Tokio - Technici v poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 ve středu pokračují v odčerpávání vysoce zamořené vody v reaktoru číslo dva.
Společnost TEPCO, které poničené zařízení patří, odhaduje množství vody na 20 000 tun.
Fukušimskou prefekturu a sousední oblasti ve středu postihlo další silné zemětřesení o síle 5,8 stupně Richterovy škály, úřady ale podle agentury DPA nevydaly žádné varování před přívalovou vlnou tsunami.
S pomocí přídavných pump pracovníci elektrárny odvádějí vodu, která se nahromadila v šachtě reaktoru, do jímky v budově turbogenerátoru. Radioaktivní voda pochází přímo z reaktoru, odkud prosákla do suterénu a podzemních tunelů.
Středeční zemětřesení se tak svou intenzitou zařadilo do desítek podobných, které oblast od ničivé katastrofy před měsícem postihly. Otřesy byly cítit také v metropoli Tokiu. Úřady doposud nemají zprávy o případných zraněných nebo škodách.
Letiště ve městě Sendai, které patřilo k nejhůře postiženým městům, ve středu opět částečně zahájilo provoz. Ráno místního času na ranvej po měsíci znovu dosedlo letadlo, šlo o spoj z Tokia. Zprovoznění aeroportu znamená pro záchranáře a pomoc otevření důležité brány do postiženého regionu.
Po masivním zemětřesení z 11. března, jež dosáhlo devíti stupňů, zaznamenaly seizmologické stanice stovky následných otřesů. V seznamech mrtvých je 13 228 osob, mezi pohřešovanými 14 529. Ubytováno v provizorních podmínkách je nadále kolem 141 500 lidí.