Kábul - Ozbrojenci hnutí Taliban nesloží zbraně a nebudou vyjednávat ani s vládou afghánského prezidenta Hamída Karzáího, ani s představiteli evropských zemí či USA.
Výzvy k jednání a k zastavení sebevražedných atentátů i útoků na mezinárodní jednotky dnes jednoznačně odmítl jeden z nejvyšších velitelů Talibanu, známý pod jménem Mulla Brother.
"Odmítáme nabídky učiněné loutkovým a otrockým prezidentem Karzáím," řekl velitel v rozhovoru pro agenturu Reuters prostřednictvím satelitního telefonu.
Násilností v Afghánistánu v posledních měsících výrazně přibylo, Taliban je nyní nejsilnější od svého svržení na konci roku 2001.
Při ostřelování, sebevražedných atentátech a výbuších nastražených min už zahynuli dva čeští vojáci a několik jich bylo zraněno. Naposledy při přestřelce v úterý utrpělo zranění sedm Čechů v provinci Lógar na východě země.
Afghánská armáda ani příslušníci sil NATO zatím nejsou schopni ozbrojený odpor Talibanu zdolat.
Vojáci v Afghánistánu
- USA 32 500
- Velká Británie 8 500
- Německo 3 370
- Francie 2 660
- Kanada 2 500
- Itálie 2 350
- Nizozemsko 1 700
- Polsko 1 140
- Austrálie 1 100
- Španělsko 800
- Turecko 760
- Dánsko 750
- Česká republika 490
Prezident Karzáí také znovu požádal o zprostředkování dialogu s Talibanem Saúdskou Arábii, která měla s hnutím kontakty do roku 2001.
Mulla Brother ale v rozhovoru uvedl, že Taliban bude bojovat, dokud všichni američtí a evropští vojáci neopustí afghánskou půdu.
Rozhovory s Talibanem údajně podporuje britská vláda. Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana nicméně ve čtvrtek řekl, že Talibanu by se nemělo ustupovat a vyjednávání s ním nikam nepovede.
Bývalý vůdce talibanského režimu Mulla Umar tento týden vzkázal Američanům a Evropanům, že pokud včas neodejdou, dopadnou jako Sovětský svaz v osmdesátých letech minulého století.
Sověti přišli během deseti let v Afghánistánu téměř o patnáct tisíc vojáků. Členské země NATO zatím od roku 2001 evidují v Afghánistánu celkem 987 mrtvých vojáků. Z toho bylo 607 Američanů.