Tunis - Za vyhlášení války považuje tuniská vláda středeční masakr v muzeu Bardo v metropoli.
Dva muži ozbrojení kalašnikovy postříleli nejméně devatenáct lidí, z toho sedmnáct turistů z Japonska, Itálie, Francie, Polska či Kolumbie.
"Jsem rád, že mezi oběťmi útoku v Tunisu není žádný občan ČR," oznámil na Twitteru šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.
"Najednou začali střílet"
"Najednou začali střílet na lidi, kteří vystupovali z autobusu. Viděl jsem před sebou jen krev a mrtvé,“ popsal situaci řidič autobusu, který turisty přivezl před budovu muzea.
Mnoho lidí před palbou uprchlo dovnitř muzea, kde se ale některých z nich dva teroristé zmocnili jako rukojmí.
"Byli jsme v muzeu, když muži vstoupili dovnitř a stříleli. Lidé padali k zemi a ze stropů a zdí se valilo zdivo," řekl agentuře Efe starosta španělského města Vallmoll Josep Cusidó, který byl na dovolené s manželkou.
Podezření padá na Islámský stát
Speciální policejní jednotky do budovy vstoupily za dvě hodiny a při operaci oba ozbrojence zabily.
Dosud se nikdo k činu nepřihlásil, podezření padá na organizaci Islámský stát. Ta před několika dny zveřejnila na internetu video, hrozící úderem "tuniským tyranům." Útok se odehrál dva dny poté, co v Libyi přišel o život vůdce tuniských džihádistů, hlásících se k Islámskému státu.
"Jsme ve válce s terorismem. Nenecháme se zastrašit touto příšernou menšinou. Budeme s nimi bojovat do úplného konce bez slitování," uvedl večer v televizním projevu tuniský prezident Kaíd Sibsí.
K Islámskému státu v Iráku a Sýrii se přidaly více než tři tisíce Tunisanů. Místní radikálové se také snaží v bojích s armádou obsadit a kontrolovat odlehlou horskou oblast na západě Tuniska u hranice s Alžírskem.
Islámský stát na Twitteru čin přivítal a vyzval k dalším úderům proti Tunisku.
Pozdě večer se vydaly do centra města tisíce lidí. Mávali tuniskými vlajkami a zapalovali svíčky před parlamentem a muzeem.
Podle posledních zpráv zemřelo při střelbě před muzeem Bardo nebo přímo v budově pět Japonců, čtyři Italové, dva Španělé, dva Kolumbijci a po jednom Polákovi, Australanovi a Francouzi. Údaje se však rozcházejí, například Tokio hovoří o dvou mrtvých Japoncích.
Oba útočníci na sobě měli uniformy bezpečnostních složek. To je taktika, kterou už delší dobu používají teroristé například v Iráku nebo Afghánistánu.
Zda někteří turisté zahynuli při osvobozovací akci, nebo všechny zabili teroristé již předtím, není zatím jasné.