Washington - Spojené státy v úterý varovaly syrského prezidenta Bašára Asada před dalším chemickým útokem v Sýrii.
Bílý dům v prohlášení uvedl, že Asad podle něj chystá další velký chemický útok podobný tomu z počátku dubna v syrském městě Chán Šajchún.
Syrský režim tehdy použití chemických zbraní popřel s tím, že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.
Spojené státy zaznamenaly "potenciální přípravy" dalšího chemického útoku, který by mohl vyústit v "masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí", stojí v prohlášení Bílého domu. Moskva ale uvedla, že o chystaném chemickém útoku nemá žádné informace.
Přípravy se podle něj podobají těm z doby před útokem v Chán Šajchúnu, při kterém letos 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění.
Bílý dům Asada a jeho armádu varoval, že "zaplatí vysokou cenu", pokud skutečně provedou chemický útok.
Rusko, které je v syrské občanské válce Asadovým spojencem, uvedlo, že o žádném chystaném chemickém útoku neví. "Pokud by kolegové z tajných služeb a ministerstva obrany takové informace měli, jistě by se o ně s námi podělili," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov agentuře TASS.
Trumpova odveta
Spojené státy v dubnu v reakci na útok v Chán Šajchúnu ostřelovaly na pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu.
Rusko to tehdy stejně jako Írán a Sýrie označilo za "akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN".
USA ostřelování základny u Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která podle Washingtonu provedla chemický útok na Chán Šajchún.
Krátce po náletu na Chán Šajchún organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že oběti vykazovaly příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor.
Město Chán Šajchún leží v provincii Idlíb, která je jednou z bašt syrské opozice. V současnosti je pod kontrolou islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.
Více než šestiletá válka v Sýrii si vyžádala kolem 400 tisíc obětí, asi 12 milionů lidí muselo opustit své domovy, z toho zhruba pět milionů uteklo do zahraničí.