O vstupu Ukrajiny do EU hovořil Boris Tarasjuk se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Ten jej ujistil, že Praha přijetí Ukrajiny plně podporuje a bude Kyjevu nápomocna.
Přes skeptický pohled některých představitelů "starých" zemí sedmadvacítky k dalšímu rozšiřování EU Tarasjuk řekl, že veřejné mínění v EU je k dalšímu rozrůstání stále příznivě nakloněno.
"Nejsme Turecko"
Na nedávné vystoupení francouzského ministra vnitra a prezidentského kandidáta Nicolase Sarkozyho, který se ostře vymezil proti rozšiřování EU, Tarasjuk reagoval: "Aby uspěl, musí říkat to, co chtějí lidé slyšet. Francie je proti rozšiřování, ale Francie není jediný stát v Unii."
Prozápadní architekt "oranžové revoluce" a spojenec prezidenta Viktora Juščenka také během své návštěvy Prahy upozornil, že by byl nerad, kdyby se vstup Ukrajiny do Evropské unie srovnával se vstupem Turecka.
"Přece jen, Turecko tam vstoupí za 40 let. To není náš cíl," uvedl Tarasjuk během diskuze v Černínském paláci. Zároveň ale potvrdil, že Ukrajina přijetí Turecka do EU podporuje
Co může Ukrajina nabídnout?
I přes politické spory jsou ekonomické výsledky oranžové revoluce viditelné. V loňském roce, poté co byla zrušena víza na Ukrajinu, stoupl vzájemný obchod mezi Českem a Ukrajinou o třicet procent. Ukrajinské HDP vzrostlo loni o 7 procent, stejný růst se očekává také letos.
"Za rok jsme se posunuli více než za posledních deset let," říká ministr. "EU nás označila za tržní ekonomiku, spolupracujeme na mezinárodních misích v Kosovu, Súdánu, Afghánistánu nebo separatistickém Podněstří."
Cílem země je podle ministra stát se mostem mezi Evropou a Asií. "Víme, že ti, co chodí po mostě, chodí oběma směry, přesto z historie s tímto máme zkušenosti," uvedl ministr a dodal, že v historii byla Ukrajina křižovatkou mezi severem a Řeckem.
Energetická pojistka
"Pořád se hovoří o naší závislosti na Rusku, ale Rusko je na nás stejně závislé, jako my na něm," tvrdí Tarasjuk. Upozorňuje při tom, že až 80 procent ruského exportu směřujícího do Evropské unie prochází přes Ukrajinu.
Ukrajina má rozsáhlou síť různých ropovodů a plynovodů, která celkem měří 37 000 km. Pomocí ní dopravuje do EU 130 miliard kubíků paliva.
"Máme také obrovské přírodní zásobníky na zemní plyn, do kterých uložíme až 20 miliard kubíků plynu," uvedl ministr a dodal, že během "zimní krize" například Ukrajina plynem zásobovala Moldavsko.
Vnitropolitická situace je napjatá
Tarasjuk se vyjádřil také k vnitropolitické situaci na Ukrajině. Zatímco západní část země plně podporuje vstup do EU a NATO, východ je opatrnější.
Prezident Juščenko a právě Tarasjuk jsou zastánci "západní linie", premiér Janykovič a vláda jsou ke vstupu, a to hlavně do NATO, rezervovanější.
"Zklamu skeptiky, ale hlavním cílem Ukrajiny je stále vstup do Evropské unie a NATO," ujistil však v Praze ministr.
Jeho spory s proruským premiérem Janykovičem a jeho vládou, která se jej snažila odvolat, však zdaleka nejsou zažehnány. Podle ukrajinské ústavy totiž ministra zahraničí navrhuje prezident. Není však jasné, kdo jej může odvolat.
"Myslíme si, že platí pravidlo analogie, tedy opačný proces. Jestli prezident jmenuje, znamená to, že i odvolává, není-li uvedeno jinak. Ale necháme rozhodnout Ústavní soud," řekl Tarasjuk.