Washington/Damašek/Bejrút - Příliv téměř milionu syrských uprchlíků do Libanonu vážně ohrožuje stabilitu této již tak křehké země.
Jestliže mu mezinárodní společenství nepomůže, hrozí Libanonu zhroucení, varuje Ninette Kelleyová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), která má situaci v tomto státě na starosti.
Před syrskou krizí žilo v Libanonu kolem čtyř milionů obyvatel, s utečenci se tak jejich počet zvýšil o celou čtvrtinu.
Uprchlíků jako nikde na světě
"Na světě neexistuje jediná země, která toho na bedrech - v poměru ke své rozloze - nese tolik jako Libanon. Jestliže země nezíská podporu zvenku, hrozí, že se zhroutí a konflikt v Sýrii se naplno rozšíří i do Libanonu," dodala Kelleyová.
Syřané potřebují mít kde bydlet, jídlo, zdravotní péči, vzdělání, na což potřebuje libanonská vláda velké množství finančních prostředků ze zahraničí. OSN proto podle Kelleyové usiluje o to, aby se od dárcovských zemí tyto peníze podařilo získat.
Válka v Sýrii vstoupila již do svého čtvrtého roku a ze země neustále utíkají další tisíce uprchlíků. Podle posledních údajů UNHCR jich je nyní v okolních státech 2,6 milionu. Největší počet uprchlíků na světě dosud pocházel z Afghánistánu, podle OSN ale brzy Afghánce nahradí právě Syřané.
Také libanonský ministr zahraničí nedávno prohlásil, že krize "ohrožuje existenci Libanonu". V zemi získala před pár dny důvěru nová vláda, která se bude snažit řešit právě situaci uprchlíků a vliv syrské války na ekonomiku a chod země.
Roste napětí mezi sunnity a alávity
Konflikt má velký vliv i na bezpečnost. Střety mezi příslušníky dvou větví islámu, kteří různě podporují znesvářené strany v Sýrii, se v posledních měsících vyostřily.
V zemi proti sobě stojí hlavně alávité, kteří jsou příslušníky odnože šíitského islámu, k níž patří i syrská vládnoucí elita v čele s prezidentem Bašárem Asadem, a sunnité. Ti zase vesměs podporují syrské povstalce.