Co Syřan, to muzikant? Rodák z Aleppa založil v Německu orchestr z uprchlíků

Zahraničí Zahraničí
21. 11. 2016 20:35
Bývalý člen Syrského národního orchestru arabské hudby uprchl před válkou před třemi lety a usídlil se v Německu. Aby mohl pokračovat ve své kariéře, sestavil vlastní orchestr složený výhradně ze syrských uprchlíků. Jeho cílem je ukázat světu, že Syřané jsou na Blízkém východě oprávněně považováni za skvělé muzikanty. "Měl jsem docela štěstí, že jsem se narodil v Aleppu," říká s tím, že ve městě je muzikantem skoro každý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín – Raíd Džazbeh požádal o azyl v Německu během turné, na kterém byl se svým tehdejším orchestrem z Damašku. Byl rok 2013 a v Sýrii už třetím rokem zuřila válka. "Moji přátelé mi říkali 'Musíš tady začít nový život. Ve válce nic nezmůžeš'," zavzpomínal pro televizi CNN.

Následovat jejich rady se mu podle všeho vyplatilo. V Berlíně založil nový orchestr složený výhradně ze syrských hudebníků, z nichž mnozí uprchli před válkou stejně jako on.

Jeho dnes již úspěšné hudební těleso však není ve světě tak úplně ojedinělé. Orchestr složený ze syrských uprchlíků existuje například také v New Yorku. V Londýně se letos v létě konal koncert slavného Syrského národního orchestru arabské hudby z Damašku, jehož členové se během války rozprchli takřka do celého světa.

Podle Raída jsou Syřané na poli klasické hudby uznávaní. "Aleppo je známé jako hlavní město hudby Blízkého východu," vysvětluje. On sám z Aleppa pochází a na nějaký hudební nástroj hrají všichni členové jeho rodiny.

"Měl jsem docela štěstí, že jsem se narodil v Aleppu," zazní z jeho úst věta, která se tak často neslýchá. "Je to velmi hudební město. Každý tam má alespoň jednoho muzikanta v rodině – ať už jde o hráče na al úd (arabský drnkací nástroj – pozn. redakce), nebo zpěváka," vysvětlil vzápětí.

Sestavit hudební těleso v Berlíně přesto nebylo zcela jednoduché. Sehnat všechny hráče mu trvalo devět měsíců. Nyní kolem sebe má 65 nadaných Syřanů z několika evropských zemí. Svůj první koncert odehráli s podporou německých muzikantů v roce 2015.

Sídlem orchestru jsou Brémy, kde Raíd žije. "Miluji to tady. Všichni jsou tu velmi vstřícní a není tu žádná Pegida."

Spolu s ostatními muzikanty má Raíd velké plány. Přeje si, aby se jeho orchestr stal oficiálním evropským hudebním tělesem, které nebude těžit jen ze svého původu. "Většina médií každý den informuje o válce a bojích v Sýrii. My musíme dělat něco jiného, ukázat tu krásnou stránku Sýrie," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy