Podle tiskového mluvčího Švédského výboru pro Afghánistán (SCA) Parvíze Ahmada Faizího byla zdravotní centra v afghánské provincii Vardak uzavřena poté, co afghánské bezpečnostní složky provedly v jedné z klinik organizace minulý týden razii.
Afghánští vojáci na základě předchozího tipu pátrali při zátahu po bojovnících Tálibánu, kteří se údajně na klinice ukrývali. Představitelé švédské nevládní organizace agentuře AP řekli, že při razii zahynuli dva zaměstnanci kliniky a další dva lidé. Jeden člověk se pohřešuje.
Švédský výbor pro Afghánistán razii afghánských vládních sil odsoudil, hnutí Tálibán ale organizaci obvinilo, že není schopna zajistit bezpečnost civilních občanů, a vyzvalo ji k uzavření zdravotnických center.
"Očekáváme, že SCA přestane poskytovat své služby v provincii Vardak, protože nedokáže zajistit bezpečí svých afghánských zaměstnanců," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.
Švédský výbor pro Afghánistán, který v zemi působí více než 30 let, potvrdil, že byl nucen uzavřít 42 ze 77 zdravotnických zařízení v šesti z devíti okresů provincie Vardak, které jsou pod kontrolou Tálibánu.
Podle představitele SCA Sonnyho Manssona Tálibán pohrozil zaměstnancům organizace, že v případě neuzavření zdravotnických středisek "budou oni a jejich rodiny čelit následkům".
Following last week’s deadly attack by ANSF forces against us, the Taliban have forced us to close all health clinics and a hospital in Wardak.
— Svenska Afghanistankommittén SAK/SCA (@SAK_Sweden) July 17, 2019
This affects provision of health services to hundreds of thousands of people, particularly women and children.https://t.co/1P8Nv43Qw1
Uzavření středisek postihne 5700 pacientů, především žen a dětí. Zdravotní zařízení, která se nacházejí v oblastech kontrolovaných afghánskou vládou budou nadále fungovat, sdělilo hnutí.
Švédský výbor pro Afghánistán má více než 6000 afghánských zaměstnanců, kteří působí ve 14 afghánských provinciích. Organizace byla založena v roce 1980 po tehdejší sovětské invazi do Afghánistánu.
Hnutí Tálibán letos nařídilo také Mezinárodnímu výboru Červeného kříže a Světové zdravotnické organizaci, aby ukončily svou činnost v oblastech pod kontrolou Tálibánu. Hnutí přitom poukázalo na blíže neupřesněné podezřelé incidenty během očkovacích kampaní.