Synové zavražděného Chášukdžího požádali o vydání těla. Snad měl klidnou smrt, řekli

ČTK ČTK
5. 11. 2018 9:53
Synové zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího požádali úřady své země o vydání otcova těla, aby je mohla rodina pohřbít. Chášukdží byl zabit 2. října při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu za okolností, které ještě nebyly plně objasněny. Co se však s tělem novináře stalo, dosud nikdo nepřiznal.
Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží.
Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Chášukdžího synové Abdalláh a Saláh v rozhovoru s americkou zpravodajskou stanicí CNN sdělili, že jediné, co si nyní přejí, je pohřbít otce v Medíně.

"Doufám, že to, co se stalo, pro něj nebylo bolestivé, že to bylo rychlé, že měl klidnou smrt," řekl Abdalláh.

Saláh řekl, že si přeje, aby mohl být otec pohřben poblíž příbuzných. "Mluvili jsme o tom se saúdskoarabskými úřady a doufám, že se to (vydání těla) brzy stane," sdělil v rozhovoru. Bratři se shodli, že bez těla se rodina nemůže se zesnulým rozloučit a vyrovnat se se smutkem.

"Není to normální situace, není to vůbec normální smrt. Jediné, co nyní chceme, je pohřbít ho na (hřbitově) al-Bakí v Medíně," řekl Saláh.

"Chceme zajistit, aby odpočíval v pokoji, stále nemohu uvěřit, že je mrtvý," řekl Saláh s tím, že se kolem otcovy smrti objevilo mnoho "dezinformací". Není například pravda, že patřil mezi stoupence Muslimského bratrstva, řekl. Na otázku, jak by si přál, aby se na otce vzpomínalo, odpověděl: "Jako na umírněného člověka, který sdílel společné hodnoty s ostatními, na člověka, který měl rád svou zemi, věřil v ni a v její možnosti. Nebyl disident, věřil v monarchii a v to, že drží zemi pohromadě. Věřil také v transformaci, jíž země prochází."

Podle tureckého prokurátora byl Chášukdží uškrcen krátce po vstupu na konzulát, jeho tělo pak bylo rozčtvrceno. Kde se nachází, ale není jasné. Jeden z poradců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana minulý týden naznačil, že mohlo být rozpuštěno v kyselině.

Chášukdží byl ve svých článcích kritický ke královské rodině Saúdů a podle Turecka k vraždě daly příkaz nejvyšší kruhy v Rijádu. Saúdská Arábie Chášukdžího smrt nejprve popřela, se zpožděním ji přiznala a její prokurátor nakonec řekl, že šlo o předem naplánovaný čin. Rijád ale popírá, že objednavatelem vraždy byl korunní princ Muhammad bin Salmán, a nechce ani do Turecka k soudu vydat 18 lidí, kteří byli v souvislosti s vraždou v království zatčeni.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nehoda tramvaje a osobního vozu brzdí provoz na pražské Spartě

Nehoda tramvaje a osobního vozidla v ulici Milady Horákové u výjezdu z tunelu Blanka komplikuje pražskou dopravu. Osobní auto se převrátilo na střechu, nehoda si vyžádala dva zraněné. Nehoda se stala krátce po poledni, na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Vyplývá to z vyjádření pražské policie a hasičů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy