Teď, anebo nikdy! Zní příkázání pro Hillary

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
8. 1. 2008 11:30
Jak dopadnou primárky v New Hampshire a co to znamená?
Obama je po vítězství v Iowě favoritem demokratického hlasování
Obama je po vítězství v Iowě favoritem demokratického hlasování | Foto: Reuters

Analýza - Teprve druhé hlasování při výběru amerických prezidentských kandidátů se dnes odehrává v New Hampshire. Přesto už po něm může být na jedné straně, té demokratické, po jeho skončení v zásadě jasno.

O co všechno hrají v malém státě v Nové Anglii hlavní kandidáti Demokratické a Republikánské strany?

Demokraté

Foto: Reuters

Hillary Clintonová
Bez nadsázky jí jde v New Hampshire o všechno. Po nečekaně vysoké prohře v Iowě s Barackem Obamou potřebuje ukázat, že je zpátky ve hře. Další porážka od Obamy v řadě by pro ni mohla být osudnou, a to navzdory tomu, že má stále velké množství peněz i výborné organizační zázemí pro to, aby i dál pokračovala v kampani, minimálně do 5. února, kdy hlasuje polovina USA. Přesto, pokud prohraje, s velkou pravděpodobností už se jí nepodaří zastavit vlnu sympatií a zájmu, která v současnosti nese Baracka Obamu k demokratické nominaci.

Foto: Reuters

Barack Obama
Potřebuje potvrdit vítězství z Iowy. New Hampshire tradičně volí jinak než Iowa a ve světle případné prohry s Hillary Clintonovou by první triumf mohl vypadat jako náhoda. I kdyby však Obama prohrál, má dost peněz i dostatečně silnou organizaci, aby pokračoval a s Hillary Clintonovou dál bojoval těsný boj o nominaci. Případné vítězství v New Hampshire, zvlášť pokud by bylo tak přesvědčivé jako v Iowě, už ho k ní naopak velmi přiblíží.

Foto: Reuters

John Edwards
Ve víkendové předvolební debatě zvolil na první pohled zvláštní taktiku: obul se tvrdě do Clintonové a postavil se jednoznačně za Obamu. Pokouší se tak "vyautovat" bývalou první dámu a vytvořit dvouhlavé pole demokratických uchazečů, v němž by měl proti Obamovi šanci, až začnou hlasovat jižanské státy. Z Edwardsovy strany je to spíše znouzectnost, nemá dostatek peněz na to, aby pokračoval v kampani po celých USA a pokud v New Hampshire zcela nepřekvapí nejhůře druhým místem, jeho kandidatura bude na cestě k neúspěšnému konci.

Foto: Reuters

Bill Richardson
Guvernér státu Nové Mexiko získal v Iowě pouhá dvě procenta, přesto se rozhodl pokračovat. Vzhlíží úpěnlivě do kalendáře, kdy mu přihraje hlasování na jeho domovském Jihu. Výrazně lepší výsledek v New Hampshire oproti Iowě by byl překvapivý a jeho kandidatuře by pomohl, je však hodně nepravděpodobný.

Republikáni

Huckabee v Iowě drtivě zvítězil. Před dalším republikánem Romneym získal náskok devíti procent.
Huckabee v Iowě drtivě zvítězil. Před dalším republikánem Romneym získal náskok devíti procent. | Foto: Reuters

Mike Huckabee
Vítěz z Iowy, kde velkou část voličů tvoří konzervativní křesťané, je v liberálním New Hampshire bez šance na vítězství. Pokud však skončí třetí se solidním ziskem hlasů, potvrdí tím postavení jednoho z nejvážnějších uchazečů o prezidentskou nominaci za republikány. Ve státech, které budou volit v druhé polovině ledna, má daleko větší šanci na úspěch než v New Hampshire.

Foto: Reuters

Mitt Romney
Pro Romneyho platí to samé co pro Clintonovou na demokratické straně. V New Hampshire hraje o všechno. Svou strategii vsadil na úspěch v prvních dvou hlasujících státech. V Iowě už prohrál s Huckabeem, pokud by ho v New Hampshire porazil John McCain, jeho kampaň za zvolení by byla fakticky v troskách, jakkoli je pravděpodobné, že vzhledem dostatečnému množství peněz bude v kampani pokračovat.

Foto: Reuters

John McCain
I on hraje v New Hampshire o všechno. Na rozdíl od Romneyho však nijak netratil v Iowě. V tomto státě takřka nevedl kampaň a skončil těsně čtvrtý. Na úspěch v New Hampshire však vsadil vše. Před osmi lety tu porazil v republikánských primárkách nečekaně přesvědčivě současného prezidenta George Bushe a pokud chce uspět se svou kandidaturou letos, vítězství v New Hampshire nezbytně potřebuje. Jestli se mu skutečně podaří Romneyho porazit, může ho to vyvést k vítězství v dalších primárkách v Michiganu a tím z něj udělat favorita republikánského souboje.

Foto: Reuters

Rudy Giuliani
Bývalý newyorský starosta vyčkává. Zatímco Iowu vypustil zcela, v New Hampshire se během podzimu pokusil o průlom, kdy investoval miliony do televizní reklamy. K vyšší podpoře mu to však nepomohlo, a tak se stáhl. Dál sází na dosud nevyzkoušenou strategii, kdy hodlá prorazit až koncem ledna při primárkách na Floridě a poté při tzv. superúterý 5. února, kdy hlasují státy jako New York či Kalifornie.

Foto: Reuters

Fred Thompson
Kampaň Thompsona po neslaném nemastném výsledku v Iowě skomírá, v New Hampshire navíc nemá valné naděje na úspěch. Potřebuje přežít do prvního hlasování na Jihu, které rozhodne o jeho osudu. Část analytiků však soudí, že z kampaně brzy odstoupí.

Foto: Reuters

Ron Paul
Pro libertariánského kongresmana je New Hampshire místem, kde má nejlepší šanci prorazit. Pokud nezíská výraznou podporu nad deset procent, prokáže se, že mimořádnou oblibu na internetu je velmi nesnadné, ne-li dokonce nemožné, přeměnit v hlasy voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy