Terčem útoků se staly redakce novin v Německu i Belgii

ČTK ČTK
11. 1. 2015 18:47
Belgickému Le Soir hrozil anonymní volající pumovým útokem kvůli zpravodajství o terorismu ve Francii, na německou redakci Hamburger Morgenpost dva pachatelé v noci podnikli žhářský útok.
Nedělní demonstrace v Bruselu se zúčastnilo 10 tisíc lidí.
Nedělní demonstrace v Bruselu se zúčastnilo 10 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Hamburk/Brusel - Redakce severoněmeckého listu Hamburger Morgenpost, který přetiskl karikatury proroka Mohameda z francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, se v neděli ráno stala terčem žhářského útoku. Ten si podle policie nevyžádal žádné zraněné. Odpoledne pak byla v Bruselu evakuována redakce největšího francouzsky psaného deníku Le Soir kvůli anonymnímu telefonátu s hrozbou pumového atentátu.

Výhrůžka atentátem přišla v době, kdy v ulicích Bruselu pochodovalo více než 10 000 účastníků "občanského pochodu proti nenávisti a za svobodu vyjadřování" v reakci na krvavé útoky islámských radikálů v Paříži.

K hamburskému žhářskému útoku policejní mluvčí podle agentury AFP upřesnil, že jeho pachatelé nejprve vhodili kameny a pak zápalné zařízení. Požár, který vzápětí vypukl, "poškodil dvě místnosti, ale oheň se podařilo rychle uhasit", dodal.

Islámský stát plánuje další útoky

Policisté v souvislosti s útokem zatkli dvě osoby, další podrobnosti však mluvčí neupřesnil. Vyšetřování pokračuje.

Hamburský deník přetiskl na titulní stránce tři karikatury pocházející z Charlie Hebdo po středečním útoku na redakci francouzského časopisu.

Islamisté Chérif a Said Kouachiovi zabili při útoku na pařížské sídlo časopisu 12 lidí. Další terorista Amedy Coulibaly pak v oblasti Paříže ve čtvrtek připravil o život mladou policistku a v pátek usmrtil čtyři lidi v židovském lahůdkářství, kde také držel několik hodin 15 osob jako rukojmí. Policisté v pátek všechny tři teroristy zastřelili.

Podle nedělního vydání německého deníku Bild z rozhovorů vůdců extremistické organizace Islámský stát odposlechnutých americkou rozvědkou vyplývá, že teroristické útoky spáchané v tomto týdnu ve Francii by mohly být začátkem vlny atentátů, které zachvátí evropský kontinent. Žádný konkrétní plán ale zatím není znám.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy