Do syrské Daráji míří humanitární pomoc. První po třech a půl letech obléhání

ČTK ČTK
12. 5. 2016 9:59
Do syrské Daráji u Damašku ve čtvrtek dorazí první humanitární pomoc od roku 2012, odkdy jsou 4000 lidí v obležení vládních jednotek. Informoval o tom mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Pawel Krzysiek. Situaci v Daráji koncem dubna OSN vyhodnotila jako "krajně děsivou", protože lidem došly potraviny a léky. Světový program pro výživu v březnu oznámil, že lidé jsou v Daráji nuceni jíst trávu. OSN v březnu odhadovala, že se pomoc zatím dostala jenom k 30 procentům Syřanů žijících v oblastech obléhaných jak vládními jednotkami, tak povstaleckými oddíly. Důvodem bylo to, že vláda nedala povolení pro vjezd konvojů.
Darája není jediné místo, kde Syřané v obležení trpí. Snímek z Madáji.
Darája není jediné místo, kde Syřané v obležení trpí. Snímek z Madáji. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy