Co Syřan, to muzikant? Rodák z Aleppa založil v Německu orchestr z uprchlíků

Zahraničí Zahraničí
21. 11. 2016 20:35
Bývalý člen Syrského národního orchestru arabské hudby uprchl před válkou před třemi lety a usídlil se v Německu. Aby mohl pokračovat ve své kariéře, sestavil vlastní orchestr složený výhradně ze syrských uprchlíků. Jeho cílem je ukázat světu, že Syřané jsou na Blízkém východě oprávněně považováni za skvělé muzikanty. "Měl jsem docela štěstí, že jsem se narodil v Aleppu," říká s tím, že ve městě je muzikantem skoro každý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín – Raíd Džazbeh požádal o azyl v Německu během turné, na kterém byl se svým tehdejším orchestrem z Damašku. Byl rok 2013 a v Sýrii už třetím rokem zuřila válka. "Moji přátelé mi říkali 'Musíš tady začít nový život. Ve válce nic nezmůžeš'," zavzpomínal pro televizi CNN.

Následovat jejich rady se mu podle všeho vyplatilo. V Berlíně založil nový orchestr složený výhradně ze syrských hudebníků, z nichž mnozí uprchli před válkou stejně jako on.

Jeho dnes již úspěšné hudební těleso však není ve světě tak úplně ojedinělé. Orchestr složený ze syrských uprchlíků existuje například také v New Yorku. V Londýně se letos v létě konal koncert slavného Syrského národního orchestru arabské hudby z Damašku, jehož členové se během války rozprchli takřka do celého světa.

Podle Raída jsou Syřané na poli klasické hudby uznávaní. "Aleppo je známé jako hlavní město hudby Blízkého východu," vysvětluje. On sám z Aleppa pochází a na nějaký hudební nástroj hrají všichni členové jeho rodiny.

"Měl jsem docela štěstí, že jsem se narodil v Aleppu," zazní z jeho úst věta, která se tak často neslýchá. "Je to velmi hudební město. Každý tam má alespoň jednoho muzikanta v rodině – ať už jde o hráče na al úd (arabský drnkací nástroj – pozn. redakce), nebo zpěváka," vysvětlil vzápětí.

Sestavit hudební těleso v Berlíně přesto nebylo zcela jednoduché. Sehnat všechny hráče mu trvalo devět měsíců. Nyní kolem sebe má 65 nadaných Syřanů z několika evropských zemí. Svůj první koncert odehráli s podporou německých muzikantů v roce 2015.

Sídlem orchestru jsou Brémy, kde Raíd žije. "Miluji to tady. Všichni jsou tu velmi vstřícní a není tu žádná Pegida."

Spolu s ostatními muzikanty má Raíd velké plány. Přeje si, aby se jeho orchestr stal oficiálním evropským hudebním tělesem, které nebude těžit jen ze svého původu. "Většina médií každý den informuje o válce a bojích v Sýrii. My musíme dělat něco jiného, ukázat tu krásnou stránku Sýrie," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy