V metropoli Kábulu se zatím nebojuje, ale velvyslanectví několika zemí - například Spojených států nebo Velké Británie - vyzvala občany k co nejrychlejšímu odletu. USA také začaly s evakuací Afghánců, kteří pomáhali americké armádě jako tlumočníci nebo na jiných pozicích.
Také německá vláda v pondělí oznámila, že poskytne azyl zhruba 2500 Afgháncům, kteří pracovali pro německou armádu v Afghánistánu. Němci byli několik let dislokováni právě v dobytém Kundúzu.
Česká vláda schválila na konci července program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali pro Česko v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. Český rekonstrukční tým v Afghánistánu vedl po jeho vzniku v roce 2008 Václav Pecha, který nyní pracuje jako ředitel nadace Bakala Foundation.
"Vzpomínám na Afghánistán v dobrém, byla to velmi zajímavá práce a spolupráce s Afghánci byla skvělá. Poskytovali jsme humanitární pomoc, opravovali jsme školy a nemocnice a pomáhali se zemědělskými projekty. Tým jsme měli poskládaný na základě seznamu potřeb a priorit vlády a jednotlivých provincií, který jsme dopředu dostali. Nebyla to akce ve smyslu 'hurá, přijedeme někam opravit vodovod'," říká Pecha v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Místní afghánští tlumočníci byli podle něj klíčoví pro úspěch českých projektů a pomoci. Český rekonstrukční tým působil v Afghánistánu pět let, do roku 2013.
Morální povinnost
"Měli jsme štěstí na kvalitní překladatele z angličtiny. Nikdo z nás samozřejmě nemluvil hlavními afghánskými jazyky pašto nebo dárí," vzpomíná Pecha. "Nebyli to pro nás jen překladatelé, ale také něco jako kulturní poradci. Díky nim jsme se vyvarovali mnoha chyb. Výhodou bylo, že polovina našeho týmu uměla rusky, což se hodilo, protože mnoho Afghánců studovalo v Sovětském svazu."
Nepochybuje o tom, zda je správné dostat lidi, kteří českému týmu pomáhali, do bezpečí.
"Považuji za morální povinnost přijmout lidi, kteří nám tolik pomohli. Jsou v ohrožení, já jsem s některými v pravidelném kontaktu. Pokud k nám chtějí přijít, tak se domnívám, že je musíme zachránit, protože jim jde o život. Třeba Spojené státy uvažují o přijetí sedmdesáti tisíc lidí, v našem případě jde o desítky osob," dodává bývalý šéf českého rekonstrukčního týmu.
Konec na dvacáté výročí
Tálibán zahájil velkou ofenzivu před třemi měsíci, přestože zároveň vedl mírová jednání s americkými diplomaty a afghánskou vládou v Kataru. Hnutí disponuje zhruba osmdesáti tisíci bojovníků, afghánské ozbrojené síly mají 300 tisíc mužů.
Americké bombardéry stále poskytují afghánské armádě vzdušnou palebnou podporu, ale oproti minulým rokům už je velmi omezená.
Stahování vojáků NATO začalo v dubnu, skončit má symbolicky 11. září, v den dvacátého výročí teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu, které zosnovalo islamistické hnutí al-Káida z Afghánistánu.
"Myslím, že odchod je uspěchaný a naplňuje se jeden z těch černých scénářů. Kábulská vláda není příliš silná a mimo velká města je vnímána jako dost zkorumpovaná. Teď se ukáže, jak dobře Západ afghánské bezpečnostní složky vytrénoval a jak budou schopny odolávat tlaku Tálibánu. Zatím to nevypadá dobře. Tálibán bohužel ví, co dělá, měl čas se připravit," říká Václav Pecha.
Jeden z amerických činitelů z Pentagonu, který si nepřál být jmenován, řekl agentuře Reuters, že vedení americké armády s dobytím části afghánského území Tálibánem počítalo. Nečekalo však, že se vše odehraje tak rychle.