"Neujdu ani pár kroků a najdu mrtvého alkouna," popsala místnímu deníku Anchorage Daily News scénu z Aljašského zálivu bioložka Heather Rennerová. Právě zde zaznamenali nejvyšší koncentraci uhynulých ptáků, kteří jsou podobní tučňákům.
Přestože vědci napočítali "jen" 62 tisíc uhynulých ptáků, domnívají se, že skutečný počet může sahat až k milionu kusů. Na břeh se totiž dostane jen malá část ptáků, zbytek uhyne na moři a jejich těla nikdy nevyplavou.
Minulou středu tým pod vedením Johna Piatta z americké vládní agentury na výzkum geografie Geological Survey vydal studii, která tuto anomálii vysvětluje. Publikoval ji odborný časopis Plos One.
How a 'blob' of hot Pacific Ocean water killed 1 million seabirds https://t.co/ifiSNgcjRU pic.twitter.com/nKBMzsPYr2
— New York Post (@nypost) January 16, 2020
Od začátku se vědci domnívali, že smrt alkounů bude souviset s jevem, který ve stejné době vrcholil na západě Spojených států. Šlo o vlnu teplé mořské vody, nazývanou v angličtině "blob", která přišla do oblasti už koncem roku 2013 a zmizela o tři roky později, informuje vědecký časopis New Scientist. Teplota vody při ní stoupla o tři až šest stupňů Celsia, doplňuje americká stanice CNN.
Oteplení mělo podle vědců hned několik následků, například se výrazně rozmnožila mořská řasa plná toxinů. Osudová byla ale pro ptáky změna v potravním řetězci, kterou teplejší voda v oblasti spustila.
Ubylo množství planktonu a malých ryb a větší ryby, zvyklé na studenější vodu, se snažily regulovat svou teplotu vyšším příjmem potravy. Mezi nimi a mořskými ptáky, kteří se pro potravu běžně potápí do oceánů, tak začal boj.
"Představte si to jako závod do obchodu s potravinami, do kterého přestaly pravidelně dojíždět zásoby," přibližuje serveru zaměřenému na vědu Science Alert bioložka a spoluautorka studie Julia Parrishová z Washingtonské univerzity.
Nedostatek potravy pocítili alkouni výrazněji než jejich soupeři, protože tito ptáci denně snědí až polovinu své hmotnosti a po třech až pěti dnech bez potravy umírají na vyhladovění.
An ocean heatwave has hit the west coast of North America, threatening to disrupt marine life including salmon, sea lions and endangered orcas
— Mike Walker (@New_Narrative) September 8, 2019
https://t.co/WpqKyS568r
Ve stejné době a pravděpodobně ze stejného důvodu uhynul také velký počet ryb, lachtanů nebo kytovců, informuje britská stanice BBC.
"Počet uhynutí je ohromující a alarmující. Je to červená vlajka varující před obrovským dopadem, jaký může oteplování oceánů mít na ekosystém," řekl vedoucí studie Piatt.
Hrozba teplých vln z budoucnosti
Smrt alkounů vědce překvapila také proto, že jinak jsou ptáci svému prostředí dobře přizpůsobeni - jsou rychlí a dokážou se pro potravu potápět do velkých hloubek. Masa teplé vody bude ale mít vliv i na následující generace ptáků. Stanice CNN uvádí, že v roce 2015 tři kolonie alkounů nepřivedly na svět ani jedno mládě. V následujícím roce to bylo už dvanáct kolonií. Číslo však může být vyšší, protože vědci nemonitorují veškeré populace ptáků.
V loňském roce panel OSN pro klima varoval, že teplé mořské vlny budou kvůli klimatické změně častější. Jejich výskyt od roku 1982 vzrostl o 82 procent, nejnověji jsou tyto "bloby" k vidění i u Nového Zélandu.
Loni v létě vlna zasáhla přibližně stejnou oblast jako před čtyřmi lety, kdy ve velkém uhynuli alkouni. Přestože se nyní voda oteplila rychleji, než je obvyklé, Piatt se domnívá, že dopad bude menší, protože vlna ovlivnila méně rozlehlou lokalitu.