Tělo novináře Chášukdžího by mělo být co nejdříve vydáno rodině, naléhají USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2018 21:18
Novinář Džamál Chášukdží byl podle dosavadního vyšetřování zabit 2. října, když přišel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu v osobní záležitosti.
Džamál Chášukdží.
Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Washington/Istanbul - Tělo zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího by mělo být co nejdříve nalezeno a předáno rodině, aby mohlo být pohřbeno. Řekl to ve čtvrtek zástupce ministerstva zahraničí USA, kde Chášukdží od loňska žil. Zabit byl podle dosavadního vyšetřování 2. října, když přišel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu v osobní záležitosti.

Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül ve čtvrtek řekl, že Saúdská Arábie by měla objasnit, kde skončilo novinářovo tělo, a při vyšetřování by měla spolupracovat. Rijád odmítl požadavek Ankary vydat 18 lidí, kteří byli v Saúdské Arábii kvůli kauze zadrženi.

List The Washington Post s odvoláním na turecký zdroj napsal, že Chášukdžího tělo bylo zničeno v kyselině v objektu konzulátu nebo v blízké konzulově rezidenci.

Istanbulský prokurátor ve středu řekl, že novinář byl uškrcen hned, jak na konzulát vstoupit, tělo rozčtvrceno a zničeno. Saúdská Arábie, která původně novinářovu smrt popírala a později přiznala, tvrdí, že tělo bylo předáno tureckému spolupracovníkovi. Turecko marně žádá, aby Saúdští Arabové tohoto člověka identifikovali.

Zdroj washingtonského deníku sdělil, že biologický důkazní materiál nalezený na zahradě konzulátu svědčí o tom, že tělo bylo zničeno poblíž místa, kde byl zabit. "Chášukdžího tělo nebylo třeba pohřbít," citoval list svůj nejmenovaný zdroj.

Video: Záběry novináře Chášukdžího pár hodin před smrtí.

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 58 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy