Tak chutná medaile. Aneb: Nejlepší olympijští okusovači

Ital Pietro Piller Cottrer bral ve stejném závodě (15 km volně) stříbro. Pro pětatřicetiletého Cottrera jde o čtvrtou olympijskou medaili. První tři - včetně zlata ze štafety - si vybojoval před čtyřmi lety v Turíně.
Švýcarský lyžař Didier Défago vyhrál ve Vancouveru sjezd. Défago nepatřil před závodem mezi adepty na zlato, ale zejména skvělou jízdou v závěru trati loňského vítěze Světového poháru a mistra světa z Aare 2007 Svindala porazil o sedm setin
Aksel Lund Svindal okusuje stříbro. Vítězný Švýcar Didier Défago porazil tohoto Nora při olympijském sjezdu o sedm setin...
Akrobatický lyžař Alexandre Bilodeau se svým olympijským vítězstvím v jízdě v boulích postaral o vlnu nadšení, která zachvátila celou Kanadu. Pro zemi javorového listu totiž šlo o první triumf na domácích hrách v historii; v Montrealu 1976 i v Calgary 1988 vyšli Kanaďané naprázdno.
Zahraničí Zahraničí
18. 2. 2010 12:00

Vancouver - Viděli to nejprve na světelných tabulích, pak to slyšeli od pořadatelů, z tlampačů, z médií. Olympijští vítězové, zlatí, stříbrní a bronzoví, však jako by nevyhráli, dokud... si nekousnou.

Kdo a kdy s okusováním kovů ve sportu začal, nelze vystopovat. Jisté je, že zvyk ověřovat takto pravost kovu je starý jak lidstvo, eh zlato, samo.

Ovšem, není to doporučovaný způsob, jak otestovat kvalitu. Zlato se řadí k měkkým kovům a silný stisk zuby je může poznamenat.

Pro OH ve Vancouveru pořadatelé nachystali celkem 1014 medailí. Unikátní je, že žádné dvě nejsou stejné.

Medaile jsou totiž částí většího celku představujícího kosatku a havrana, který je dílem původních kanadských obyvatel. Každá medaile nepravidelného tvaru tak má na sobě jiný vzorek.

A jsou těžké, vlastně dosud nejtěžší v olympijské historii. Cenné kovy váží mezi 500 a 576 gramy.