Syrská policie zastřelila nejméně 14 demonstrantů

ČTK ČTK
24. 6. 2011 22:15
Protestující vyšli z mešity po tradiční páteční modlitbě
Demonstrace Syřanů před velvyslanectvím v Ammánu.
Demonstrace Syřanů před velvyslanectvím v Ammánu. | Foto: Reuters

Damašek - Nejméně 14 lidí v pátek přišlo o život v Sýrii při střelbě policistů na demonstranty v hlavním městě Damašku a na dalších místech. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na obhájce lidských práv, podle nichž byl také vyhlášen výjimečný stav.

Pět demonstrantů bylo zabito a šest zraněno v Kasúe na předměstí Damašku. Protestující vyšli z mešity po tradiční páteční modlitbě a bezpečnostní síly na ně zaútočily s cílem rozehnat je už po několika minutách pochodu.

V metropoli pořádkové jednotky použily pro rozehnání davu demonstrantů nejprve slzný plyn. Pak ale ze střech spustili odstřelovači palbu, kterou pět lidí nepřežilo a 25 dalších bylo zraněno. Demonstranti požadovali odchod režimu prezidenta Bašára Asada.

Dalšími mrtvými jsou tři účastníci manifestace ve městě Homs, kde bylo rovněž dvacet lidí zraněno. A zatím poslední obětí se stal demonstrant v lokalitě nedaleko Homsu.

Tisíce lidí demonstrovaly tradičně po celé Sýrii jako každý pátek po odpolední modlitbě.

Bezpečnostní síly také prohledávaly domy a zatkly několik desítek osob, uvedli obhájci lidských práv.

Ozbrojené střety a násilí pokračují v Sýrii už od poloviny března. Účastníci protestů požadují Asadův odchod z čela země, prezident ale proti nim nasazuje i těžkou vojenskou techniku. Násilí si vyžádalo životy už nejméně 1400 Syřanů.

 

Právě se děje

Další zprávy