní společnost.

15:08

Televize Al Jazeera upozorňuje na řadu falešných zpráv, které se po včerejším útoku v Manchesteru šíří na sociálních sítích.

15:04

Britská premiérka Theresa Mayová dorazila do Manchesteru.

15:01

Noční teroristický útok v Manchesteru odsoudil také papež František. Označil jej za barbarský a obzvláštní smutek vyslovil nad tím, že oběťmi je řada dětí a mladých lidí. Informovala o tom agentura AP.

14:57

V oblasti Fallowfield na jihu Manchesteru policie řízeně odpálila výbušninu. Našla ji na adrese, která je spojovaná s útočníkem ze včerejšího koncertu. Uvedla to stanice Sky News.

14:55

Polské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi osobami, které se po včerejším útoku v Manchesteru pohřešují, jsou také polští občané.

14:51

V nemocnicích stále zůstává několik desítek zraněných. Stav některých z nich je vážný, potřebují intenzivní péči. Mezi nimi je také dvanáct dětí mladších 16 let.

14:48

Policejní razie na jižním předměstí Manchesteru nedaleko místa, kde byl v souvislosti s útokem zatčen 23letý muž.

Policejní razie na jižním předměstí Manchesteru nedaleko místa, kde byl v souvislosti s útokem zatčen 23letý muž.
Policejní razie na jižním předměstí Manchesteru nedaleko místa, kde byl v souvislosti s útokem zatčen 23letý muž. | Foto: Reuters
14:42

Policie provedla zátah v domě, kde bydlel údajný útočník, informuje tamní list Manchester Evening News. K razii v oblasti Fallowfield na předměstí Manchesteru došlo už dopoledne v 10:30 SELČ.

"Bylo tady asi 20 ozbrojených policistů se samopaly. Dalších 20 uniformovaných policistů čekalo venku," vypověděl jeden z rezidentů.

14:35

Americký prezident Donald Trump si telefonoval s britskou premiérkou Theresou Mayovou v souvislosti s útokem v Manchesteru. Trump a Mayová se shodli, že útok byl "obzvlášť nemravný a zkažený".

14:31

List Manchester Evening News vybral už přes 188 tisíc liber pro pozůstalé.

14:24

Sebevražedný atentátník z Manchesteru byl zřejmě britským občanem, případně ve Spojeném království žil. Uvedl to zpravodajský portál BBC s tím, že tato informace prozatím nebyla úřady potvrzena.

14:19

Ozbrojená policie a protiteroristické jednotky podnikají zátahy na jižním okraji Manchesteru.

14:15

Americký prezident Donald Trump vyjádřil podporu Britům i na svém Twitteru.

14:11

Nejmladší oběť teroristického útoku na koncertě v Manchesteru chodila na základní školu, informovala BBC. Podle listu The Telegraph jde o osmiletou Saffie Rose Roussosovou, která byla na koncertě s matkou a sestrou. Ty jsou obě ve vážném stavu v nemocnici.

14:08

Minutou ticha uctí oběti útoku v Manchesteru také filmaři a hosté filmového festivalu v Cannes, oznámili organizátoři akce.

Irský herec Colin Farrell, který má v soutěži v Cannes dva filmy, řekl, že útok na koncert, jehož se účastnili hlavně děti a teenageři, je "útokem na lidstvo, útokem na společnost a útokem na srdce, životy a mysl nevinných lidí".

14:03

Londýnská O2 Arena, kde se má odehrát následující koncert Ariany Grande, přijala podle svého vyjádření zvýšená bezpečností opatření.

13:56

Tvrzení tzv. Islámského státu zatím britská policie nekomentovala.

13:51

Islámský stát (IS) se však často přihlašuje k teroristickým útokům v Evropě - přestože někdy jsou útočníci pouze radikály, kteří s idejemi IS sympatizují, aniž by byli na organizaci napojeni.

13:47

K útoku na koncertě v Manchesteru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Učinila tak prostřednictvím své propagandistické agentury Amaq.

13:38

Policie zveřejnila několik informací o bombě, která v pondělí na koncertě vybuchla. Podle ní byla podomácku vyrobená.

Podobně hovoří i svědci útoku, kteří řekli stanici BBC, že do bomby byly zabaleny matice a šrouby.

13:33

Kdo je zpěvačka Ariana Grande, po jejímž koncertě včera v Manchesteru vybuchla bomba?

13:23

Ke včerejšímu útoku se vyjádřila také britská královna Alžběta II.

"Celý národ je v šokován smrtí a zraněním tolika lidí, dospělých i dětí, které si včera v Manchesteru užívaly koncert. Chtěla bych vyjádřit hluboký obdiv k tomu, jakým způsobem obyvatelé Manchesteru reagovali na tento barbarský čin: tak lidsky a se soucitem," uvedla královna.

Foto: Reuters
13:15

První obětí, jejíž identita byla zveřejněna, je teprve 18letá studentka Georgina Callanderová.

13:12

Ulice Street Market v centru Manchesteru, která vede kolem obchodního centra Arndale, je průchozí. Část obchodního domu ale zůstává vyklizena a uzavřena.

Foto: Reuters
13:02

Fotbalový klub Manchester United se má zítra utkat ve Stockholmu s nizozemským Ajaxem. Stockholm byl přitom na začátku dubna sám dějištěm teroristického útoku.

"UEFA je šokována včerejším útokem… V současnosti ale nic nenasvědčuje tomu, že by se jakákoliv akce související s finále evropské ligy mohla stát terčem teroristických útoků," uvedla Unie evropských fotbalových asociacích ve svém prohlášení.

12:59

Osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová se v panice a chaosu, které následovaly bezprostředně po výbuchu nálože v hale v Manchesteru, rychle zorientovala. Desítky dětí, které se ve zmatku ocitly bez doprovodu rodičů, dovedla do nedalekého hotelu Holiday Inn.

12:54

V nákupním centru Arndale v Manchesteru, které bylo dočasně uzavřeno, byl podle listu Manchester Evening News zatčen také jeden muž. Jeho zadržení ale nijak nesouvisí s pondělním útokem na koncertě.

12:52

Fotbalový klub Manchester United kvůli útoku zrušil stedeční tiskovou konferenci před finálem Evropské ligy. United nastoupí ve finále zítra ve Stockholmu proti Ajaxu Amsterodam.

12:50

Podle listu Manchester Evening News byl dnes ráno na jihu Manchesteru v souvislosti se včerejším útokem zatčen 23letý muž.

12:44

Podle BBC policie neuvedla důvod k evakuaci nákupního střediska Arndale, které se nachází v samotném centru Manchesteru.

Jejich zpravodaji jedna svědkyně řekla, že slyšela střelbu. Objevují se také zprávy o údajném zatčení.

Podle agentury Reuters se centrum v této chvíli opět otevírá.

12:40

Islamističtí teroristé spoléhají na symbolickou hodnotu útoku. To jim britská společnost nedopřeje, tady se takovým útokem nikdo nedá zastrašit, říká v DVTV profesor Jiří Přibáň o útoku na koncertní halu v Manchesteru. Dodává, že všichni ve Velké Británii odlišují tento útok od náboženství.

12:29

Svědci z nákupního centra Arndale v Manchesteru řekli agentuře Reuters, že slyšeli "velkou ránu".

12:27

Nákupní centrum Arndale v Manchesteru bylo evakuováno, píše agentura Reuters. Podle svědka z budovy vyběhly desítky lidí.

Není jasné, zda tato událost souvisí se včerejším útokem.

12:25

Bezpečnostní prohlídka před vstupem na koncert Ariany Grande nebyla skoro vůbec žádná, spíš nulová. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz to řekla Češka, která se koncertu zúčastnila.

"Vůbec jsme přes rámy neprocházeli. Jediné, co je zajímalo, bylo, zda nemáme vlastní vodu. Tašky skoro vůbec nekontrolovali, ani se do nich nepodívali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoli ohmatání, jestli u sebe něco nemáme," uvedla Češka.

12:22

Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:

 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. Podle britské premiérky Theresy Mayové zná identitu útočníka.
 • Během atentátu zřejmě sám útočník zemřel. Policie ale zatím neví, zda jednal sám, měl mimo budovu komplice nebo byl členem nějaké organizace.
 • Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi.
 • České ministerstvo vnitra nemá informace, že by ČR hrozil teroristický útok.
 • Soustrast vyjadřuje řada světových politiků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina nebo německé kancléřky Angely Merkelové. Americký prezident Donald Trump útočníky nazval "zlými zoufalci".
12:20

Starosta Manchesteru Andy Burnham oznámil, že pietní akce za oběti teroristického útoku se bude konat dnes večer.

Zároveň vyzval Brity, aby se vyhnuli spekulacím o útočníkovi. Sám ho označil za extremistu, který nereprezentuje žádnou komunitu.

12:12

Podle premiérky Mayové policie najde všechny, kteří měli s útokem v Manchesteru cokoliv společného. Ona sama nyní zamíří do města.

12:08

"Občané Manchesteru se stali bez pochyby oběťmi bezohledného teroristického útoku," uvedla britská premiérka Theresa Mayová na tiskové konferenci.

Zároveň potvrdila, že se v koncertní hale odpálil jeden útočník. Policie věří, že zná jeho identitu, ale zatím nemůže potvrdit jeho jméno. Zároveň stále není potvrzené, jestli byl útočník sám nebo měl komplice.

12:04

Americká vlajka na velvyslanectví v Londýně visí na půl žerdi.

11:48

Manchesterská policie vyzývá lidi, aby se vyhnuli centru města.

11:44

Nejhorší útoky během 30 let ve Velké Británii

 • 12. prosince 1988, Lockerbie (Skotsko) - bomba v letadle Pan Am, pachatel Libyjec Abdal Basat Midžrahí, 270 mrtvých
 • 15. srpna 1998, Omagh (Severní Irsko) - atentát ve městě, pachatel Pravá IRA, 29 mrtvých
 • 7. července 2005, Londýn - útoky v metru a autobuse, pachatel Al-Káida, 52 mrtvých
 • 22. května 2017, Manchester - útok během koncertu, nejméně 22 mrtvých
11:36

Útočníci by měli čelit "spravedlnosti v tomto i příštím životě", uvedla ve svém prohlášení Britská muslimská rada.

11:30

Útok pravděpodobně nespáchal "osamělý vlk", řekl stanici BBC bezpečnostní expert Afshin Shahi. Podle něj byl atentát "zcela stejný" jako jiné teroristické útoky v Evropě.

Jiný expert Rohit Kachroo řekl stanici ITV, že výbušný systém použitý v koncertní hale byl tak složitý, že pachatel mohl mít komplice.

11:21

Místní deník Manchester Evening News vybíral od svých čtenářů peníze na podporu rodin obětí pondělního útoku. Za pouhou hodinu dosáhl svého cíle 5000 liber (přes 150 tisíc korun).

11:07

"V tuto chvíli nemáme žádnou informaci, že by se útok měl jakkoliv týkat území ČR, a neexistuje ani žádná informace, že by ČR hrozilo bezprostřední nebezpečí," uvedl český ministr vnitra Milan Chovanec.

10:56

Manchester City soucítí i s místními pohotovostními službami, které byly bezprostředně po útoku povolány.

10:55

Smutek nad včerejšími událostmi a soustrast s oběťmi teroristického útoku vyjádřily i oba fotbalové kluby Manchester United a Manchester City. "Jsme hluboce zasaženi," píše na Twitter Manchester United.

10:39

Kdo je Ariana Grande, na jejímž koncertě bomba vybuchla?

 • Ariana Grande je 23letá americká herečka a zpěvačka.
 • Je populární především mezi teenagery.
 • Na Twitteru ji sleduje 45,7 milionu uživatelů. Na Instagramu má dokonce 106 milionů fanoušků, což z ní činí jednu z nejsledovanějších na této sociální síti.
 • Mezi její nejznámější písně patří Side to Side, Break Free nebo Everyday.
 • Koncert v Manchesteru byl první ze tří naplánovaných akcí ve Velké Británii. Ve čtvrtek měla zpěvačka zazpívat v londýnské O2 aréně, nicméně ještě v úterý ráno po útoku nebyl její tým schopný říci, zda zbylé dva koncerty nakonec nezruší.
 • Její evropské turné má pokračovat v Belgii, Polsku, Německu a Švýcarsku.
Foto: ČTK
10:32
10:22

Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:

 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Útok zřejmě spáchal jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení.
 • Terorista během útoku zřejmě sám zemřel. Zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace, policie neví.
 • Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi.
 • Soustrast vyjadřuje řada světových politiků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina nebo německé kancléřky Angely Merkelové. Americký prezident Donald Trump útočníky nazval "zlými zoufalci".
10:15

Útočníci z Manchesteru jsou "zlí zoufalci", prohlásil během návštěvy Betléma americký prezident Donald Trump. Pozůstalým vyjádřil upřímnou soustrast, stejně jako americká první dáma Melania Trumpová.

10:11

MHD v centru Manchesteru je stále na některých místech omezena. Nejezdí přes stanici Victoria Station, která je přímo u koncertní haly, a uzavřené jsou i další zastávky v blízkosti Manchester Areny. Ve městě se pohybují ozbrojení policisté, hlásí Čech žijící v Manchesteru Tomáš Velebný.

Fotografie jsou pořízeny na náměstí Piccadilly Gardens, které je čtvrt hodiny chůze od koncertní haly.

Foto: Tomáš Velebný
10:00

Britská organizace na dárcovství krve ruší svou prosbu. Momentálně má dostatek krve pro všechny zraněné po útoku v Manchesteru.

9:57

Kde došlo k útoku?

Foto: Aktuálně.cz
9:53

Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že policie v britské metropoli zpřísní bezpečnostní opatření. Na ulicích města bude více policistů.

9:49

Další svědkyně z místa popisuje kouř, který se hrnul do koncertní haly ve chvíli, kdy ji opouštěla. "Byl to spíše nějaký plyn s takovým charakteristickým pachem, asi jako síra."

9:44

Dcery starosty britského Liverpoolu byly také na koncertě v Manchesteru. "Děkuji taxikáři, který se dokázal dostat skrz ucpanou dopravu, aby vyzvedl moje dvě dcery z Manchester Areny," napsal na Twitter Steve Rotheram.

9:40

Stanice BBC přinesla několik svědectví z místa útoku: "Ariana právě dozpívala poslední písničku a odešla z pódia. Rozsvítila se světla a všichni se začali zvedat a mířit ke schodům. A pak se ozval ten ohromně hlasitý zvuk, který zněl jako exploze. Všichni se začali otáčet, ale nikde nebyl vidět žádný kouř ani záblesky, nic. Pak někdo zakřičel 'bomba' a v tu chvíli začali všichni panikařit. Najednou všichni běhali a strkali se, křičeli. Když jsme se dostali ven, viděli jsme chaos. Lidé tam prostě běhali, rodiče plakali a telefonovali, protože se snažili najít své děti."

9:37

Autobusové nádraží Victoria Coach Station v Londýně už zase funguje. Policisté ho dočasně uzavřeli, protože našli podezřelý předmět. Po jeho prozkoumání ale oznámili, že nebyl nebezpečný.

9:34

Na Twitteru se objevilo i video zachycující výbuch v koncertní hale.

9:30

Manchesterský list vydává dnes speciální vydání, ve kterém 34 stránek věnuje včerejšímu teroristickému útoku.

9:26

Soustrast ze světových politiků vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní pravděpodobný teroristický útok zesílí spolupráci Německa a Británie v boji s podobnými opovrženíhodnými útočníky.

9:18

S britskou premiérkou Mayovou se později telefonicky spojí i nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Mezitím vyjádřil upřímnou soustrast a ujistil, že Francie bude s Británií spolupracovat v boji proti terorismu.

9:15

Na sociálních sítích kolují telefonní čísla do hotelů v Manchesteru, kde se nacházejí především děti, které se během chaosu po výbuchu ztratily. Například v hotelu The Holiday Inn Express je momentálně asi 43 dětí bez rodičů.

9:12

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven spolupracovat s Británií na protiteroristických akciích, uvedl Kreml. Útok v Manchesteru označil za "nelidský".

9:04

"Nemůžeme potvrdit ani vyvrátit, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl někdo z českých občanů," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Na nouzovou konzulární linku se zatím ozvaly dvě rodiny s tím, že se nemohou spojit se svými blízkými či příbuznými, kteří jsou v Manchesteru. "Oba dva ty lidi se ale podařilo kontaktovat," dodala Valentová.

9:02

Policie byla o výbuchu v koncertní hale Manchester Arena informována poprvé okolo 22:33 hod. Vzápětí obdržela přes 240 tísňových volání.

8:56

Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:

 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Útok zřejmě spáchal jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení.
 • Terorista během útoku zřejmě sám zemřel. Zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace, policie neví.
8:48

Na ulici Downing Street v Londýně stáhli vlajky na půl žerdi.

8:45

Podle BBC policie uzavřela autobusové nádraží Victoria Coach Station v Londýně, kde našla podezřelý předmět. Zavřené jsou i silnice v okolí.

Zda nález souvisí s útokem v Manchesteru, není jasné.

8:42

Britská stanice BBC zveřejnila audiozáznam z momentu, kdy došlo k výbuchu.

8:36

Ministr vnitra Milan Chovanec: "Zatím nejsou žádné náznaky, že by se útoky měly opakovat nebo že by se měly týkat i Česka."

8:29

Kandidát na post českého prezidenta Jiří Drahoš:

8:25

Vyjádření českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

8:25

Zda pachatel, který při útoku sám zahynul, jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny, policie zatím neví. 

8:09

Mezi mrtvými jsou i děti. Zřejmě ho spáchal jeden sebevražedný atentátník.

8:07

Počet obětí výbuchu v Manchesteru stoupl na 22, zraněných je 59. Ohlásila to tamní policie.

8:05

Pachatelem útoku v Manchesteru byl jeden muž, který je mezi mrtvými. Výbušné zařízení měl u sebe, oznámila britská policie.

7:49

Česká policie a tajné služby jsou kvůli noční explozi v severoanglickém Manchesteru v kontaktu s britskými kolegy a čekají na další informace o okolnostech tragického činu. Ze znaků, které to nese, jde o teroristický čin, řekl ČTK ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zatím ale nemá informace o tom, že by tato událost měla bezprostřední vliv na bezpečnost v České republice.

Foto: Ludvík Hradilek
7:29

Dívky s termodekami a policisté před halou v Manchesteru.

Dívky s termodekami a policiste před halou v Manchesteru.
Dívky s termodekami a policiste před halou v Manchesteru. | Foto: Reuters
7:13

Reakce českého premiéra.

7:08

Po Konzervativní straně premiérky Theresy Mayové přerušují kvůli masakru v Manchesteru předvolební kampaň také opoziční labouristé. Jejich předseda Jeremy Corbyn ráno telefonicky hovořil s Mayovou. Parlamentní volby se v Británii konají 9. června.

6:24

Solidaritu s Manchesterem už vyjádřili také starostové Paříže a Nice, dvou francouzských měst, které se v poslední době staly terčem teroristů. "Paříž tuto noc stojí po boku #Manchesteru. V myšlenkách jsem s oběťmi, jejich rodinami a bezpečnostními složkami, které zasahují na místě," uvedla na twitteru v angličtině i francouzštině starostka francouzské metropole Anne Hidalgová.

6:15
5:57

Osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová byla se svým mužem na vlakovém nádraží nedaleko haly, když zaznamenala výbuch. Následně viděla mladičké dívky, jak s křikem z haly vybíhají. "Vyběhli jsme. Byly to doslova vteřiny po výbuchu," řekla agentuře Reuters. Robinsonová vzala desítky náctiletých dívek s sebou do nedalekého hotelu a na twitteru zveřejnila své telefonní číslo, aby informovala jejich rodiče, kde si je mají vyzvednout. Její telefon od zveřejnění tweetu nepřestal zvonit, uvedla.

5:56

Rodiče, příbuzní a přátelé na sociálních sítích hledají své blízké, které nemohou po výbuchu v Manchesteru najít. Na internetu se krátce po prvních zprávách o incidentu, který policie vyšetřuje jako teroristický útok, začaly objevovat fotografie šťastně vypadajících teenagerů doprovázené prosbami o pomoc.

 

"Všichni prosím sdílejte toto, moje malá sestra Emma byla na koncertu Ari dnes večer v Manchesteru a nezvedá telefon, prosím pomozte mi," stojí u fotografie blonďaté dívky s květy ve vlasech. O pomoc s pátráním po své sestře požádal i další uživatel: "Měla na sobě růžovou mikinu a modré džíny. Jmenuje se Whitney."

 

"Můj syn byl dnes v manchesterské hale. Nezvedá telefon! Prosím…," napsal uživatel Deplorable MrsK k obrázku smějícího se mladého muže v obleku.

5:38

Nádraží Victoria Station v bezprostřední blízkosti místa exploze zůstane po celé úterý uzavřeno.

5:31

Pokud se potvrdí verze o terorismu, půjde o nejhorší útok ve Velké Británii od 7.července 2005. Tehdy zemřelo při explozích v londýnském metru a v autobuse 52 lidí.

5:22

V noci zasahovalo na místě výbuchu kolem šedesáti záchranářských posádek.

5:21

Nově zvolený starosta metropolitní oblasti Manchesteru Andy Burnham vyslovil soustrast pozůstalým obětí. Ocenil také práci záchranářů. Návštěvníky koncertu v manchesterské hale vyzval, aby se v případě potřeby obrátili na lidi, kteří pod hashtagem #RoomForManchester na twitteru nabízejí místa pro přespání těm, kteří se nemohou dostat domů.

5:21

Hala Manchester Arena je blízko železničního nádraží Victora Railway Station.

5:18

Na události v Británii reaguje také hudební scéna. "Mám dnes zlomené srdce kvůli rodinám. Zlomené srdce kvůli Ari. Zlomené srdce kvůli stavu světa," uvedla zpěvačka Katy Perryová. "V myšlenkách a modlitbách jsem s obyvateli Manchesteru, všemi postiženými, Arianou Grande a celým týmem. Srdcervoucí," napsala na twitteru zpěvačka Pink. Soustrast na této sociální síti vyjádřila například už i skupina OneRepublic.

Foto: Katy Perry
5:16

Manažer zpěvačky Scooter Braun zveřejnil prohlášení, ve kterém odsoudil noční "nesmyslný útok".

"Oplakáváme životy dětí a milovaných, které vzal tento zbabělý čin. Jsme vděční za nezištnou pomoc obětavých manchesterských záchranářů, kteří v noci spěchali na místo navzdory nebezpečí, aby zachraňovali životy," uvedl.

5:10

Příznivci Islámského státu (IS)vkládají na sociální sítě oslavné komentáře. Twitterové účty spojované s IS již použily hashtagy Manchester v příspěvcích nabádajících k podobným útokům na jiných místech. "Zdá se, že bomby britského letectva shozené na děti v Mosulu a Rakce se vrátily zpět do Manchesteru," napsal podle agentury Reuters například uživatel Abdul Haqq. Jiní příznivci IS se vzájemně nabádají k akcím "osamělých vlků" na Západě a sdílejí islamistická videa hrozící Spojeným státům a Evropě.

5:08

Ačkoli britská policie i vláda stále důrazněji mluví o pravděpodobném teroristickém útoku, žádná ze známých teroristických skupin se zatím k událostem v Manchesteru nepřihlásila. Islámský stát se obvykle přihlašuje k činům prohlášením své tiskové agentury Ajmaq.

5:06

První reakce zpěvačky Ariany Grande. "Jsem na dně. Je mi to líto, z hloubi mého srdce. Nemám slov." napsala pět hodin po výbuchu na svůj twitter.

5:02

V Holiday Innu čekalo na své rodiče až 60 ztracených dětí, dočasné přístřeší mladým návštěvníkům koncertu poskytly i další hotely v Manchesteru. Nezištně pomáhali i mnozí taxikáři.

4:59

Děsivá manchesterská noc má i své hrdiny. Osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová právě byla se svým manželem na železniční stanici v blízkosti koncertní haly, když došlo k výbuchu, a viděla desítky vyděšených náctiletých dívek, jak běží ven z budovy. "Běželi jsme k nim, bylo to vteřiny po výbuchu a přesvědčili jsme je, aby běžely za námi." Robinsonová tak dovedla množství dětí do blízkého hotelu Holiday Inn Express a zveřejnila na twitteru své telefonní číslo, aby rodiče mohli najít své děti. Jak řekla reportérovi agentury Reuters, její telefon od toho tweetu nepřestal zvonit.

4:57

Mnoho zoufalých lidí stále hledá své děti, sourozence a kamarády. Sociální sítě se v noci plnily výzvami a prosbami s popisy hledaných dětí. "Všichni prosím sdílejte, moje malá sestra Emma byla dnes na koncertu Ari v Manchesteru a nebere svůj telefon, prosím pomozte mi!" citovala agentura Reuters jednu z těchto zpráv, sdílenou spolu s fotografií blonďaté dívky s květinami ve vlasech.

4:53

Již citovaný místní politik Sir Richard Leese shrnuje okolnost, která tuto noc nedává spát celé Británii - že byl pravděpodobný útok zaměřen na akci, kde bylo tolik dětí a náctiletých: "Tím je to celé ještě děsivější. Musíte si položit otázku, proč by měl někdo útočit na publikum tohoto věku a na akci tohoto druhu? Nedokážu to pochopit…"

4:40

Je stále jasnější, že k výbuchu skutečně došlo v bezprostřední blízkosti haly. V nebezpečí se tak ocitlo i množství rodičů, kteří čekali, až si budou moci vyzvednout své děti z koncertu. Jednou z těchto rodin byli podle BBC Walkerovi. "Byli jsme jen metry od exploze. Někdo prošel dveřmi a najednou bum," řekl Gary Walker, jehož manželka utrpěla vnitřní zranění a zřejmě si také zlomila nohu.

4:39

Policie na tiskové konferenci odmítla odpovědět na otázku, zda v souvislosti s výbuchem v Manchesteru už byla provedena nějaká zatčení.

4:38

Na události v Manchesteru reaguje i i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová.

4:37

Aktuální bilance zraněných se zvyšuje na 59 lidí.

4:31

Upřesnění: podezřelý předmět, kvůli němuž byla v noci poblíž koncertní haly provedena řízená exploze, nebyl nebezpečný. Ukázalo se, že šlo o zavazadlo s oblečením.

4:30
4:29

Konstábl Hopkins na závěr svého vystoupení vyzval obyvatele Manchesteru, aby byli "ve střehu".

4:19

Na záběrech lidí vyváděných policií z koncertní haly je podle očekávání množství dětí. I mnozí dospělí jsou v šoku, potřebují pomoc.

4:16

Americké úřady pozorně sledují situaci v Manchesteru, zatím však nemají žádné informace o rizicích hrozících americkým hudebním akcím. Návštěvníci koncertů však musí být připraveni na případná zvýšená bezpečnostní opatření.

4:14

Hlavní konstábl manchesterské policie Ian Hopkins řekl novinářům, že zranění byli rozvezeni do šesti nemocnic. "Dokud nebudeme mít jiné informace, vycházíme z teroristického útoku a je důležité, aby se lidé vyhnuli zasažené oblasti," dodal.

4:13

Policie zprovoznila nouzovou telefonní linku 0161 8569400 pro lidi postižené událostmi v Manchesteru i ty, kteří nemají zprávy o svých rodinách a známých.

4:07

Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

4:06

Rozhlasová reportérka BBC vypráví, jak potkala v ulicích nočního Manchesteru čtyřčlennou rodinu. Oba rodiče jsou zdravotníci. "Pohled na mužovu tvář prozrazuje všechno. Není schopen mluvit. Snažil se oživovat oběti, říká jeho žena."

4:04

Zvláštní bezpečnostní schůze v Downing Street je plánována na 9. hodinu místního času.

4:01

"Je potvrzeno, že to byl teroristický útok, ale Manchester je hrdé a silné město a my těm, co tady chtějí zasít strach a rozvrat, nedovolíme, aby dosáhli svých cílů," řekl šéf městské rady Sir Richard Leese.

3:59

Ležící těla, všude na zemi těla - další motiv z hrůzné noci, který se opakuje ve výpovědích očitých svědků. "Vypadali jako mrtví, ale nejsem schopen říci, zda byli skutečně mrtví," řekl jeden ze svědků citovaných BBC.

3:58

Manchester zažívá dlouhou noc. Pro tyto dvě návštěvnice koncertu však neskončí ani po svítání.

Manchester se vzpamatovává z tragédie na koncertě.
Manchester se vzpamatovává z tragédie na koncertě. | Foto: Reuters
3:47

Hasiči, záchranáři i policisté stále zasahují. Nadále platí apel, aby se lidé vyhýbali zasažené oblasti.

Policie uzavřela oblast poblíž koncertní haly v Manchesteru, kde došlo k výbuchu.
Policie uzavřela oblast poblíž koncertní haly v Manchesteru, kde došlo k výbuchu. | Foto: Reuters
3:45

Rozhlasová stanice BBC Radio Manchester zaznamenala svědectví Tori, která byla na koncertě spolu se svou dvanáctiletou mladší sestrou. "Vycházely jsme z haly blízko stanice, když došlo k výbuchu. Najednou jste mohli vidět množství utíkajících lidí… Vzala jsem sestru a skrčily jsme se pod židlemi, protože jsme viděli stovky běžících dívek a nebylo kam jinam uhnout. Volala jsem svému příteli, že nevím, co mám dělat. Řekl mi: Snažte se co nejrychleji dostat ven. Dostaly jsme se do foyer, všude byl kouř a smrdělo to špinavým plynem, neumím to dobře popsat. Nevím, co to bylo… Když jsme se konečně dostaly ven, všude leželi lidé. Měli na hlavách obvazy. Moje dvanáctiletá sestra se mě chytla a řekla: Mám tě ráda. Bylo to strašné."

3:41

Záchranáři opakovaně vyzývají veřejnost, aby volala záchranku jedině v případě akutních obtíží, neboť množství posádek stále zasahuje na místě výbuchu.

3:39

Řada svědectví lidí z místa výbuchu má jedno společné - podrobně popisují fyzické vjemy v okamžiku výbuchu s tím, neboť k němu došlo skutečně blízko. "Ohlušující rána… Do vzduchu vyšlehl plamen a do obličejů nás udeřilo horko… Všichni spěchali na schody, strkali se, křičeli…" řekly stanici BBC dvě ženy, které byly v době výbuchu uvnitř haly.

3:35

Také šéf labouristů Jeremy Corbyn kondoluje rodinám obětí "strašlivé události v Manchesteru".

Foto: Reuters
3:32

Stanice Sky News cituje nejmenovaného člena Konzervativní strany, že vládní strana přeruší kampaň před volbami, které se konají ve čtvrtek 8. června.

3:30

První chvíle chaosu, kdy návštěvníci koncertu včetně rodičů s dětmi a náctiletými utíkali k východu, zachycuje toto video.

3:20

Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že je v myšlenkách s oběťmi a jejich rodinami. Policie podle ní přistupuje k výbuchu jako k "děsivému teroristickému útoku", byť je stále třeba vyjasnit podrobnosti.

Theresa Mayová svolala všeobecné volby na 8. června
Theresa Mayová svolala všeobecné volby na 8. června | Foto: Asociated Press
3:18

K explozi navíc došlo jen dva a půl týdne před mimořádnými volbami.

3:17

Pokud se potvrdí podezření, že se jedná o teroristický útok, šlo by o nejhorší událost tohoto typu na britské půdě od útoků v londýnském metru v červenci 2005. Čtveřice britských muslimů tehdy při sebevražedných atentátech zabila 52 lidí.

3:10

Už hodinu po prvních zprávách o incidentu se začal na Twitteru šířit hashtag #RoomForManchester, jehož prostřednictvím lidé nabízejí přespání těm, kdo kvůli tragické události uvízli ve městě.

3:06

Právě kvůli mimořádné popularitě Ariany Grande mezi náctiletými fanynkami bylo na místě tolik dětí.

3:05

23letá americká zpěvačka Ariana Grande je zároveň televizní hvězdou. V roce 2014 se umístila v britské hitparádě na prvním místě s písní Problem, jejím dalším hitem je Side To Side. Zpěvačka se momentálně nachází na evropském turné, před Manchesterem již vystoupila v Birminghamu a Dublinu. Další zastávkou měla být ve středu a čtvrtek londýnská O2 Arena.

Ariana Grande performs "Focus" during the 2015 American Music Awards in Los Angeles
Ariana Grande performs "Focus" during the 2015 American Music Awards in Los Angeles | Foto: Reuters
3:02

"Rozhodně to byla exploze, a to pořádně silná. Došlo k ní v blízkosti pokladen u vchodu do haly," upřesňuje Holey.

3:00

Andy Holey si přišel vyzvednout z koncertu svou manželku a dceru. "Zatímco jsem čekal, najednou došlo k explozi. Odhodilo mě to asi 30 stop od jedněch dveří k druhým," cituje Holeyho stanice BBC. "Když jsem vstal, viděl jsem na zemi ležící těla. Moje první myšlenka byla utíkat do haly a najít svou rodinu. To se mi ale nepodařilo, vyšel jsem tedy ven spolu s policí a hasiči. Naštěstí jsou obě v pořádku."

2:56

Na místě byl v prvních desítkách minut po explozi velký chaos. Různí svědkové si ve svých dojmech protiřečili. Shodovali se, že slyšeli "masivní výbuch", ale jeho povahou si mnozí nebyli jisti. Zpočátku nebylo jasné, zda nedošlo k výbuchu balonu naplněného plynem či nějaké jiné nehodě technických zařízení spojených s koncertem. Také policie byla ve svých prvních vyjádřeních velmi opatrná a strohá. S postupujícím časem se ale informace o výbuchu zdá být stále pravděpodobnější. Policie zpočátku mluvilo o "možném teroristickém incidentu", nyní již vyšetřuje teroristický incident a začíná se přiklánět k verzi teroristického útoku.

2:55

Podle reportéra stanice BBC záchranáři na místě ošetřili řadu "jakoby šrapnelových zranění".

2:49

Další video z místa zachycuje utíkající návštěvníky koncertu.

2:48

Manchesterská policie pracuje na zřízení kontaktní telefonické linky pro příbuzné a rodiny lidí na místě.

2:46

Policie upřesňuje, že právě provedená řízená exploze se netýkala podezřelého předmětu.

2:44

Agentura Reuters cituje dva americké činitele, podle nichž panuje podezření, že výbuch v Manchesteru způsobil sebevražedný útočník.

2:42

Pyrotechnici zneškodnili podezřelý předmět.

2:40

V Londýně se podle serveru BBC scházejí vysoce postavení činitelé z oblasti boje proti terorismu.

2:34

Policie se chystá na kontrolované odpálení nálože poblíž haly.

2:33

Podle policie se na místě nachází ještě jedna podezřelá nálož.

2:32

Manchester Arena byla otevřena v roce 1995 a patří k největším krytým halám svého druhu v Evropě. Podle svého oficiálního webu má kapacitu 21 000 lidí a je populárním dějištěm koncertů a sportovních akcí.

2:30

Koncert navštívilo mnoho rodičů s dětmi. V hotelu nedaleko koncertní haly je podle BBC shromážděno zhruba pět desítek dětí, které se v panice po explozi ztratily svým rodičům.

2:29

Nádraží Victoria Station v blízkosti dějiště koncertu bylo uzavřeno a evakuováno, všechny spoje jsou zrušeny. Místní taxikáři nabízejí lidem odvoz zdarma.

2:28

Zpěvačka Ariana Grande je podle svého mluvčího v pořádku.

2:27

"Na zemi se povalovaly kabáty a telefony, lidé prostě všeho nechali a utíkali," citovala stanice BBC dvaadvacetiletého Roberta Tempkina.

2:26

"Přesouvali jsme se k východu a když jsme se blížili ke dveřím, došlo k masivní explozi a všichni okolo začali křičet," řekla agentuře Reuters Catherine Macfarlaneová. "Byla to obrovská exploze - mohli jste ji cítit v hrudníku. Následoval chaos, všichni běželi a snažili se dostat ven," dodala. 

2:25

Hned několik návštěvníků natočilo paniku těsně po explozi.

2:24

K incidentu došlo v době, kdy už řada návštěvníků odcházela. Podle svědků bylo mezi návštěvníky koncertu mnoho dětí.

2:23

Zatím není oficiálně upřesněn počet výbuchů. Někteří svědci mluví až o dvou explozích. Oproti původním informacím se ale zdá, že k výbuchu nedošlo uvnitř haly u pokladen, ale venku na veřejně přístupném místě.

2:22

Na místě zasahuje mnoho jednotek záchranářů, oblast zajišťují také těžce ozbrojení policisté a nad halou prolétává vrtulník. Policie vyzývá lidi, aby se oblasti vyhnuli.

2:21

Policie vyšetřuje událost jako "teroristický incident". Co všechno zatím o událostech ve Velké Británii víme, shrnujeme v první zprávě.

2:20

V britském Manchesteru došlo v závěru pondělního koncertu americké zpěvačky Ariane Grande k explozi, při níž zahynulo nejméně 19 lidí a kolem padesáti dalších bylo zraněno.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2017 8:55
 

Právě se děje

před 57 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy