Teherán - Íránská metropole byla ve čtvrtek svědkem dalšího masivního protestu proti průběhu a výsledku pátečních prezidentských voleb.
Stoupenci oficiálně poraženého kandidáta Míra Hosejna Musávího se sešli v centru města oblečeni do černého, aby uctili památku demonstrantů, které v pondělí zastřelili policisté či příslušníci radikálních ozbrojených složek režimu.
Úřady potvrdily osm mrtvých, neoficiálně se však hovoří až o třiceti zabitých.
Více než stotisícehlavý průvod prošel hlavními teheránskými bulváry. Protest vyvrcholil shromážděním, kde promluvil sám Musáví. Celý v černém, po boku s manželkou, požádal své stoupence, aby se vyvarovali násilí a udrželi chladnou hlavu.
Ticho, nic než ticho
Korespondent BBC popsal, že pochod městem ve třicetistupňových vedrech byl naprosto tichý, jen tu a tam bylo slyšet špitání lidí v průvodu. Někteří si s sebou nesli transparenty s nápisy jako: "Proč jste zavraždili naše bratry?" Jiní nesli plakáty zobrazující smrt.
Pietní shromáždění zažila i další íránská města, například Širáz, který leží na jihozápadě země. I tam se sešli lidé, kteří chtěli uctít památku zabitých demonstrantů.
"Sešlo se asi dva až tři tisíce lidí. Všichni usedli na prostranství před svatyní a jenom mlčeli. Policie nemohla dělat nic... Už proto, že jsme seděli na svatém místě," popsal BBC jeden z protestujících, Alí.
Co bude dál?
Musávího stoupenci i mnoho nezávislých analytiků tvrdí, že výsledky prezidentských voleb byly na ministerstvu vnitra zfalšovány, protože nejvyšší vedení země v čele s duchovním vůdcem ajatolláhem Chameneím si přálo nadále mít za prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
Výsledky mají být v některých obvodech přepočítány, ale Musáví požaduje nové volby. Policie mezi tím zatýká po celé zemi stovky lidí, vláda se snaží blokovat internet a omezovat pohyb zahraničních novinářů.
K protestům se zatím podle pozorovatelů přidávají stále noví lidí. A co víc, už i někteří klerici otevřeně kritizují režim za to, že ignoruje vůli lidí.
Podle neověřených zpráv prý duchovní v některých oblastech vydali edikty, v nichž vyzývají občany, aby nespolupracovali s režimem.
Ten souhlasil, že prověří stížnosti na průběh voleb. Podle agentury Reuters dostala jen do čtvrtka Rada dohlížitelů už 646 stížností.