reklama
 
 

Syrští radikálové při dobytí vesnice zabili 19 civilistů včetně žen a dětí

Aktualizováno 13. 5. 2016 22:55
Syrské organizace pro lidská práva informovala, že povstalci při čtvrtečním dobytí Zára na západě Sýrie zabili nejméně 19 civilistů včetně žen a děti. Vesnice se nachází poblíž dálnice mezi městy Homs a Hamá. Na jejím dobytí se podíleli útočníci z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu i radikální islamistické skupiny Ahrár aš-Šám. "Na civilisty jsme nemířili. Naopak jsme se snažili civilisty ušetřit a s vězni zacházet humánně," reagoval na zprávu mluvčí Ahrár aš-Šám.

Damašek - Povstalci při čtvrtečním dobytí vesnice Zára na západě Sýrie zabili nejméně 19 civilistů. Informovali o tom aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Rebelové ale popírají, že by mířili na civilisty. Alávitskou vesnici Zára dosud ovládaly syrské provládní jednotky. K sektě alávitů patří i prezident Bašár Asad.

Obyvatelé Záry, se kterými hovořila syrská státní média, uvedli, že povstalci zabili ženy i děti. Podle SOHR se desítky osob stále pohřešují a nejspíš byly z vesnice uneseny.

Vesnice se nachází poblíž dálnice mezi městy Homs a Hamá. Na jejím dobytí se podíleli útočníci z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu i radikální islamistické skupiny Ahrár aš-Šám.

Snažili jsme se civilisty ušetřit

"Na civilisty jsme nemířili. Naopak jsme se snažili civilisty ušetřit a s vězni zacházet humánně," reagoval na zprávu mluvčí Ahrár aš-Šám.

Jak uvedli aktivisté ze SOHR, mezi oběťmi bylo šest žen. Šlo o členy rodin bojovníků loajálních prezidentu Bašáru Asadovi. Rebelové je zabili, když pročesávali dům od domu celou vesnici.

Na sociálních sítích se objevily i fotografie povstaleckých bojovníků vedle těl dvou mrtvých žen. Povstalecké skupiny se ale brání, že tyto ženy byly ozbrojené a začaly na bojovníky střílet.

Při náletech, které má podle aktivistů SOHR na svědomí nejspíš syrské letectvo, dnes v provincii Idlib zahynulo nejméně 12 lidí. Letecké údery jsou součástí intenzivnější kampaně, kterou Damašek zahájil v reakci na dobytí vesnice Zára.

Místní záchranáři uvádějí ještě vyšší počet obětí. Podle jednoho z nich bylo z trosek vytaženo nejméně 15 těl, mezi nimi i tři děti. Dalších 38 osob utrpělo zranění.

Pro Sýrii bylo vyjednáno koncem února celkové příměří, ale v dubnu začaly těžké boje v Halabu, které klid zbraní ohrozily. Kvůli nim zkolabovaly mírové rozhovory, jež OSN vedla s vládní a opoziční delegací v Ženevě. Pro svolání dalšího kola je zásadní, do jaké míry se podaří udržet v zemi klid.

autor: ČTK | 13. 5. 2016 20:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama