Při útoku zemřelo 144 lidí a ruská policie zatkla několik občanů Tádžikistánu. Na sociální síti se k teroru přihlásilo hnutí Islámský stát, tomu ale mnoho Rusů nevěří. Pouze 27 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že jde o čin islamistů. Šest procent dotázaných zastává názor, že útok zosnoval takzvaný Západ, čímž se v Rusku myslí NATO, Velká Británie a Spojené státy.
Putin ve svých projevech dvakrát spojil útočníky s Ukrajinou. Kromě jiného uvedl, že prchající teroristé mířili na Ukrajinu a měli s tamní armádou dohodu o vytvoření koridoru, kterým mohou do sousední země proniknout. Šéf Kremlu použil doslova výraz "okno" k překročení státních hranic. Podle něj Rusko vypátrá, kdo za terorem stojí a kdo si ho objednal.
"Ukrajinskou linku" podpořil tuto středu také šéf ruské Federální bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Prohlásil, že ukrajinské velvyslanectví v Tádžikistánu rekrutuje místní muže. Šéf Federální bezpečnostní služby Alexandr Bortnikov zase tvrdí, že souvislost s Ukrajinou vyplynula z výslechů zadržených.
Čtveřici mužů, kterou FSB označila za teroristy z 22. března, zadrželi policisté poblíž Brjansku. Nedaleko místa, kde se stýkají hranice Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Skupina prchala v autě.
Ruský nezávislý politolog Kirill Šamiev v rozhovoru pro server Meduza.io uvedl, že Moskva tragédie cynicky zneužívá k podpoře války proti Ukrajině, kterou v sousední zemi před více než dvěma lety rozpoutala. "Kreml se snaží ze všech sil vytvořit takový obraz této události, který veškerou negativní energii nasměruje proti Ukrajincům. To je velmi cynická politika, jasné selhání ruských zpravodajských služeb obracejí proti Ukrajině a daří se jim to. Alespoň v proválečných telegramových kanálech a na ruských sociálních sítích jsem takovou nenávist a agresi snad ještě neviděl," popsal Šamiev.
Uživatelé sociální sítě Telegram, kteří podporují válku proti Kyjevu a mají na sociální síti velký počet sledujících, podle něj začali hned několik minut po útoku vinit Ukrajinu. Šamiev tyto lidi nazývá Z-patrioty podle písmene Z, které symbolizuje ruskou agresi. Moskva pak na tuto verzi navázala zjevně s vědomím, že to je výhodné.
Tamní ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že po útoku na koncertní síň mezi ruskými muži prudce vzrostl zájem o vstup do armády a boj na Ukrajině. Během dvou týdnů od masakru se přihlásilo v sídlech vojenské správy 16 tisíc lidí. "Za poslední týden a půl zaznamenala vojenská odvodová místa výrazný nárůst počtu těch, kteří chtějí podepsat smlouvu o účasti ve speciální vojenské operaci. Každý den do armádních kanceláří v celé zemi přijde až 1700 lidí, aby se přihlásili k vojenské službě," citovala státní tisková agentura TASS zdroj z ministerstva. Věrohodnost této informace nelze nezávisle ověřit.
Ruská média a sociální sítě mezitím informují o násilí, kterému jsou po útoku vystaveni Tádžikové a další občané středoasijských republik žijící v Rusku. Jsou hlášena napadení na ulici, někteří zákazníci odmítají jezdit s taxi, ve kterém sedí za volantem řidič některé z těchto národností. Kyrgyzstán a Uzbekistán už vyzvaly své občany, aby necestovali do Ruska, pokud to není nutné. Mnoho lidí z Tádžikistánu či Uzbekistánu pracuje v Rusku například na stavbách.