Čínská vláda ustoupila protestům. Lidé zjistili, že v ulicích mohou dosáhnout změn

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
7. 12. 2022 13:16
Po protestech, které zasáhly velká města napříč Čínou, tamní vláda nezvykle ustoupila požadavkům lidí a rozvolnila proticovidová opatření. "Mám pocit, že se tvrdá práce všech začíná vyplácet," uvedl jeden z demonstrantů v Pekingu. Situace ale stále není vyřešená a následující týdny ukážou, jakým směrem se bude asijská velmoc ubírat, upozorňují analytici.
Číňané protestují kvůli přísným koronavirovým opatřením.
Číňané protestují kvůli přísným koronavirovým opatřením. | Foto: Reuters

Čínská vláda dlouhodobě prosazovala politiku nulové tolerance vůči koronaviru. To znamená, že zavírala do karantén i velké čtvrti jen kvůli jednotkám nákaz. Ovlivňovalo to ekonomiku země i náladu ve společnosti. V současnosti ale opatření uvolňuje, pro cestování po Číně a přístup na některá veřejná místa už například nebude nutné prokazovat se negativním testem.

"Současné změny v covidových opatřeních s protesty určitě souvisí," potvrzuje pro deník Aktuálně.cz sinolog z Karlovy univerzity Jiří Hudeček. Čínská vláda podle něj věděla, že bude muset přísné lockdowny časem uvolnit, a tak nechtěla proti protestujícím příliš násilně vystupovat.

"Pro elity teď nemělo smysl investovat do policejních zásahů a jasného vymezování politiky, když by to za měsíc stejně změnili," dodává. Od víkendu začaly postupně rozvolňovat některá města nebo provincie napříč zemí. Ve středu ráno Národní zdravotní komise oznámila, že lidé s mírným průběhem nemoci už nemusí do karanténních zařízení a mohou se izolovat doma.

Protesty patřily k největším v zemi od roku 1989. "Je to úplně nová dynamika. Teprve uvidíme, jestli očekávání lidí budou skutečně naplněna, nebo zda budou protestovat dál," říká Hudeček s tím, že konkrétní kroky jsou na mnoha místech stále nejasné.

Ještě na konci října čínský prezident Si Ťin-pching na sjezdu komunistické strany upevnil svou pozici a více centralizoval moc. Právě on prosazoval tvrdý a nekompromisní postoj vůči pandemii koronaviru, připomíná americká stanice CNN.

Jeho představou o absolutním vůdci ale silně otřásly protesty dělníků, kteří opakovaně utíkali ze zavřených továren, stávkující studenti i rezidenti bohatých metropolí v ulicích. V několika městech se protesty rozšířily a kromě konce lockdownů lidé například v Šanghaji požadovali i změnu vedení nebo odstoupení prezidenta.

Fotbalové mistrovství ukázalo realitu

"Dá se říct, že protesty otevřely Pandořinu skříňku," tvrdí Hudeček. Od doby, kdy se v roce 2012 dostal k moci Si Ťin-pching, v zemi silně posílila cenzura a i mírné projevy nesouhlasu nebo debaty o směřování Číny v podstatě vymizely. To vše se v lidech nashromáždilo a v posledních týdnech vyplulo na povrch. Opatření proti koronaviru byla poslední kapkou.

"Jednak Číňané díky mistrovství světa ve fotbale viděli, že zbytek světa už pandemii překonal a chová se jako dřív, a jednak se začínaly hromadit tragédie obyčejných lidí," popisuje Hudeček. Jiskrou protestů bylo uhoření desítky lidí, kteří byli drženi v karanténě v hlavním městě ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. K podobným neštěstím ale docházelo i dříve, protože karanténa v Číně často znamená, že lidé nesmějí opouštět své byty a dveře do domu jsou zamčené.

"Měli pocit, že obětí další nehody se může stát kdokoliv," dodává sinolog.

Státní média se o protestech v zemi nijak nezmiňovala. Místo toho o současném uvolnění mluví jako o reakci na poslední vědecký vývoj. "Když s nimi mluvíte o demokracii, začnou mluvit o vědě," okomentoval to jeden z pekingských rezidentů na sociální síti Weibo, která je populární mezi Číňany. Příspěvek byl hojně šířen, než ho cenzoři odstranili.

Lockdowny úplně nezmizí

Jednotlivé místní vlády nyní tvrdí, že nové varianty koronaviru už způsobují mírnější onemocnění a část pacientů má asymptomatický průběh. Což je informace, která se objevovala v západních zemích mnohem dříve. Celkově se zdá, že uvolňování probíhá velmi decentralizovaně.

Celostátní rozvolňování přišlo až tuto středu, kdy promluvili zástupci Národní zdravotní komise. Ti také řekli, že lockdowny by měly být víc lokální a do budoucna je zcela nevyloučili.

"Čína ještě není připravena na to se rychle a plně otevřít," uvedli ekonomové americké banky Morgan Stanley ve své pondělní zprávě. Podle nich budou protikoronavirová opatření v nějaké podobě pokračovat. "Omezení by se mohla ještě dynamicky zpřísnit ve městech nižší úrovně, pokud by došlo k prudkému nárůstu hospitalizací."

Hudeček upozorňuje, že ani Si se k situaci zatím oficiálně nevyjádřil. "I na úrovni lokálních elit je důvěra v nejvyšší vedení otřesena. Tito lidé jsou také frustrovaní, protože si nejsou jisti, co mají nyní dělat a jak rychle nebo jak moc uvolňovat."

Nedořešené spory

A stejně tak protesty mohou pokračovat i přes uvolnění pravidel. Ve vazbách dál zůstávají někteří studenti, zadržení během demonstrací, a není dořešena celá řada drobnějších problémů, které s přísnými opatřeními úzce souvisí.

"Nebudou žádné kompenzace, žádné omluvy, žádné zjišťování pravdy, prostě půjdeme dál. Jak děsivá je tahle rozmarná moc a kdy vám opět převrátí život? Neoslavuji je, jen s vděčností vzpomínám na statečné přátele," napsal na síti Weibo jeden z obyvatel Pekingu v narážce na protestující. "Svoboda nepadá z nebe," dodal.

"Lidé si uvědomili, že protesty mohou dosáhnout lokálních změn, když vytrvají," myslí si Hudeček. "Zjistili, že má smysl snažit se něco změnit."

Video: V Číně otevírají gigantické izolační tábory. Největší z nich pojme až 250 tisíc lidí (30. 11. 2022) 

Gigantické izolační tábory ve městě Kanton na jihu Číny. | Video: Reuters, Twitter/Evan Kirstel, Twitter/Steve Hanke
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy