Syrská armáda překvapivě oznámila klid zbraní po celé zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2016 15:26
Syrská armáda oznámila klid zbraní, který má trvat po celé Sýrii 72 hodin. Začal v noci na dnešek a skončí v pátek o půlnoci. Armáda rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Vojska režimu Bašára Asada bojují s různými skupiny povstalců, včetně syrské odnože Al-Káidy a Islámského státu. Pozemní operace armády doprovází ruské letectvo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda dnes vyhlásila zastavení palby po dobu 72 hodin na celém území válkou sužované země. Klid zbraní začal v noci na dnešek a skončí v pátek o půlnoci, upřesnila podle syrských oficiálních médií armáda v prohlášení.

Americký ministr zahraničí John Kerry tuto zprávu přivítal jako naději pro trvalejší dohody o příměří, nicméně agentury s odvoláním na zdroje v terénu informují, že ne všude boje ustaly.

Prohlášení armády podle agentury AFP jasně neupřesňuje, zda zastavení palby zahrnuje bojovníky organizace Islámský stát (IS) a syrské odnože mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Skutečností je, že režim prezidenta Bašára Asada označuje i umírněné protivládní povstalce za teroristy.

Spojené státy a Rusko vyjednaly již v únoru ukončení bojů v Sýrii, které se nevztahovalo na oblasti kontrolované džihádisty. Toto příměří ale zkrachovalo v důsledku opakovaného násilí vládních i opozičních sil.

Zpravodaj agentury AFP a zdroje exilové syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) informovali, že přes vyhlášené příměří se východní čtvrti druhého největší města Sýrie Halabu dopoledne ocitla pod dělostřeleckou palbou.

Také agentura AP píše o pokračujících střetech. Podle mluvčího povstalců Jásira Tájiba žádný klid zbraní dosud nezavládl v oblastech kolem Damašku, které ovládají protivládní síly. Armáda například dál pokračuje v ofenzivě zahájené v úterý ve směru na východní předměstí metropole Ghúta, držené rebely.

"Velmi vítáme prohlášení syrské armády o 72 hodin trvajícím klidu," reagoval na vyhlášení příměří Kerry, který je na návštěvě v gruzínském hlavním městě Tbilisi. "Velmi intenzivně se snažíme vyústit nynější diskuse do delšího... vykonatelného, zodpovědného ukončení nepřátelství, které by mohlo změnit dynamiku v terénu," dodal podle agentury Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy