Paříž - Půl milionu francouzských Židů už se v rodné zemi necítí bezpečně.
Páteční přepadení košer lahůdkářství v Paříži, při němž byli zavražděni čtyři židovští rukojmí, znovu poukázalo na problém moderního antisemitismu ve Francii, potažmo v celé Evropě.
"Neznám jediného Žida, který buď neodcestoval, nebo se na vycestování nepřipravoval. Jde o největší vlnu židovské emigrace od druhé světové války," napsal na Twitteru šéfredaktor prestižního listu Jewish Chronicle Stephen Pollard.
"Nejméně překvapivé je na celé věci to, že se stali terčem útoku Židé, protože pokud jde o antisemitismus, je Francie první na světě," dodal později Pollard v komentáři pro deník The Daily Telegraph.
A statistiky mu dávají za pravdu.
Z údajů Evropského židovského kongresu (EJC) a Univerzity v Tel Avivu vyplývá, že byli Židé loni ve Francii vystaveni většímu počtu násilných útoků než v jakékoliv jiné zemi světa.
Vyjádřeno v číslech: podle statistik, na něž odkazuje deník The Independent, uvažovalo kvůli strachu o vlastní bezpečnost o vystěhování alespoň jednou v životě 74 procent členů francouzské židovské komunity.
Páteční přepadení pařížského košer obchodu islamisty, jež souviselo se středečním masakrem v redakci časopisu Charlie Hebdo, vyvolalo ve francouzské židovské komunitě takové obavy, že byla v době šábesu vůbec poprvé od druhé světové války uzavřena Velká pařížská synagoga.
"Kdo se v posledních dnech stal terčem útoku? Karikaturisté, novináři a Židé. Znovu a znovu jsou Židé vystavováni útokům jen proto, že jsou Židé. Lidé se bojí, žijí ve strachu, že to možná nikdy neskončí," řekl listu The Independent třiačtyřicetiletý Itzak, který se zúčastnil bohoslužby v jedné z mála pařížských synagog, která o víkendu zůstala otevřená.
Odstěhujte se do Izraele, radí Netanjahu
O tom, jak je situace vážná, svědčí i to, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval francouzské Židy, aby využili práva návratu a emigrovali do Izraele.
"Každý Žid, který se bude chtít vystěhovat do Izraele, tu bude přijat s otevřenou náručí," řekl ministerský předseda židovského státu podle agentury DPA před odletem do Paříže, kde se spolu s politickými špičkami zúčastnil pochodu proti terorismu.
"Radikální islám je hrozbou pro celý svět," zdůraznil Netanjahu. "Jestliže svět nepřijde k rozumu, terorismus bude dál útočit," napsal Netanjahu později na svém twitterovém účtu.
Francouzský premiér Manuel Valls naproti tomu v sobotu večer na jednom ze vzpomínkových shromáždění zdůraznil, že "Francie bez francouzských Židů by už nebyla Francií".
Páteční útok na košer lahůdkářství na přetrvávající antisemitismus v Evropě znovu upozornil, emigrace je ale dlouhodobý problém. Už v červenci minulého roku řekl bývalý izraelský vicepremiér Natan Sharansky serveru The Huffington Post, že se "vývoj situace na starém kontinentu ubírá takovým směrem, že Židé v čím dál tím větší míře cítí, že už v Evropě nemají budoucnost," prohlásil.
O strachu v komunitě hovoří také vrcholní představitelé francouzské židovské obce. "Židovská komunita, která byla už tak zděšená, má další vážné důvody k obavám. Situace je čím dál vážnější a já tomu rozumím tak, že má džihád se Západem určité cíle - konkrétně novináře, svobodu slova a Židy," řekl listu Le Monde šéf francouzské Národní židovské asociace Roger Cukierman.
Vrchní rabín ve Francii zase konstatoval, že "poslední události ukázaly, že jsou hrozby, které visí nad židovským obyvatelstvem, více než reálné".
Francouzský prezident Francois Hollande ve svém projevu k národu přislíbil, že bezpečnostní složky židovským obyvatelům ve Francii bezpečnost zajistí.
A ministerstvo vnitra mobilizovalo 5000 policistů na ochranu všech židovských škol v zemi. Do 48 hodin je posílí i vojáci, oznámil šéf resortu Bernard Cazeneuve.