Kábul - Česká humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT) dočasně pozastavila své projekty v Afghánistánu.
Stalo se tak poté, co ozbrojení radikálové v noci na úterý zastřelili na severu země devět jejích spolupracovníků
"Dnes v noci došlo k útoku na terénní kancelář Člověka v tísni v severním Afghánistánu, v oblasti Zare. Během útoku bylo zavražděno devět našich afghánských spolupracovníků," potvrdila humanitární organizace na svém webu.
Podle úřadů se útok odehrál mezi 1:00 a 2:00 místního času (3:30 a 4:30 SELČ), kdy ozbrojenci vtrhli v odlehlé hornaté části provincie Balch na ubytovnu, kde zaměstnanci Člověka v tísni spali, a postříleli je.
Zástupce policejního náčelníka provincie Balch uvedl, že mezi zabitými je sedm humanitárních pracovníků - šest mužů a jedna žena - a dva strážci. Z útoku obvinil islamistické hnutí Tálibán.
Podle agentury DPA je mezi zabitými pět humanitárních pracovníků, dva řidiči a dva strážci. Zabití Afghánci pracovali na rekonstrukčním projektu s cílem rozvoje venkova v rámci Programu národní solidarity, uvedla agentura AP.
Člověk v tísni pozastavil práce v zemi
ČvT okamžitě pozastavil práci ve všech oblastech v Afghánistánu, a to do doby, než zajistí větší bezpečnost svých pracovníků.
Ředitel společnosti Šimon Pánek agentuře ČTK řekl, že zaměstnanci nebudou chodit do terénu a kanceláří.
"Zavíráme všechny naše úřady v zemi na další tři dny. Kromě toho jsme odvolali všechny naše týmy z provincie (Balch)," prohlásil šéf pobočky organizace Člověk v tísni v Kábulu Ross Hollister, kterého citovala agentura DPA. "Prozatím nezvažujeme, že bychom Afghánistán opustili," dodal Hollister.
Totožnost útočníků není známa
Vyšetřování podle Pánka stále probíhá a totožnost útočníků zatím není známa. "Podle dostupných informací nepocházeli z dané oblasti, ve které Člověk v tísni působí od roku 2002," uvedla organizace v prohlášení.
Pánek uvedl, že zatím je příliš brzo na komentář k této tragické události. "Vyjadřujeme tímto hlubokou soustrast rodinám svých kolegů a úctu k jejich práci a odsuzujeme tento bezprecedentní brutální útok," napsala organizace.
14 let v Afghánistánu
Provincie Balch patřila donedávna společně s dalšími oblastmi na severu Afghánistánu k nejklidnějším v zemi, hraničí ale s nestabilní provincií Saripúl, kde Tálibán působí, připomněla ČTK.
Člověk v tísnise v Afghánistánu začal angažovat po pádu vlády Tálibánu v roce 2001, v tuto chvíli se jedná o největší zahraniční misi společnosti.
"Stálá mise se zaměřuje nejen na humanitární oblast, ale především na dlouhodobé řešení problémů, které jsou přímo spjaté se vzděláním, s otázkami obživy, rozvoje venkovských komunit a zvýšení kvality života místních obyvatel," píše ČvT na svém webu.
Své projekty v Afghánistánu ČvT koordinuje z centrální kanceláře v Kábulu a také z Mazare Šarífu. Kromě toho má společnost dalších patnáct terénních kanceláří, kromě Balchu - kde došlo k útoku - také v provinciích Baglán, Nangarhár a Paktía.
OSN uvádí, že loni bylo v zemi usmrceno 57 humanitárních pracovníků, přičemž většinou se jednalo o Afghánce.