Asad přesouvá chemické zbraně, hrozí mu Izrael i USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 7. 2012 12:22
Boje neustávají, Sýrie prožívá nejkrvavější týden od počátku konfliktu
Sýrie prožívá dosud nejkrvavější týden. Na snímku poničená budova v Homsu.
Sýrie prožívá dosud nejkrvavější týden. Na snímku poničená budova v Homsu. | Foto: Reuters

Damašek - Střety mezi syrskou opozicí a vojáky režimu prezidenta Bašára Asada, při nichž od loňského jara zemřelo už 19 tisíc lidí, neustávají.

Naopak. Podle syrské opoziční organizace pro kontrolu dodržování lidských práv (SOHR) v této blízkovýchodní zemi od neděle padlo už 1260 lidí. Je tedy jasné, že Sýrie prožívá zatím nekrvavější týden 16 měsíců trvajícího konfliktu.

V noci na úterý byly nejtužší boje hlášeny z metropole Damašku a města Aleppo na severozápadu země. Syrská armáda města opět ostřelovala a zasypávala raketami.

V Aleppu a Homsu propukly vězeňské vzpoury. Ty se podle BBC podařilo potlačit, devět vězňů ale pokus o útěk nepřežilo.

Aktivisté tvrdí, že vzpoury vyvolaly katastrofální podmínky, v nichž jsou trestanci drženi. Syrská armáda prý navíc chystá v homské káznici hromadné popravy.

Chemické zbraně míří na letiště

V Aleppu, tedy obchodním centru Sýrie, mezitím dál zuří boje. Poté, co se syrské armádě podařilo dobýt zpět před týdnem ztracené čtvrti Damašku, se o to snaží i tam. Podle reportéra BBC by totiž byla ztráta Aleppa pro syrskou armádu těžkou ranou, a tak se jej snaží za každou cenu udržet.

Svobodná syrská armáda (FSA), tedy bojovníci opozice, navíc tvrdí, že Asadovi vojáci přesouvají chemické zbraně na letiště u hranic. Damašek v pondělí vůbec poprvé přiznal, že chemickými a biologickými zbraněmi disponuje, ale ujistil, že je v žádném případě nepoužije na vlastní obyvatelstvo.

"Nekonvenční zbraně nebudou nikdy v průběhu této krize, až už se vyvine jakkoliv, použity vůči civilistům ani syrskému lidu. Tato výzbroj je přísně střežena syrskou armádou a je určena výhradně k obraně před vnějším agresorem," řekl CNN mluvčí syrského ministerstva vnitra Ďžihád Makdisí.

Izrael připraven k intervenci

Samotný fakt, že se Asadův režim k držení chemických a biologických zbraní přiznal, nicméně podle komentátorů svědčí o tom, že se cítí být zahnán do kouta.

Izrael se navíc nechal slyšet, že nedovolí, aby se nekonvenční zbraně dostaly do rukou rebelů nebo libanonského Hizballáhu, který patří k Asadovým spojencům. V případě, že bude něco takového hrozit, je židovský stát připraven syrské zbraně hromadného ničení zneškodnit.

Šéf Bílého domu Barack Obama v pondělí zopakoval varování USA před použitím nekonvenčních zbraní a vzkázal Asadovi, že by se tím dopustil "tragické chyby".

Podle amerického ministerstva zahraniční syrská armáda disponuje bojovým plynem VX, sarinem a yperitem.

 

Právě se děje

Další zprávy