Podle informací, které zveřejnilo včerejší vydání deníku New York Times, zde mělo probíhat nejtvrdší vyšetřování iráckých vězňů.
Takzvaná "černá místnost" byla součástí zadržovacího tábora Nama, sídla amerických tajných služeb. Pro řadu Iráčanů se Nama stala vstupní branou do neblaze proslulé věznice v Abú Ghrajbu.
Cesta do Abú Ghrajbu - "černá místnost"
Tábor Nama, jenž kdysi sloužil jako vojenská základna irácké armády, se nachází v blízkosti bagdádského mezinárodního letiště. Výslechy iráckých vězňů zde byly zahájeny začátkem roku 2004 a pokračovaly i po zveřejnění fotografií z Abú Ghrajbu v dubnu téhož roku.
Zpráva o tzv. "černé místnosti" je založena na výpovědích desítky civilních i vojenských představitelů, pracujících pro speciální jednotky v Iráku.
K výpovědi byly vyzvány představiteli samotného ministerstva obrany, kteří chtěli zabránit dalším spekulacím ohledně amerického mučení vězňů.
Základna bez pravidel
"Skutečnost je taková, že zde neexistovala žádná pravidla," prohlásil nejmenovaný člen Pentagonu.
Nad vojenskou základnou Nama měla po většinu roku 2004 vlát vlajka s heslem "Žádná krev, žádná chyba", která signalizovala, že pokud nepoteče krev, chyba se nestala a trest nemůže přijít.
Zástupci Červeného kříže neměli vstup do tábora povolen.
Ochránci lidských práv upozorňují na to, že kromě Iráku mělo k mučení docházet také v Afghánistánu, na Kubě a v tajných věznicích CIA po celém světě, Evropu nevyjímaje.