Tálibán zabil naši dceru, řekl osvobozený kanadský rukojmí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2017 9:35
Tálibán mi zabil dceru, uvedl Joshua Boyle, kterého teroristické hnutí drželo několik let v zajetí spolu s jeho manželkou a třemi dětmi. Kanaďan to řekl krátce po příletu do Toronta.
Joshua Boyle, kterého držel Tálibán s jeho rodinou téměř 5 let v zajetí, mluví s novináři krátce po příletu do Toronta.
Joshua Boyle, kterého držel Tálibán s jeho rodinou téměř 5 let v zajetí, mluví s novináři krátce po příletu do Toronta. | Foto: Reuters

Ottawa - Kanaďan Joshua Boyle, kterého společně s rodinou zadržovali v Afghánistánu islamisté napojení na hnutí Taliban, uvedl, že únosci zabili jeho malou dceru a znásilnili jeho manželku. Boylea, jeho ženu Caitlan Colemanovou a jejich tři děti osvobodila tento týden ze zajetí Talibanu pákistánská armáda.

Boyle se k pětiletému pobytu v zajetí vyjádřil v pátek pozdě večer místního času (dnes SELČ) po přistání v Kanadě, kam se vrátil s celou rodinou. Colemanová byla v době, kdy manželský pár unesli radikálové, těhotná. V zajetí porodila čtyři děti.

Caitlan Colemanová a Joshua Boyle padli do zajetí sítě Hakkání napojené na Taliban v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu. Únosci nedávno s rukojmími překročili hranici do Pákistánu, kde je osvobodili pákistánští vojáci. K operaci přispěly informace amerických tajných služeb, sdělil již dříve Islámábád.

"Hakkáníové projevili hloupost únosem poutníka a jeho ženy ve vysokém stupni těhotenství, kteří přišli pomáhat obyčejným vesničanům do afghánských oblastí pod kontrolou Talibanu. Zastínit to může jen hloupost a odpornost rozkazu k zabití mé malé dcery," řekl Boyle na letišti v Torontu. Výraz poutník už Boyle dál nerozvedl a neposkytl ani žádné podrobnosti k zabití dítěte.

Ještě v letadla poskytl Boyle agentuře AP písemné prohlášení, v němž svou rodinu popsal jako "houževnatou a odhodlanou". Jedno z dětí má podle něj zdravotní problémy a únosci je v zajetí vyživovali proti jeho vůli.

Rodina chce odcestovat k příbuzným do Smiths Falls, což je zhruba 80 kilometrů od Ottawy. Kanadská vláda oznámila, že bude nadále rodinu podporovat.

Zpáteční cestu zkomplikoval podle amerických zdrojů Boyle, když v Pákistánu odmítl nastoupit do amerického vojenského letadla a požádal, aby byl dopraven do Kanady. Pár cestoval nejprve do Londýna a odtud do Toronta. Boyle ale tvrdí, že nikdy neodmítl nastoupit do letadla, které by ho dopravilo blíž k domovu. Jeho otec řekl, že Boyle odmítl nastoupit, protože americké letadlo směřovalo na základnu Bagrám, zatímco jeho syn se chtěl vrátit co nejdříve na americký kontinent.

Podle americké verze se ale mohl Boyle obávat, že se v rukou Američanů ocitne ve vazbě vzhledem ke své minulosti. Byl totiž ženatý se sestrou jednoho z teroristů zadržovaných na základně Guantánamo a dcerou finančníka Al-Káidy. Manželství bylo později rozvázáno a Boyleův bývalý švagr, který se narodil v Kanadě, byl do Kanady propuštěn. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Boyle ani Colemanová v USA nečelí žádnému obvinění.

Colemanová, která je z Pensylvánie, podle novinářů seděla v letadle s hlavou zahalenou do závoje. Na dotaz, zda je Boyleovou ženou, neodpověděla, jenom kývla.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy