Londýn - Velká Británie je fascinována panovníkem, a není to královna Alžběta II. nebo někdo ze současné královské rodiny.
Předmětem zájmu je už přes 500 let mrtvý Richard III. V pondělí archeologové z Leicesterské univerzity oficiálně oznámili, že testy DNA potvrdily pravost ostatků anglického krále.
Kostru nalezli u parkoviště v Leicesteru. Staletí byl hrob ztracený, protože kostel, ve kterém se nacházel, byl zbořen a postupem času se zapomnělo na to, kde stál.
Ani ne čtyřiadvacet hodin po oznámení o identitě ostatků už vědci zveřejnili i pravděpodobnou podobu krále, který je známý hlavně díky Williamu Shakespearovi a jeho stejnojmenné divadelní hře.
Rekonstrukce tváře, provedené podle tvaru lebky, vytvořila Caroline Wilkinsonová, specialistka z univerzity ve skotském Dundee. Nejdříve zhotovila jakousi 3D digitální bustu a následně ji vyrobila z plastu. Předlohou k očím a vlasům byly dochované portréty krále.
Stojí za připomenutí, že veškeré portréty ale malíři namalovali až po Richardově smrti.
"Všechny dochované obrazy Richarda III. jsou si velmi podobné, pokud jde o zachycení tváře. Vždy se proto mělo za to, že vycházejí z jednoho nebo více portrétů pořízených za jeho života," uvedl historik a autor knihy o Richardu III. John Ashdown-Hill.
Král Richard III. sice vládl Anglii jen dva roky a šestnáct dní, ale do historie se přesto stihl zapsat dost výrazně.
Byl posledním panovníkem dynastie Plantagenetů (ta vládla od 12. století) a také posledním anglickým vladařem, který padl v bitvě. Bylo to 22. srpna 1485.