Brutální vražda za bílého dne. Celebrity žádají vyšetření smrti novináře Chášukdžího

ČTK ČTK
3. 11. 2018 15:38
Více než stovka světových osobností, včetně známých herců a spisovatelů, vyzvala generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby inicioval zahájení mezinárodního vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
Plakát s novinářem Džamálem Chášukdžím.
Plakát s novinářem Džamálem Chášukdžím. | Foto: Reuters

Dopis šéfovi OSN podle britského listu The Guardian podepsali například herci Meryl Streepová a Alec Baldwin či spisovatelé Joanne Rowlingová, Ian McEwan či Orhan Pamuk nebo dramatik Tom Stoppard.

Džamál Chášukdží.
Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

"Násilná vražda předního novináře a komentátora je hrubé porušení lidských práv," uvádí se mimo jiné v dopise, určeném Guterresovi. Jeho signatáři upozorňují, že vláda Saúdské Arábie porušuje svobodu slova a v posledních letech uvěznila řadu spisovatelů, novinářů, obhájců lidských práva a právníků.

Vražda novináře na diplomatickém území je podle dopisu aktem státního teroru, který má zastrašit novináře, disidenty a kritiky režimu žijící v exilu. Také novinář Chášukdží pobýval od loňska v USA kvůli obavám před pronásledováním ve svém zemi; kritizoval totiž nejvyšší vedení Saúdské Arábie, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána.

Z konzulátu už neodešel 

Chášukdží byl zavražděn 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel pro doklady o rozvodu, aby se mohl znovu oženit. Z konzulátu ale už neodešel. Turecká média krátce poté začala psát, že šlo o vraždu, což Rijád po počátečním zapírání přiznal. Tento týden úřad istanbulského prokurátora uvedl, že novinář byl hned po příchodu na konzulát své země uškrcen. Podle zpráv z médií tam byl brutálně zavražděn, jeho tělo se dosud nenašlo.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že Chášukdží konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech připustila, že na konzulátu zemřel, ale nejprve prohlašovala, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád uznává, že šlo o vraždu, ale tvrdí, že vše se odehrálo v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

Vraždu vyšetřují turecké i saúdskoarabské úřady, zejména v případě Rijádu ale panují obavy, že závěry budou zmanipulované. Saúdská strana sice umožnila tureckým vyšetřovatelům prohledat konzulát i rezidenci konzula, dovolila to ale až dva týdny po novinářově smrti.

Tento týden také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová uvedla, že vyšetřování vraždy by se měli účastnit i mezinárodní experti.

VIDEO: Záběry saúdskoarabského novináře před smrtí. 

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy