Syrská armáda zaútočila na povstalce ve městě Halab

ČTK ČTK
28. 7. 2012 18:10
Rusko varovalo před dalším krveprolitím.
Povstalci ovládají rozsáhlé oblasti Sýrie, armáda má ale k dispozici tanky, děla a letectvo. Na snímku zničené město v provincii Aleppo.
Povstalci ovládají rozsáhlé oblasti Sýrie, armáda má ale k dispozici tanky, děla a letectvo. Na snímku zničené město v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské vládní jednotky zahájily útok proti částem velkoměsta Halab, které ovládají rebelové.

Podle agentury AP, která se odvolává na informace syrské opozice, při sobotních bojích v obchodní metropoli na severu země zemřely nejméně dvě desítky lidí. Rusko varovalo před dalším krveprolitím.

Podle syrských opozičníků citovaných televizí Al-Džazíra útočí jednotky věrné prezidentovi Bašáru Asadovi za pomoci tanků a dělostřelectva zejména v jihozápadní části města, ale bojuje se i jinde. Na jedné z hlavních cest ve městě jsou prý roztroušené zničené a vyhořelé tanky. Vládní armáda má k dispozici také leteckou podporu včetně vrtulníků.

"Nasadili všechny typy zbraní, ale našim rebelům se daří útoky režimních jednotek odrážet," řekl agentuře DPA jeden z velitelů opoziční Syrské svobodné armády (FSA) Abú Umar Halabí. Syrská státní televize naopak v reportáži o situaci v Halabu uvedla, že vládní síly způsobily rebelům těžké ztráty.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu po schůzce se svým japonským protějškem Koičirem Gembou v Soči varoval před tím, že zahraniční podpora syrských povstalců povede k dalšímu krveprolití. Je podle něj nutné vytvářet tlak na obě strany konfliktu, aby přestaly bojovat. Není prý možné možné očekávat, že by syrská vláda dobrovolně předala moc v zemi svým odpůrcům.

Francouzský prezident François Hollande v souvislosti s ofenzivou v Halabu vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby začala co nejrychleji jednat.

Jednou ze zemí, která rebely podporuje, je Saúdská Arábie, kde se z iniciativy krále Abdalláha uskutečnila v posledních dnech veřejná sbírka na podporu "bratrů v Sýrii". Podle saúdské tiskové agentury se v ní zatím podařilo vybrat přes 72 milionů dolarů (1,48 miliardy korun).

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) dnes zveřejnila novou celkovou bilanci více než 16 měsíců trvajících bojů. Podle ní už při násilnostech přišlo o život více než 20 000 lidí, včetně skoro 14 000 civilistů. V pátek podle syrských opozičníků v zemi zahynulo dalších 160 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy