Tálibán zabil naši dceru, řekl osvobozený kanadský rukojmí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2017 9:35
Tálibán mi zabil dceru, uvedl Joshua Boyle, kterého teroristické hnutí drželo několik let v zajetí spolu s jeho manželkou a třemi dětmi. Kanaďan to řekl krátce po příletu do Toronta.
Joshua Boyle, kterého držel Tálibán s jeho rodinou téměř 5 let v zajetí, mluví s novináři krátce po příletu do Toronta.
Joshua Boyle, kterého držel Tálibán s jeho rodinou téměř 5 let v zajetí, mluví s novináři krátce po příletu do Toronta. | Foto: Reuters

Ottawa - Kanaďan Joshua Boyle, kterého společně s rodinou zadržovali v Afghánistánu islamisté napojení na hnutí Taliban, uvedl, že únosci zabili jeho malou dceru a znásilnili jeho manželku. Boylea, jeho ženu Caitlan Colemanovou a jejich tři děti osvobodila tento týden ze zajetí Talibanu pákistánská armáda.

Boyle se k pětiletému pobytu v zajetí vyjádřil v pátek pozdě večer místního času (dnes SELČ) po přistání v Kanadě, kam se vrátil s celou rodinou. Colemanová byla v době, kdy manželský pár unesli radikálové, těhotná. V zajetí porodila čtyři děti.

Caitlan Colemanová a Joshua Boyle padli do zajetí sítě Hakkání napojené na Taliban v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu. Únosci nedávno s rukojmími překročili hranici do Pákistánu, kde je osvobodili pákistánští vojáci. K operaci přispěly informace amerických tajných služeb, sdělil již dříve Islámábád.

"Hakkáníové projevili hloupost únosem poutníka a jeho ženy ve vysokém stupni těhotenství, kteří přišli pomáhat obyčejným vesničanům do afghánských oblastí pod kontrolou Talibanu. Zastínit to může jen hloupost a odpornost rozkazu k zabití mé malé dcery," řekl Boyle na letišti v Torontu. Výraz poutník už Boyle dál nerozvedl a neposkytl ani žádné podrobnosti k zabití dítěte.

Ještě v letadla poskytl Boyle agentuře AP písemné prohlášení, v němž svou rodinu popsal jako "houževnatou a odhodlanou". Jedno z dětí má podle něj zdravotní problémy a únosci je v zajetí vyživovali proti jeho vůli.

Rodina chce odcestovat k příbuzným do Smiths Falls, což je zhruba 80 kilometrů od Ottawy. Kanadská vláda oznámila, že bude nadále rodinu podporovat.

Zpáteční cestu zkomplikoval podle amerických zdrojů Boyle, když v Pákistánu odmítl nastoupit do amerického vojenského letadla a požádal, aby byl dopraven do Kanady. Pár cestoval nejprve do Londýna a odtud do Toronta. Boyle ale tvrdí, že nikdy neodmítl nastoupit do letadla, které by ho dopravilo blíž k domovu. Jeho otec řekl, že Boyle odmítl nastoupit, protože americké letadlo směřovalo na základnu Bagrám, zatímco jeho syn se chtěl vrátit co nejdříve na americký kontinent.

Podle americké verze se ale mohl Boyle obávat, že se v rukou Američanů ocitne ve vazbě vzhledem ke své minulosti. Byl totiž ženatý se sestrou jednoho z teroristů zadržovaných na základně Guantánamo a dcerou finančníka Al-Káidy. Manželství bylo později rozvázáno a Boyleův bývalý švagr, který se narodil v Kanadě, byl do Kanady propuštěn. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Boyle ani Colemanová v USA nečelí žádnému obvinění.

Colemanová, která je z Pensylvánie, podle novinářů seděla v letadle s hlavou zahalenou do závoje. Na dotaz, zda je Boyleovou ženou, neodpověděla, jenom kývla.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy