Syrští radikálové při dobytí vesnice zabili 19 civilistů včetně žen a dětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2016 22:55
Syrské organizace pro lidská práva informovala, že povstalci při čtvrtečním dobytí Zára na západě Sýrie zabili nejméně 19 civilistů včetně žen a děti. Vesnice se nachází poblíž dálnice mezi městy Homs a Hamá. Na jejím dobytí se podíleli útočníci z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu i radikální islamistické skupiny Ahrár aš-Šám. "Na civilisty jsme nemířili. Naopak jsme se snažili civilisty ušetřit a s vězni zacházet humánně," reagoval na zprávu mluvčí Ahrár aš-Šám.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek - Povstalci při čtvrtečním dobytí vesnice Zára na západě Sýrie zabili nejméně 19 civilistů. Informovali o tom aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Rebelové ale popírají, že by mířili na civilisty. Alávitskou vesnici Zára dosud ovládaly syrské provládní jednotky. K sektě alávitů patří i prezident Bašár Asad.

Obyvatelé Záry, se kterými hovořila syrská státní média, uvedli, že povstalci zabili ženy i děti. Podle SOHR se desítky osob stále pohřešují a nejspíš byly z vesnice uneseny.

Vesnice se nachází poblíž dálnice mezi městy Homs a Hamá. Na jejím dobytí se podíleli útočníci z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu i radikální islamistické skupiny Ahrár aš-Šám.

Snažili jsme se civilisty ušetřit

"Na civilisty jsme nemířili. Naopak jsme se snažili civilisty ušetřit a s vězni zacházet humánně," reagoval na zprávu mluvčí Ahrár aš-Šám.

Jak uvedli aktivisté ze SOHR, mezi oběťmi bylo šest žen. Šlo o členy rodin bojovníků loajálních prezidentu Bašáru Asadovi. Rebelové je zabili, když pročesávali dům od domu celou vesnici.

Na sociálních sítích se objevily i fotografie povstaleckých bojovníků vedle těl dvou mrtvých žen. Povstalecké skupiny se ale brání, že tyto ženy byly ozbrojené a začaly na bojovníky střílet.

Při náletech, které má podle aktivistů SOHR na svědomí nejspíš syrské letectvo, dnes v provincii Idlib zahynulo nejméně 12 lidí. Letecké údery jsou součástí intenzivnější kampaně, kterou Damašek zahájil v reakci na dobytí vesnice Zára.

Místní záchranáři uvádějí ještě vyšší počet obětí. Podle jednoho z nich bylo z trosek vytaženo nejméně 15 těl, mezi nimi i tři děti. Dalších 38 osob utrpělo zranění.

Pro Sýrii bylo vyjednáno koncem února celkové příměří, ale v dubnu začaly těžké boje v Halabu, které klid zbraní ohrozily. Kvůli nim zkolabovaly mírové rozhovory, jež OSN vedla s vládní a opoziční delegací v Ženevě. Pro svolání dalšího kola je zásadní, do jaké míry se podaří udržet v zemi klid.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy