Islámský stát krouží kolem Palmýry. Armáda se snaží udržet silnici, Rusko vyčkává

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 5. 2016 10:16
Tvrdé boje mezi syrskou armádou a Islámským státem se odehrávají na silnici spojující Palmýru s Homsem. Zejména u armádní základny známé jako T4. Zprávy o tom, že se islamisté zmocnili dvaceti tanků, několika houfnic a dalších zbraní a munice, zatím nejsou potvrzené. Vládní letadla bombardují pozice džihádistů u velkého naleziště zemního plynu al-Šáar.
Ilustrační foto ze Sýrie.
Ilustrační foto ze Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek – Vyhnání Islámského státu z Palmýry a záchranu tamních památek Rusové oslavili minulý týden slavnostním koncertem vážné hudby v římském amfiteátru.

Syrští vojáci za pomoci ruského letectva džihádisty vytlačili 27. března, ale Islámský stát se nevzdává. Vrací se a jeho bojovníci kolem Palmýry krouží znovu.

"Nyní stojí kolem Palmýry ze tří směrů. Volná je cesta jen na jihozápad. Nejblíže k městu jsou ve vzdálenosti deseti kilometrů," uvádí Rámí Abdalrahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která s pomocí místních informátorů monitoruje situaci na syrských bojištích.

Tvrdé boje mezi syrskou armádou a Islámským státem se odehrávají na silnici spojující Palmýru s Homsem.

Zejména u armádní základny známé jako T4. Zprávy o tom, že se islamisté zmocnili dvaceti tanků, několika houfnic a dalších zbraní a munice, zatím nejsou potvrzené. Vládní letadla bombardují pozice džihádistů u velkého naleziště zemního plynu al-Šáar, které se IS podařilo znovu obsadit minulý týden.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Informace o tom, zda se Islámskému státu povedlo přetnout silnici Homs – Palmýra, se různí. Syrská státní tisková agentura SANA to popírá. Podle Syrské organizace pro lidská práva džihádisté sestřelili armádní helikoptéru.

"Válka tady neskončila. Islámský stát je stále schopen režimní síly ohrožovat," cituje server Syria Direct Abdalláha Abdalkaríma z vesnice, která leží blízko plynových nalezišť.

Al-Šáar leží padesát kilometrů severozápadně od Palmýry.

Historické město bylo islamisty zničeno méně, než se historici a experti obávali. Ruští a syrští specialisté však museli památky zbavit mnoha náloží, které tam IS umístil.

Návrat Islámského státu k branám Palmýry by byl nepříjemnou zprávou i pro Vladimira Putina. Operace v Palmýře byla ruskou odpovědí na kritiky ze Západu, kteří ho obviňovali, že útočí na jiné povstalecké skupiny a jen v malé míře na IS.

Ačkoliv Moskva část svých letadel ze Sýrie stáhla, stále má na základně Hmejmím u syrského pobřeží Středozemního moře dostatek strojů na podporu syrských vládních jednotek a jejich spojenců. Je nepravděpodobné, že by Rusové opětovné dobytí Palmýry džihádisty dovolili.

Islámský stát ale dokazuje, že i přes menší příjmy z prodeje ropy a horší přísun zbraní i zahraničních bojovníků v posledních měsících je stále schopen ofenzív a dobývání nových území.

Město má strategický význam, protože je silniční křižovatkou mezi jihovýchodem Sýrie a centrálními oblastmi země.

Ve středu přišel o život v pořadí už devátý ruský voják v Sýrii. Konvoj, ve kterém cestoval, zasáhla raketa. Muž byl členem Ruského centra pro usmíření, které v Sýrii dojednává příměří a monitoruje jeho dodržování.

Další tři ruští vojáci jsou v Sýrii nezvěstní.

Ještě před pár lety se pyšnila titulem syrského Azurového pobřeží. Pak ale přišla válka, která změnila nejen Latákíji, ale celou Sýrii. | Video: Jiří Just
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy