Syrská armáda překvapivě oznámila klid zbraní po celé zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2016 15:26
Syrská armáda oznámila klid zbraní, který má trvat po celé Sýrii 72 hodin. Začal v noci na dnešek a skončí v pátek o půlnoci. Armáda rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Vojska režimu Bašára Asada bojují s různými skupiny povstalců, včetně syrské odnože Al-Káidy a Islámského státu. Pozemní operace armády doprovází ruské letectvo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda dnes vyhlásila zastavení palby po dobu 72 hodin na celém území válkou sužované země. Klid zbraní začal v noci na dnešek a skončí v pátek o půlnoci, upřesnila podle syrských oficiálních médií armáda v prohlášení.

Americký ministr zahraničí John Kerry tuto zprávu přivítal jako naději pro trvalejší dohody o příměří, nicméně agentury s odvoláním na zdroje v terénu informují, že ne všude boje ustaly.

Prohlášení armády podle agentury AFP jasně neupřesňuje, zda zastavení palby zahrnuje bojovníky organizace Islámský stát (IS) a syrské odnože mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Skutečností je, že režim prezidenta Bašára Asada označuje i umírněné protivládní povstalce za teroristy.

Spojené státy a Rusko vyjednaly již v únoru ukončení bojů v Sýrii, které se nevztahovalo na oblasti kontrolované džihádisty. Toto příměří ale zkrachovalo v důsledku opakovaného násilí vládních i opozičních sil.

Zpravodaj agentury AFP a zdroje exilové syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) informovali, že přes vyhlášené příměří se východní čtvrti druhého největší města Sýrie Halabu dopoledne ocitla pod dělostřeleckou palbou.

Také agentura AP píše o pokračujících střetech. Podle mluvčího povstalců Jásira Tájiba žádný klid zbraní dosud nezavládl v oblastech kolem Damašku, které ovládají protivládní síly. Armáda například dál pokračuje v ofenzivě zahájené v úterý ve směru na východní předměstí metropole Ghúta, držené rebely.

"Velmi vítáme prohlášení syrské armády o 72 hodin trvajícím klidu," reagoval na vyhlášení příměří Kerry, který je na návštěvě v gruzínském hlavním městě Tbilisi. "Velmi intenzivně se snažíme vyústit nynější diskuse do delšího... vykonatelného, zodpovědného ukončení nepřátelství, které by mohlo změnit dynamiku v terénu," dodal podle agentury Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy